משך העבודה על פרויקט הרכבת הקלה וכביש בגין בירושלים יתקצר

עבודות התשתית להארכת הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים הואצו בעקבות התנועה הדלילה בתקופת הקורונה

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרך יפו בירושליםצילום: אמיל סלמן
אסנת ניר

עבודות התשתית להארכת הקו האדום של הרכבת הקלה בירושלים מתוכננות להתקצר, בעקבות ההחלטה לנצל את תנועת הרכבים המצומצמת יחסית בעיר בתקופת הקורונה לטובת הקדמת העבודות, שהיו מיועדות לאוקטובר. ההחלטה התקבלה על ידי משרד התחבורה, עיריית ירושלים, צוות תוכנית אב ותחבורה וחברת מוריה. העבודות יתבצעו על ידי חברת שפיר, שזכתה במכרז לבניית הקו הירוק ולביצוע הרחבות בקו האדום.

העבודות יתבצעו בצמתים שבהן צפוי לעבור הקו - בשכונות נוה יעקב, פסגת זאב, וברחובות הנטקה והנרייטה סאלד - וצפויות להתחיל בימים הקרובים. הן יכללו חפירה והנחת תשתית תקשורת מסילתית, וכן הכנת תשתית למסילות.

גם העבודות על נתיב התחבורה הציבורית שמוקם לאורך כביש בגין - הגישה המרכזית לירושלים כיום - מתוכננות להתקצר בחצי שנה בעקבות עבודות שיחלו בשבוע הבא, במקטע שבין מחלף בן ציון ועד לצומת יגאל ידין. העבודות יבוצעו על ידי חברת מוריה, ותקציב הפרויקט מסתכם ב-51 מיליון שקל. במקביל, מתבצע תכנון של המקטע השני של נתיב התחבורה הציבורית בכביש, שאורכו 2.5 ק"מ, ויצטרף לשלושת הנתיבים הקיימים בכביש. עלות ההשקעה בפרויקט היא 30 מיליון שקל.

תקצוב האצת העבודות הוא חלק מתקציב של 200 מיליון שקל שאישר משרד האוצר לפני פסח לעבודות בפרויקטים של תחבורה בתקופה הנוכחית, כדי לנצל את הירידה בתנועה ואת האפשרות לעבוד במהלך כל שעות היום. תקציב זה מצטרף ל-900 מיליון שקל שאושרו לפני כן, שיהוו הקדמה תזרימית מהשנים הבאות.

כביש בגין בירושליםצילום: אמיל סלמן

ההחלטה על ביצוע העבודות בנתיב התחבורה הציבורית בכביש בגין התקבלה שבוע לאחר שפנה ארגון 15 דקות לראש עיריית ירושלים, משה ליאון, ושר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', בקריאה לנצל את המשבר ולקדם את הפרויקט. "המצב בירושלים מדאיג. ירושלים נמצאת בפיגור ניכר מתל אביב, גם באכיפה", אמר ל-TheMarker יוסי סעידוב, ממייסדי ארגון 15 דקות. "מנגד, העירייה מתפארת בקידום חניה חינם במרכז העיר - זה הפתרון שלהם לקורונה? לקדם הגעה ברכב פרטי למרכז העיר? זו עירייה שלא מבינה את המשמעויות של הרחובות הריקים והפוטנציאל שבהם". 

בהתייחס לכך, ליאון הנחה להגביר בעת זו את כל עבודות התשתית בעיר. "ממשיכים לעבוד בעיר בכל הכוח, ואף להאיץ קצב לשם קידום היעדים וזירוז משמעותי של פרויקטי תשתית", הוא מסר. "עושים זאת בזירוז כניסתו של זכיין הרכבת הקלה לעבודה בצמתים, זירוז העבודה על תוואי הרכבת הקלה, השלמת נת"צים ושדרוג כבישים ומדרכות".

פרויקטי תחבורה נוספים שמתבצעים כעת בעיר הם פרויקט הכניסה לעיר - קידום ההפרדה המפלסית והקמת החניונים התת-קרקעיים ברחוב שז"ר, פרויקט מחלף גינות סחרוב בכניסה לעיר, סלילת כביש 16 והקמת התחנה המרכזית החדשה ומסוף הנוסעים בסמוך לשכונת רמות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker