אסטרטגיית נסיעה: אושרו הקלות לקבלנים במיזמי תחבורה

הצעדים כוללים, בין היתר, הפחתה של סכום הביטחונות שדורשים זוכי המכרזים מהקבלנים ■ מאז פרוץ המשבר, החברות בענף מתמודדות עם מחסור בכוח אדם של עובדים מחו"ל, מחסור בחומרי גלם מיובאים ומקורות מימון שהולכים ומצטמצמים

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבודות על הרכבת הקלה בגוש דן
אסנת ניר

החשב הכללי במשרד האוצר, משרד התחבורה ורשות החברות הממשלתיות אישרו שורת הקלות לקבלנים בעבודות בנייה ותשתיות בפרויקטים שמקדם משרד התחבורה. ההתנהלות מול הקבלנים תתבצע על ידי החברות הממשלתיות שאחראיות על ביצוע הפרויקטים בתחבורה - נת"ע, נתיבי ישראל, רכבת ישראל, מוריה, יפה נוף ונתיבי איילון - שיחויבו לפעול לפי הנהלים החדשים.

הצעדים כוללים, בין היתר, הפחתה של גובה הביטחונות שדורשים זוכי המכרזים מהקבלנים. בנוסף, קיזוז המקדמות שניתנות לקבלות בתמורה לערבויות לצורך מימון הפרויקט בתחילתו, שמתבצע במועד התשלום הסופי, יוקפא למשך חודשיים.

חברות התחבורה הממשלתיות יצמצמו את גובה הביטחונות שהן דורשות מקבלנים זוכי מכרזי תשתיות. בנוסף, התשלום על בניית תשתיות יוצמד למדד הסלילה או הבנייה במלואו. כיום, ההצמדה נעשית רק לאחר שהושלמו 10%-4% מהבנייה בפרויקט. ההפרש שעלול להיגרם משינוי המדד על חלק מתקציב הפרויקט יכול להיות משמעותי ביותר עבור הקבלנים, בעיקר כאשר מדובר בפרויקטים של מיליארדי שקלים.

כביש בגין בירושליםצילום: אמיל סלמן

ההנחיה מגיעה בהמשך למסמך שגיבשו במשרד התחבורה ורשות החברות באפריל 2019, שבו המליצו על הצמדה מלאה למדד של חוזי הביצוע, ולא רק לאחר ביצוע של 4% מהפרויקט. חלק מהחברות, כמו נתיבי ישראל, כבר מיישמות את ההנחיה, וכעת השאר יהיו מחויבות אליה בחוזים החדשים. 

בנוסף, יחול קיצור בתנאי התשלום לקבלנים. בתחום התשתיות, נהוג שהחברות הממשלתיות שאחראיות על ביצוע הפרויקט משלמות לקבלנים לפי אבני דרך שהושלמו מהפרויקט, שנקבעו בחוזה מראש. כאשר מגיעים למועד סיום הפרויקט, שבו אמור להימסר התשלום המשמעותי, ההעברות לעתים מתעכבות בשל הליכים ביורוקרטיים שגורמים לאיחורים בתשלום. כעת, רשות החברות מורה להעביר את התשלום במועד מוקדם יותר. החלטה היא המשך להנחיות שהופצו לכלל משרדי הממשלה בנוגע לקיצור והקדמה של מועדי תשלום לספקים.

הקבלנים, שפנו למשרדי האוצר והתחבורה באמצעות התאחדות בוני הארץ, טוענים כי בתקופת הקורונה הבנקים מקשים עליהם עוד יותר בכל הנוגע למימון הפרויקטים. לכן, כדי שלא יופסקו פרויקטים וכדי לאפשר לקבלן לשלם את החובות לכל הספקים והעובדים, המדינה מאפשרת לחברות לתת יותר מקדמות ולעכב את הקיזוז שמתבצע בסוף הפרויקט. למעשה, מדובר בסוג של הלוואה שתאפשר לקבלנים זמן היערכות נוסף.

גרא קאושנסקי, המשנה למנכ"ל התאחדות הקבלנים בוני הארץצילום: כפיר סיון

אף שהממשלה הגדירה בתחילת משבר הקורונה את ענפי הבנייה והתשתיות ואת השירותים הנלווים להם כחיוניים, חלק מהחברות בענף מעידות על קשיים שמונעים מהן לבנות לפי לוחות הזמנים שאליהם התחייבו. הקשיים כוללים מחסור בכוח אדם של עובדים מחו"ל, מחסור בחומרי גלם מיובאים ומקורות מימון שמצטמצמים. 

במקביל, החברות נדרשו להגביר את קצב ביצוע העבודות ולהאיץ פרויקטים רבים - בהם פרויקט החישמול ברכבת, הקמת הרכבת הקלה בתל אביב וסלילת נתיבי תחבורה ציבורית - כחלק מתוכנית כוללת להאצת פרויקטים בתחבורה.

"ההנחיות של החשב הכללי תחבורה ורשות החברות ממצות בצורה נבונה את היכולת לסייע כעת לקבלנים שנקלעו למצוקה בשל אי יכולתם לעמוד בכללי המרכזים של לפני המשבר" מסר לדה מרקר משנה למנכ"ל, ומנהל אגף תשתיות ובניה חוזית בהתאחדות הקבלנים בוני הארץ, גרא קאושנסקי. "ההחלטות הללו אינן דורשות להגדיל את עלויות הפרויקטים לקופה הציבורית ולא מטילות על החברות הממשלתיות סיכון נוסף ולצד זאת, מאפשרות לקבלני התשתית לשמור על תזרים מזומנים ויכולת למלא את המשימות הלאומיות שהוטלו עליהם על ידי הממשלה תוך ניצול ההזדמנות שיצר משבר הקורונה לקדם במהירות פרויקטים שהפחתת התנועה במרחב הציבורי מאפשרת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker