נפילה של 19% במספר הנוסעים ברכבת ישראל ברבעון - בגלל הקורונה במארס

למרות הירידה במספר הנוסעים הציגה הרכבת רווח של 32 מיליון שקל - בזכות שיטת הסובסידיה הממשלתית המתמחרת לפי ק"מ שהרכבות נוסעות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכבת ישראל
רכבת ישראלצילום: תומר אפלבאום

תקופת הקורונה קיבלה ביטוי בולט בדו"ח הכספי הראשון ב-2020 של רכבת ישראל. מנתוני הדו"ח שפורסמו אתמול בלילה (ב') מסתמן כי חלה ירידה דרמטית במספר הנסיעות ברכבת החל בפברואר. נראה כי הנוסעים חששו להשתמש ברכבת לפני שפעילותה הופסקה. במהלך מארס התרחש דילול של קווי הנסיעה, עד להפסקתם המוחלטת ב-26 במארס, בעקבות החלטת הממשלה.

ממוצע הנסיעות היומי ברבעון זה היה 215 אלף נסיעות - ירידה של 16% ביחס לרבעון המקביל ב-2019. סך הכל בוצעו 14 מיליון נסיעות ברבעון, ירידה של 19% לעומת התקופה המקבילה בשנה שעברה.

ההכנסות מהסעת נוסעים ברבעון הסתכמו ב-148 מיליון שקל, לעומת כ-180 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2019. פעילות הרכבת חזרה רק לפני שבוע, ועדיין לא התחדשה באופן מלא, כך שאת תוצאות המשבר על מספר הנוסעים נראה ככל הנראה באופן בולט גם בדו"ח הבא.

רכבת ישראל
רכבת ישראלצילום: גיל אליהו

אף על פי כן הרכבת סיימה את הרבעון ברווח כולל של 32.7 מיליון שקל, לעומת רווח כולל של 5.3 מיליון שקל ברבעון המקביל ב-2019. ההשפעה הנמוכה יחסית של הצניחה במספר הנוסעים, נובעת משיטת הסובסידיה הממשלתית שנותנת משקל נמוך יחסית למספר הנוסעים. הרכבת מתומחרת מבחינת סובסידיה על פי מפתח קבוע שמתחשב בק"מ נסיעה.

תגמולים המתחשבים במספר הנוסעים נעשים רק באמצעות בונוסים על עלייה מדי שנה. גורמים ברכבת מעוניינים זה זמן רב לשנות את הסכם הסובסידיה, בטענה שאינה מתוגמלת כראוי על העלייה המשמעותית שחלה בשנים האחרונות במספר המשתמשים. ההסכם צפוי להיפתח ב-2021. שר התחבורה הקודם, בצלאל סמוטריץ', פעל להקדים את שינוי ההסכם, אך המהלך נבלם עקב חילופי השרים.

הפסקת תנועת רכבות הנוסעים איפשרה לחברה להאיץ עבודות לשדרוג תחנות, לתחזוקת הקרונות, הקטרים והמסילות, ולגשר על פיגורים משמעותיים בפרויקט החישמול. ברכבת ישראל מציינים כי האצה זו הביאה לחיסכון של כ-150 יום של הפסקת שירות רכבות הנוסעים, והקדמה של לוחות זמני הפרויקטים השונים.

מגזר המטענים סובל מהפסדים

מגזר המטענים ברכבת, שיכול היה להיות גורם מכניס עבור החברה, הביא להפסד של 8 מיליון שקל עבור החברה ברבעון, לעומת הפסד של 15 מיליון ברבעון המקביל ב-2019. מגזר המטענים סובל מהפסדים משמעותיים במשך כמעט עשור. הם אמנם צומצמו בשנים האחרונות, אך הענף עדיין רחוק מלהיות מכניס.

דו"ח מבקר המדינה שפורסם לפני כמה חודשים מתח ביקורת על היעדר מינוף פוטנציאל מגזר זה על ידי הרכבת ומשרד התחבורה. כ-95% מהמטענים בארץ מובלים על ידי משאיות כביש. מעבר לצמצום ההפסדים, להגדלת המטענים המובלים ברכבת יתרונות משמעותיים לצמצום העומס בכבישים, להפחתה של זיהום האוויר ולצמצום תאונות הדרכים.

ברכבת מסבירים את ההפסד ברבעון הנוכחי בין היתר בהפסקות תנועה יזומות לצורך עבודות תשתית ופרויקט החישמול. עוד הם מציינים כי ב-2019 החלה רכבת ישראל בביצוע פרויקט המסילה המזרחית שתהיה ציר עוקף למסילות החוף ותקשר לנתיבי איילון. המסילה המזרחית תגדיל משמעותית את הגמישות התפעולית של רכבת ישראל וכן את פוטנציאל שינוע המטענים. 

ממוצע דיוק הרכבות ברבעון היה 89.3%, לעומת 90.1% ברבעון המקביל ב-2019. אלה אמנם הושפעו ממשבר הקורונה שהביא לשינויים בקווי הנסיעה, אך נתוני הדיוק הנמוכים יחסית מאפיינים את פעילות הרכבת במשך שנים. הם נובעים ממחסור משמעותי בקרונות ומסילות, שגורמים לרכבת להתנהל ללא רזרבות במקרה של תקלות. צוואר הבקבוק המשמעותי במסילה הוא ציר איילון, שבו עוברת כ-80% מתנועת הרכבות.

סך הכנסות החברה ברבעון הראשון הסתכמו ב-606.5 מיליון שקל בהשוואה ל-613.5 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד. ההפסד התפעולי התזרימי (EBITDA) ברבעון המדווח היה 31.6 מיליון שקל, לעומת הפסד של 7 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2019.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker