ממחר: יתוגברו קווי האוטובוסים למרכזי התעסוקה

הרשות הארצית לתחבורה ציבורית הודיעה על החזרה הדרגתית לפעילות שגרה ■ עם זאת, מפעילות האוטובוסים הפרטיות אינן ערוכות לתגבור הפעילות והנהגים חוששים מפני פגיעה בזכאותם לדמי אבטלה בתקופת החל״ת

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נהג אוטובוס בירושלים, בחודש שעברצילום: אמיל סלמן
אסנת ניר

פעילות התחבורה הציבורית תתוגבר ממחר (שני) כחלק מהתוכנית להחזרת המשק לפעילות והקלה בהגבלות התנועה. לקווים הפועלים היום, שהם 25% מהנסועה היומי בתחבורה הציבורית, יתווספו עוד קווי אוטובוס המגיעים למרכזי תעסוקה ולסניפי רשתות המזון ושפעילותם הופסקה לפני כחודש. 

מהרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה נמסר כי החזרה לפעילות מלאה תהיה הדרגתית, בהתאם ליכולת מפעילי התחבורה לגייס נהגים שהוצאו לחל"ת. ל-TheMarker נודע כי משרד התחבורה היה מעוניין להחזיר את הפעילות ל-50%, אבל מפעילות התחבורה הפרטיות טענו כי אינן יכולות להיערך לכך בהתראה קצרה. בניגוד אליהן, דן ואגד היו ערוכות לחזרה לפעילות, תוך שמירה על הנחיות הריחוק החברתי.

כשני שלישים מנהגי התחבורה הציבורית הוצאו לחל"ת בשבועות האחרונים בשל צמצום פעילות האוטובוסים בארץ. החזרתם לעבודה תוך פחות מחודש תמנע מהם לקבל דמי אבטלה בגין הוצאה לחל״ת, ולכן רבים מהם אינם ממהרים לעשות זאת. הסוגייה עלתה בדיונים בין משרד התחבורה ומשרד האוצר, אך לא נמצא לה פתרון.

הגורמים המקצועיים ברשות הארצית לתחבורה ציבורית הנחו את מפעילי התחבורה לתגבר את הקווים שבהם נרשם עומס, כדי להקטין את מספר הנוסעים בכל אוטובוס. עם זאת, שעות הפעילות המצומצמות יימשכו: עד 20:00 מידי יום, ובימי השבוע בלבד. הרכבות לא ישבו לפעילות, נכון להיום.

עובד מחלקת התברואה מרסס חומר חיטוי בתחנת אוטובוס בכפר חב"ד, בחודש שעברצילום: גיל כהן מגן

משרד התחבורה הורה להגביל ל-20 את מספר הנוסעים בכל אוטובוס, בהתאם להוראות משרד הבריאות. כמו כן, תאסר הישיבה ליד הנהג ותידרש חבישת מסכה במהלך הנסיעה. התשלום במזומן עבור הנסיעה נאסר לפני מספר שבועות, ובמשרד התחבורה לא מתכוונים להחזיר את אפשרות השימוש בו בקרוב.

בכיר בענף האוטובוסים מחה על כך שבמצב הנוכחי מצופה מנהג האוטובוס לפקח על מספר הנוסעים ולאכוף את החובה לחבוש מסכות: "זה לא באמת אפשרי לבקש מהנהג למנוע מאדם לעלות - הוא מסתכן בעימותים עם אותו אדם, וגם עם הנוסעים האחרים אם הוא מאפשר לו לעלות".

מאגד נמסר כי החל ממחר תוכפל התחבורה העירונית והפרברית בכל חלקי הארץ, מ-25% פעילות שבה היא פועלת כיום - ל-50% פעילות. התחבורה הבין-עירונית המהירה לא תתוגבר, למעט הקווים המקבילים לקווי הרכבת, בהם קו 480 ממסוף ארלוזורוב בתל אביב לירושלים, וקו 910 מת"א לחיפה, שיעבדו בתדירות של פעמיים בשעה לפחות. שאר הקווים הבין-עירוניים יפעלו רק במתכונת של קווי שירות מאספים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker