דלתות מסתובבות בענף התחבורה: מנכ"ל נת"ע לשעבר יועסק על ידי המשנה שלו

בר-און ימלא את תפקידם של שני סמנכ"לים בחברה העירונית יפה נוף בהתקשרות דרך חברת הייעוץ הפרטית שלו ושל בכיר נוסף לשעבר בנת"ע ■ הוא קיבל את התפקיד ללא מכרז

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יהודה בר־און
יהודה בר־אוןצילום: עופר וקנין

יהודה בר-און, מנכ"ל נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) לשעבר, ימונה לתפקידם של שני סמנכ"לים בחברת יפה נוף - שאותה מנהל מי שהיה המשנה שלו בנת"ע, שי יפתח. ההתקשרות נעשתה ללא מכרז, אלא דרך חוזה ייעוץ עם החברה הפרטית שהקים בר-און - שאותה מנהל סמנכ"ל המשאבים שלו לשעבר בנת"ע, שרון וולפר.

החברה העירונית יפה נוף אחראית על פרויקטים עתירי תקציב עבור משרד התחבורה. כעת מסתמן כי בר-און יחליף לכמה חודשים שני סמנכ"לים בחברה עד למינוי הקבוע שלהם. התפקידים הם סמנכ"ל הבינוי, תפקיד שאינו מאויש כשנתיים; וסמנכ"ל התשתיות, במקום אמנון לייבוביץ', שעזב באחרונה, ומונה למנהל הבינוי של הטכניון. המכרזים לשני תפקידים אלה מתנהלים כעת.

שי יפתח (באמצע)
שי יפתח, מנכ"ל יפה נוףצילום: מיכל פתאל

ההתקשרות עם בר-און לא נעשתה דרך מינוי שעבר ועדת מכרזים, והוא אינו בעל תפקיד רשמי בחברה. עם זאת, סעיפי ניגוד העניינים שחלים על עובדי הציבור, חלים גם על הסכם ההתקשרות עם בר-און. כך למשל, בר-און אינו יכול לשמש יועץ לאחד הקבלנים המעורב בפרויקט של יפה נוף. החברה לא פירטה את סכום ההתקשרות אף שנשאלה על כך.

החוזה החדש לא יטיב רק עם בר-און, אלא גם עם בכיר נוסף בנת"ע עד העת האחרונה, וולפר. וולפר שימש סמנכ"ל המשאבים בנת"ע, וכיום מחזיק ב–50% ממניות החברה הפרטית של בר-און, סי.איי.אס פתרונות מתקדמים לתשתיות אזרחיות, ורשום כמנכ"ל שלה, בעוד בר-און משמש בה יו"ר. החברה נרשמה רשמית ב–22 באוגוסט 2019, ארבעה ימים בלבד לפני שעזב בר־און סופית את נת"ע. וולפר ובר-און מכירים עוד מימי עבודתם המשותפת במע"צ לשעבר, ולמעשה וולפר הובא לנת"ע על ידי בר-און.

גם בר-און ומנכ"ל יפה נוף הנוכחי, יפתח, מכירים מתקופתם המשותפת במע"צ. יפתח שימש משנה למנכ"ל נת"ע תחת בר-און, והיה מועמד טבעי לתפקיד המנכ"ל הבא בחברה לאחר עזיבת בר-און. אף שהמינוי זכה לגיבוי מנכ"לית משרד התחבורה, יפתח לא התמודד לתפקיד והודיע על עזיבתו את נת"ע. יפתח עזב את החברה באוקטובר 2019 ומונה להיות ממלא מקום מנכ"ל יפה נוף לפני כחודשיים. סמכויותיו זהות לסמכויות של מנכ"ל קבוע, זאת עד למינוי מנכ"ל חדש. שלב הגשת ההצעות לתפקיד נדחה בינתיים.

אבסורד נוסף בדלתות המסתובבות בחברות התחבורה בבעלות המדינה הוא שמנכ"ל יפה נוף עד לפני כארבעה חודשים, אבישי כהן, היה בין המתמודדים שהגיעו לשלב הסופי לתפקיד מנכ"ל נת"ע, לאחר עזיבת בר-און, ולא נבחר. כהן נאלץ לעזוב את תפקידו כמנכ"ל החברה יפה נוף בסוף דצמבר 2019 לאחר חמש שנים בתפקיד. זאת מאחר שהיה בין העצורים בפרשה שהתפוצצה בנובמבר 2019, בה עלה חשד לשוחד ברשויות המקומיות. בין עצוריה היו בכירים בענף התשתיות.

יפה נוף, שהיו"ר שלה הוא חבר מועצת העיר יואב רמתי מהבית היהודי, היא חברה עירונית השייכת לעיריית חיפה, אך לא מדובר בחברה עירונית רגילה. החברה היא שחקנית גדולה שמקבלת פרויקטים ממשרד התחבורה, אף שהמשרד יכול היה לבצעם דרך החברות הממשלתיות שתחתיו. בין הפרויקטים: המטרונית בחיפה וכבישי גישה לנמל המפרץ החדש.

המטרונית בחיפה
המטרונית בחיפהצילום: רמי שלוש

ביפה נוף חוששים לקראת סיומו המתקרב של הסכם המסגרת מול משרד התחבורה בקיץ 2020. החברה עושה מאמצים רבים מול משרד התחבורה להאריך את החוזה שלה מולו בפרק זמן משמעותי אך נכון לעתה המשרד אינו מעוניין להאריך את החוזה מעבר לפרק זמן שאינו עולה על שנה. משרד התחבורה בוחן בימים אלה את מידת יעילות המשך העבודה דרך יפה נוף, ושוקל העברת פרויקטים חדשים לחברה הממשלתית נתיבי איילון - זרוע ביצוע של המשרד הכפופה אליו ישירות. טרם התקבלה הכרעה בסוגיה זו במשרד התחבורה.

מיפה נוף נמסר בתגובה: "לנוכח פרישת סמנכ"ל התשתיות ומשום שתפקיד סמנכ"ל הבנייה אינו מאויש מזה שנתיים, כדי למנוע פגיעה בפעילויות הליבה של החברה, החליטה ועדת המכרזים לשכור את שירותיו של יהודה בר-און. הוא ילווה את הפעילות של חטיבות אלה לתקופה קצרה וקצובה של מספר חודשים ויחנוך את הסמנכ"לים הקבועים שייבחרו במכרזים שפורסמו על ידי החברה. ההתקשרות נערכה על פי כל דין, דווחה לדירקטוריון החברה וזכתה לתמיכתו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker