האוטובוסים חוזרים לפעול בלילה - אבל איך ישכנעו אתכם לשוב ולהשתמש בהם?

משרד התחבורה והאוצר לא הגיעו להסכמות שימנעו את קריסת ענף האוטובוסים ויגבירו שימוש בתחבורה ציבורית ■ בין הפתרונות שנבחנים: תגבור משמעותי של קווי האוטובוס הפועלים, ייעול רשת הקווים, הזמנת מקום מראש ושילוב תחבורה חכמה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נוסעי אוטובוס בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבה
נוסעי אוטובוס בירושלים. למצולמים אין קשר לכתבהצילום: אמיל סלמן

החל ממחר (ג') חוזרים האוטובוסים לפעול לאחר 20:00, בהתאם להנחיות הממשלה המאפשרות הגדלת מספר המורשים לצאת מהבית לעבודה. הפעילות בשישי ובמוצאי שבת עדיין מושבתת.

חלק מהקווים הבין-עירוניים חידשו את פעילותם, והקווים העירוניים שהופסקו חזרו לפעול באופן כמעט מלא, מלבד קווים לבתי הספר, אוניברסיטאות ומקומות בילוי.

חיטוי תחנת אוטובוסצילום: גיל כהן מגן

שיעור המשתמשים בתחבורה הציבורי נותר נמוך בינתיים, ועומד על פחות מ-15% לעומת התקופה שלפני הקורונה. למשרד התחבורה, לחברות האוטובוסים ולרכבת צפויים אתגרים משמעותיים להחזרת אמון הנוסעים והמשקיעים בתחבורה הציבורית, כדי למנוע קריסה של ענף האוטובוסים והרכבת. 

במשרדי האוצר והתחבורה לא גיבשו עדיין פתרון, והמפעילים נמצאים באי־ודאות לגבי עתידם. הם ספגו הפסדים כבדים בשל הצמצום המשמעותי בנסיעות בתקופה זו. החברות המפעילות מסובסדות על פי נוסחה שנותנת משקל בעיקר לכמות הקילומטרים שנסעו האוטובוסים שהפעילו. 

בין הפתרונות שנבחנים ועדיין לא אושרו תקציבית - תגבור משמעותי של קווי האוטובוס הפועלים, ייעול רשת הקווים, הזמנת מקום מראש ושילוב תחבורה חכמה. זאת, כדי לצמצם את הצפת הכבישים במכוניות פרטיות, דבר שיחמיר את גודש התנועה. ההגבלה מצד משרד הבריאות כרגע עומדת על עד 20 נוסעים באוטובוס.

אמיר אסרף, ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבוריתצילום: עופר וקנין

בראיון ל-TheMarker לפני כשבועיים, אמר ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, בתשובה לשאלה מה צפי הביקושים של משרד התחבורה לתקופה הקרובה, כי: "מה שיקרה לביקושים זו שאלה שאי אפשר לצפות בשלב הזה. אבל כדי להסיע את אותה כמות אנשים שהסענו בפברואר, לפני הקורונה, צריך פי שלושה עד חמישה אוטובוסים, בגלל הגבלות מספר הנוסעים לכלי רכב. כיום ממוצע הנוסעים לאוטובוס עירוני הוא 35–40 נוסעים. אם נוגבל ל–20 נוסעים, צריך פי שניים שירות. אנחנו נוסעים במקומות רבים כיום באוטובוסים מיושנים ומזהמים ובירושלים והסביבה, למשל, יש מחסור של כ–1,000 אוטובוסים".

במקביל, משרד התחבורה עידכן כי תנועת הרכבות לנוסעים, שאינן פועלות כלל כיום, תחזור בהדרגה רק ב-16 במאי. נתוני השימוש ברכבת הקלה בירושלים עומדים על כ-30% לעומת השגרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker