שובם של הפקקים: השימוש בתחבורה ציבורית עולה, אבל אין תגבור קווים

שרת התחבורה ושר הבריאות ביטלו את הגבלת מספר הנוסעים בשעות העומס, ואיפשרו תפוסה של 75% באוטובוסים ■ אבל הרכבת המושבתת ואי-תגבור הקווים עלול לשלוח את הנוסעים למכוניות ■ לשכת רגב: "השרה נמצאת בעיצומה של גיבוש מדיניות"

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תחנת אוטובוס בתל אביב. למצולמים אין קשר לנאמרצילום: מוטי מילרוד
אסנת ניר

השימוש בתחבורה הציבורית בשבוע האחרון עלה משמעותית, והגיע ל-55% ממספר הנוסעים שהיו לפני התפרצות הקורונה. זו קפיצה מלפני שבוע, אז היו נתוני השימוש פחות מ-35% מהנוסעים בשגרה. העלייה מתרחשת למרות המשך ההשבתה של רכבת ישראל, והיא מצריכה תגבור מיידי של שירות האוטובוסים כדי למנוע את הצפיפות הגוברת באוטובוסים.

משרד התחבורה היה יכול לנצל את משבר הקורונה כדי לתגבר משמעותית את שירות האוטובוסים, שגם בשגרה נמצא במחסור, אך במקום זאת בחרה שרת התחבורה, מירי רגב, בצמצום ההגבלות על מספרי הנוסעים. עד כניסתה לתפקיד, יכלו לנסוע באוטובוס 20 נוסעים בכל רגע נתון, מספר שגם כך אינו מאפשר שמירה על מרחק של שני מטרים. ביומה השלישי לתפקיד החליטה רגב, ביחד עם שר הבריאות, יולי אדלשטיין, על פתרון קל שאינו מצריך תוספות תקציביות ופתרונות תפעוליים יציריתיים - לבטל את ההגבלה בשעות העומס על מספר הנוסעים, ולאפשר תפוסה של 75%.

תגבור משמעותי של התחבורה הציבורית ותוספות שירות לאוטובוסים הוא מהלך שנדרש גם לפני משבר הקורונה. TheMarker פנה לרגב בשאלה מה סך ההשקעה הראוי לדעתה בתחבורה הציבורית. שיעור ההשקעה שהשר הקודם, בצלאל סמוטריץ', הצהיר עליו הוא שני שלישים מתקציב המשרד.

אוטובוס של דן בתל אביבצילום: עופר וקנין

"ב-2019 הושקעו בתשתית הכבישים (עירוניים ובין-עירוניים) 6.8 מיליארד שקל, לעומת 8.6 מיליארד שקל בתשתית התחבורה הציבורית", נמסר מטעם השרה. "ב-2020 מתוכננת השקעה של 7.2 מיליארד שקל בכבישים, לעומת יותר מ-11 מיליארד שקל בתחבורה הציבורית ועוד 9 מיליארד שקל בסובסידיה של התחבורה הציבורית. השרה לומדת את הנושא בימים אלה במסגרת כניסתה לתפקיד, ונמצאת בעיצומה של גיבוש מדיניותה בנושא".   

יוסי סעידוב, ממייסדי ארגון 15 דקות, אומר כי "דווקא עכשיו, חייבים לחזק את התחבורה הציבורית. יש להוסיף נסיעות, אוטובוסים ונהגים מענף התיירות המושבת, להגביר תדירות וליצור מרחבים בטוחים בתוך האוטובוסים ובתחנות. ישראל לא יכולה להרשות לעצמה לחזור לפקקים שפגעו בכלכלה בסך 35 מיליארד שקל בשנה. תחבורה ציבורית מהירה ובטוחה על נתיבים ייעודיים, לצד רכבת פועלת ושמירה על בריאות הנוסעים, יחלצו את המשק מהמיתון".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker