נבחרה זוכה להקמת פרויקט החיבור לנמל מפרץ חיפה

קבוצת אורון זכתה במכרז להקמת המקטע המערבי בפרויקט, שנאמד ב-107 מיליון שקל, ויחבר את הנמל למערך כבישים ומסילה בסביבה ■ עיריית חיפה, הממונה על היתרים לבניית הצירים המובילים לנמל, השתמשה בפרויקט כדי לעכב את הקמת הנמל החדש

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפרץ חיפה והנמל החדש
מפרץ חיפה והנמל החדשצילום: רמי שלוש

קבוצת אורון זכתה הבוקר (ג') במכרז להקמת המקטע המערבי בפרויקט חיבור נמל חיפה החדש (נמל המפרץ). הפרויקט, שנאמד ב-107 מיליון שקל, יחבר את הנמל למערך כבישים בסביבה ומסילה שצפויה להיבנות - וכך לאפשר גישה לתפעול הנמל החדש. המכרז כלל עבודות להסדרת תוואי מסילתי, סלילת כבישים ועבודות תשתית. העבודות צפויות להימשך כשנתיים וארבעה חודשים, מתוכם עשרת החודשים הקרובים יוקדשו לתכנון וקבלת אישורים.

נמל מפרץ חיפה הוא אחד משני הנמלים המוקמים בימים אלו במסגרת הרפורמה לתחרות בענף הנמלים, ואמורים להיפתח לפעילות ב-2021. נמל המפרץ נמצא בשלבי הקמה סופיים, ויופעל על ידי הזכיינית הסינית SIPG ב-25 השנים הבאות.

עיריית חיפה התנגדה להקמת הנמל בשל רצונה להרחיב את שדה התעופה באזור לשטח הנמל. העירייה אף הגישה בשנה האחרונה עתירה מינהלית בנושא, במסגרתה הוצא צו ביניים שעיכב הנפקת היתרים הנחוצים להתקדמות העבודות והשלמתן לפי לוח הזמנים המקורי. בית המשפט דחה את העתירה לפני כחצי שנה. 

פרויקט חיבור הנמל היה כלי מרכזי נוסף בידי העירייה לעיכוב ההקמה של הנמל. זאת, משום שהעירייה ממונה על מתן ההיתרים לבניית הצירים המובילים לנמל, ובהם כביש הגישה לנמל מכביש 22 עוקף קריות ומנהרה לשטח התת־קרקעי. המדינה מחויבת לספק את הצירים האלה בהתאם לחוזה מול המפעילה הסינית.

זרוע הביצוע של משרד התחבורה בפרויקט היא חברת יפה נוף, חברה בת של העירייה. פרויקט החיבור הוא אחד משני הפרויקטים התחבורתיים המרכזיים שמקדמת יפה נוף, בנוסף למטרונית. בחברה חוששים לנוכח סיומו המתקרב של הסכם המסגרת מול משרד התחבורה בקיץ הקרוב. החברה עושה מאמצים רבים מול המשרד להאריך את החוזה שלה בפרק זמן משמעותי - אך נכון לעכשיו המשרד אינו מעוניין להאריך את החוזה מעבר לשנה.

משרד התחבורה בוחן בימים אלה את מידת יעילות המשך העבודה דרך יפה נוף, ושוקל העברת פרויקטים חדשים לחברה הממשלתית נתיבי איילון - זרוע הביצוע של המשרד, הכפופה אליו ישירות.

יפה נוף מצויה במשבר ניהולי לאחר שהמנכ"ל שלה עד לפני כארבעה חודשים, אבישי כהן, נאלץ לעזוב את תפקידו בסוף דצמבר 2019 לאחר חמש שנים בתפקיד. זאת, מאחר שהיה בין העצורים בפרשה שהתפוצצה בנובמבר 2019, בה עלה חשד לשוחד ברשויות המקומיות. בין עצוריה היו בכירים בענף התשתיות. את מקומו של כהן ממלא שי יפתח, שמשמש מנכ"ל בפועל. קודם לכן, היה יפתח משנה למנכ"ל נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים).

באחרונה פורסם ב-TheMarker כי יהודה בר-און, מנכ"ל נת"ע לשעבר ומי שהיה הממונה על יפתח, מונה לתפקיד של שני סמנכ"לים בחברת יפה נוף. ההתקשרות נעשתה ללא מכרז, אלא דרך חוזה ייעוץ עם החברה הפרטית שהקים בר-און - שאותה מנהל סמנכ"ל המשאבים שלו לשעבר בנת"ע, שרון וולפר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker