מירי רגב חוזרת בה: יחודש הפיילוט באפליקציות התשלום בתחבורה הציבורית

הפיילוט הוקפא בשבוע שעבר לאחר לחץ של שרת התחבורה, בשל חששה לפרטיות המשתמשים ■ פעילות לוביסטית ערה נרשמה בשבועות האחרונים מצד החברה שעלולה להפסיד 35 מיליון שקל בשנה, עקב התחרות שתיווצר בכרטיסי הרב-קו

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השרה מירי רגבצילום: עופר וקנין
אסנת ניר

פגישה מכרעת שתתקיים היום (ג') במשרד התחבורה צפויה לשחרר את רפורמת המעבר לתשלום באפליקציות בתחבורה הציבורית, שאמורה להפחית את עלויות הנסיעה לציבור והוקפאה בשבוע שעבר. הפגישה תתקיים בנוכחות שרת התחבורה, מירי רגב; מנכ"ל המשרד, עופר מלכה; ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף; ונציגי הייעוץ המשפטי במשרד התחבורה. לדברי מקור הבקיא בפרטים, בכוונת המשתתפים לאשר את המשך פעילות האפליקציות לתשלום בתחבורה ציבורית, בכפוף לאישור הרשות להגנת הפרטיות.

85% מהתשלום בתחבורה הציבורית מבוצעים כיום באמצעות רב-קו (לצד 15% באמצעות אפליקציית HopOn). הרפורמה של משרד התחבורה כוללת מעבר לתשלום באפליקציות שיחשבו רטרואקטיבית את חבילת התשלום המשתלמת ביותר לנוסע כל חודש. זו אמנם לא תבטל לחלוטין את אפשרות התשלום ברב-קו, אך צפויה לצמצם משמעותית את היקף השימוש בו, וכך גם את עמלות הסליקה שמרוויחה פיסנטרה מטעינתו.

הפיילוט ברפורמת התשלום באפליקציות בתחבורה הציבורית הוקפא בשבוע שעבר על ידי ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה, אמיר אסרף, לאחר לחץ מצד שרת התחבורה, מירי רגב. זאת, בשל חששה לפרטיות המשתמשים. המכרז להפעלת אפליקציות התשלומים הסתיים כבר לפני יותר מחצי שנה, והמהלך נמצא עדיין בשלב הפיילוט אף שכבר היה אמור להתחיל לפעול רשמית.

מכונת רב-קוצילום: ארכיון אגד

עוד נודע ל-TheMarker כי בכוונת רגב להעלות את סוגיית תעריפי התחבורה הציבורית בפריפריה. המעבר לאפליקציות, שמחשבות רטרואקטיבית את אופציית התשלום המועדפת בכל חודש, אמורה להוזיל עלויות למשתמשים במרבית הארץ - מלבד אזורים מסוימים בפריפריה, שבהם נסיעה בודדת זולה יותר. רגב מתכוונת לבחון שינוי שיאפשר הוזלה גם למי שיבחרו להשתמש באפליקציות. מהלך זה אינו אפשרי ללא הסכמת משרד האוצר, משום שמשמעותו סבסוד נוסף.

בשבועות האחרונים נרשמה פעילות לוביסטית מצד החברה הפרטית שעלולה להפסיד 35 מיליון שקל בשנה מהתחרות שתיווצר לשימוש בכרטיסי הרב-קו. החברה הפסידה במכרז האפליקציות של משרד התחבורה ופועלת באמצעות חברת גלעד לובינג.

לוביסטים שעוסקים בנושא פנו למשרד התחבורה עוד לפני כניסת רגב לתפקיד, אך משרד התחבורה לא נכנע ללחצים בתקופת שר התחבורה הקודם, בצלאל סמוטריץ'. "ההתנגדות למהלך החשוב הזה מובלת על ידי גורמים שיש להם אינטרסים כלכליים ועתידים להיפגע מהמעבר לשימוש באפליקציה", כתב בשבוע שעבר סמוטריץ' בעמוד הפייסבוק שלו, לאחר הפרסום ב-TheMarker על הפעילות הלוביסטית מאחורי בלימת המהלך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker