משרד התחבורה חותך את ההתקשרות עם יפה נוף - ומעביר את הפרויקטים לחברות אחרות

לאחר שגורמי המקצוע במשרד התחבורה ביקרו את התנהלות חברת יפה נוף, השייכת לעיריית חיפה, הודיע היום המשרד כי לא יאריך את תוקפו של ההסכם עמה ■ גורמים בענף מעריכים כי החברה הממשלתית נתיבי איילון תירש את הפרויקטים שיפה נוף ביצעה עבור המשרד

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפרץ חיפה
מפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

משרד התחבורה הודיע היום (ה') לחברת יפה נוף - השייכת לעיריית חיפה - כי הוא מסיים את ההתקשרות עמה, ומעביר הפרויקטים שהיו באחריותה לחברות תשתית אחרות שתחת אחריות המשרד. שרת התחבורה, מירי רגב, מתחה ביקורת על חריגות תקציביות ועיכובים בפרויקטים שבאחריות החברה, הגורמים "נזק אדיר לציבור ומעכבים את פיתוח תשתיות התחבורה", לדבריה.   

יפה נוף, שהיו"ר שלה הוא חבר מועצת העיר חיפה יואב רמתי (הבית היהודי), אינה חברה עירונית רגילה. מדובר בשחקנית גדולה בענף התשתיות המבצעת פרויקטים גדולים עבור משרד התחבורה, לרבות המטרונית וכבישי גישה הנבנים לנמל המפרץ החדש.

החלטת המשרד לא נפלה על החברה כרעם ביום בהיר, וגם לא הפתיעה אף גורם בענף. בחברה חוששים מזה חודשים כי משרד התחבורה מתכוון להפסיק את ההתקשרות עמה, לאור עמדתם של גורמי המקצוע משרד כי פרויקטים משמעותיים שבאחריותה אינם מתפקדים כנדרש. הסכם המסגרת של יפה נוף עם משרד התחבורה הסתיים בחודש האחרון, והחברה השקיעה מאמצים רבים כדי להאריכו בפרק זמן משמעותי - אך המשרד לא הראה נכונות לעשות זאת.

יואב רמתי, חבר מועצת העיר חיפה ויו"ר יפה נוף
יואב רמתי, חבר מועצת העיר חיפה ויו"ר יפה נוףצילום: רמי שלוש

משרד התחבורה לא ציין לאילו חברות ממשלתיות שבאחריותו הוא מתכנן להעביר את הפרויקטים של יפה נוף. גורמים בענף מעריכים כי מדובר בחברת נתיבי איילון - זרוע ביצוע של המשרד הכפופה אליו ישירות. נכון לשעה זו, המשרד עדיין לא הכריע בנושא.

לפני כשבוע נכנסה לתפקידה מנכ"לית חדשה בחברת יפה נוף, סאלי גליצנשטיין, במקומו של המנכ"ל הזמני שי יפתח. האחרון החליף את אבישי כהן, שנאלץ לעזוב את לשכת המנכ"ל בסוף דצמבר לאחר חמש שנים בתפקיד, משום שהיה בין העצורים בפרשה שבמסגרתה עלה חשד לשוחד ברשויות מקומיות - שהתפוצצה בנובמבר האחרון. בין העצורים היו בכירים נוספים בענף התשתיות.

לפני כחצי שנה שכרה החברה את שירותיה של חברת הייעוץ הפרטית סי.איי.אס, שנוסדה על ידי יהודה בר-און - מנכ"ל נת"ע עד אוגוסט האחרון - ובכיר נוסף לשעבר בנת"ע. כחלק מהשירות שסיפקה חברת הייעוץ ליפה נוף, בר-און ממלא תפקיד של שני סמנכ"לים בחברה. המנכ"ל בפועל של יפה נוף שביצע את המינוי, שי יפתח, היה בעבר המשנה של בר-און בנת"ע.

מחברת יפה נוף נמסר: "החברה מכבדת כל החלטה שתתקבל על ידי משרד התחבורה. נמתין לקבלת הנחיות מסודרות במהרה כדי לאפשר רצף ביצועי, ובכך למנוע פגיעה בפרויקטים התחבורתיים. החברה תמשיך לקדם פרויקטי תשתיות למען תושבי חיפה והסביבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker