איפה משרד התחבורה? עיכוב נוסף במכרז הענק של הרכבת הקלה בגוש דן

מכרז הענק שמנהלת נת"ע להקמת שני קווים של הרכבת הקלה, בהיקף של כ–15 מיליארד שקל, נדחה פעם נוספת ■ לפי נת"ע הסיבה לדחייה היא בקשה מצד המתמודדות ו"התחשבות בזמן קורונה" ■ משרדי הממשלה שאמורים להוות רגולטור לפרויקט לא בודקים מה גורם לעיכובים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות על הרכבת הקלה בגוש דן
עבודות על הרכבת הקלה בגוש דןצילום: מוטי מילרוד

הוועדה האחראית על המכרז להקמת שלושת קווי הרכבת הקלה בגוש דן הודיעה למתמודדות על דחייה של חודש נוסף במועד הגשת ההצעות למכרז, שיתרחש כעת בסוף יולי. מדובר במכרז הענק שמנהלת נת"ע לביצוע הקו הירוק והקו הסגול של הרכבת הקלה.

המכרז, בהיקף של כ–15 מיליארד שקל, נמצא בשלב המיון המוקדם (PQ), והגשת ההצעות אליו תוכננה להתקיים החודש, לאחר שכבר נדחתה בכמה חודשים. בתשובה לפניית TheMarker נת"ע נימקה את הדחייה בבקשה של המתמודדות, לצד "זמן קורונה שנלקח בחשבון". גורמים הבקיאים במכרז אומרים כי על פניו לקורונה לא צריכות להיות השלכות על קצב התקדמות המכרז.

במקביל לדחיית המכרז הנוכחי, הכולל את המערכות הרכבתיות וניהול ביצוע עבודות ההנדסה האזרחית (אינפרא 2), הבעיה המשמעותית יותר מבחינת נת"ע היא העיכובים בעבודות על התשתיות התחתונות של הקווים (אינפרא 1), שרחוקות מלהיות מושלמות בזמן. על פי גורמים הבקיאים בלוחות הזמנים, נת"ע ביצעו עד כה פחות מ-20% ממה שתוכנן בפועל בשלב זה.

למכרז הנוכחי ניגשו בפברואר 2019 שש קבוצות בינלאומיות, ביניהן CRRC הסינית עם שיכון ובינוי ואגד; אלסטום ואלקטרה, ג'ון לינג ודן; סימנס הגרמנית ומנרב, אלייד ופז; ו–CREC הסינית עם בומברדייה הקנדית. המכרז כולל תכנון, ביצוע ותחזוקה של המערכות והקרונות בקו הירוק ובקו הסגול, בשיטת PPP (מימון פרטי וציבורי).

בישיבת דירקטוריון שהתקיימה בנת"ע בנושא לפני כמה חודשים, הציגה ההנהלה תמונת מצב שלפיה פתיחת הקו הירוק תידחה. בכירים בחברה הציגו בישיבה בעיות הנוגעות למנהור והעתקת תשתיות, שמצדיקות לדבריהם לדחות בשנה את מועד פתיחתו. הם העריכו שהקו לא יושלם ב-2026 ויש לקבוע מועד חדש: 2027.

עבודות על הרכבת הקלה בגוש דן
העבודות על הרכבת הקלה בגוש דןצילום: תומר אפלבאום

לגבי הקו הסגול - שרובו עילי - עולה כי לא צפויה סכנת דחייה ממועדו הנוכחי (2024). הדחייה מצריכה את אישור משרד התחבורה. גם פתיחת הקו הראשון של הרכבת הקלה, הקו האדום, צפויה להתעכב. הקו מתוכנן להיפתח באוקטובר 2021, אך נת"ע פנתה כמה פעמים בשנה האחרונה למשרד התחבורה בבקשה לדחות מועד זה בשנה לפחות.

איפה הרגולטור

ריבוי הדחיות והחריגות בפרויקטים מעלה שאלות בנוגע להיעדר פעולות מצד הרגולטורים הממשלתיים בשנים האחרונות, ובראשם משרד התחבורה. מנגנון הפיקוח והבקרה של משרד התחבורה למעשה כשל, והמשרד נהנה במשך שנים ממעמד של גוף שאינו משמש רגולטור מוביל לפרויקטים התחבורתיים הגדולים והחשובים, ולפיכך אינו נושא באחריות לעיכובים והסתבכויות עם קבלנים.

מי שעמדו בראש משרד התחבורה במרבית תקופה זו הם אלו העומדים כעת בראשות משרד האוצר, שר האוצר ישראל כ"ץ ומנכ"לית המשרד קרן טרנר. כ"ץ וטרנר עתידים להוביל את הפרויקטים, בעקבות כוונתו של כ"ץ להעביר למשרד האוצר את סמכויות הניהול למגה-פרויקטים בתחום התחבורה והאנרגיה, על ידי הקמת מטה תשתיות במשרד שינהל בין היתר את פרויקטי הרכבות הקלות.

גוף בקרה נוסף שאינו ממלא את תפקידו הוא חברת הבקרה אג'יס, שמגישה דו"חות מדי חודש למשרד האוצר בנוגע להתקדמות הפרויקט, ושהעומד בראשה יושב גם בוועדת ההיגוי לפרויקט, שמורכבת מנציגי החברה והממשלה. דו"חות אלו כוללים מידע על קצב ההתקדמות, עמידה בלוחות הזמנים, תשלום חשבונות וחסמים וסיכונים הקיימים בו.

שר האוצר, ישראל כ"ץ
שר האוצר, ישראל כ"ץצילום: מארק ישראל סלם

למרות בקשות חופש מידע ועתירה שמנהלים TheMarker ועמותת "הצלחה" באמצעות עו"ד אלעד מן בשנה האחרונה, משרדי האוצר והתחבורה מסרבים לחשוף את עשרות דו"חות חברת הבקרה. אלו יכולים לשפוך אור על השאלה הנמצאת במוקד המחלוקת: האם מוצדק לדחות את פתיחת הקו האדום, ומה המקור לעיכובים המסתמנים. סירוב המדינה נומק בטענה כי מדובר במידע מסחרי.

30 מיליארד שקל מהמדינה

עלות הקו האדום היא 16 מיליארד שקל לפחות מתקציב המדינה. שני הקווים הנוספים שייבנו על ידי זכיינית, תוקצבו על ידי ממשלת ישראל בכ-30 מיליארד שקל.

הקו הירוק יקשר בין חולון וראשון לציון לבין מרכז תל אביב, אוניברסיטת תל אביב, אזור התעשייה והעסקים במערב הרצליה ואזור העסקים בקרית עתידים. אורכו של הקו כ-39 ק"מ (מתוכם 4 ק"מ תת-קרקעיים) ויהיו בו 62 תחנות.

הקו הסגול יקשר בין קרית אונו ויהוד למרכז תל אביב, דרך אוניברסיטת בר אילן, בית החולים שיבא, ושוק הכרמל. אורך הקו כ-29 ק"מ במפלס הקרקע, והוא יכלול 45 תחנות.

מנת"ע נמסר בתגובה: "במספר מקומות לאורך תוואי הקו הסגול והקו הירוק אכן חל עיכוב בעבודות, וזאת עקב מורכבות התיאומים ודרישות לשינוי התוכנית על ידי גורמים שונים. נציין כי עיכובים אפשריים נלקחו בחשבון במטרה לעמוד בזמן במועד העברת אינפרא 1 לאינפרא 2 - העברת התוואי לזכיינים בתום עבודת ההכנה. בכוונת נת"ע לעמוד בלוחות זמנים שנקבעו בתוכנית העבודה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker