יותר נוסעים, פחות קרונות ומנכ"ל חדש - כך נראתה רכבת ישראל ב-2019

מהדו"ח השנתי שמפרסמת רכבת ישראל עולה כי החברה סיכמה את 2019 עם רווח של 36 מיליון שקל, לאחר שב-2018 היתה מצויה בהפסד של יותר מ-330 מיליון שקל ■ למרות התועלת הסביבתית, רק 5% מהמטענים בישראל עוברים באמצעות הרכבת

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סמוטריץ' וכץ בקרון רכבת ישראל בנסיעת המבחן
ישראל כ"ץ ובצלאל סמוטריץ' בנסיעת מבחןצילום: אמיל סלמן

רכבת ישראל סיכמה את 2019 עם רווח של 36 מיליון שקל, לעומת הפסד של יותר מ-330 מיליון שקל בשנה הקודמת - כך עולה מהדו"חות הכספיים שפירסמה החברה היום (חמישי). סך הכנסות החברה היה 2.5 מיליארד שקל ב-2019, לעומת 2.43 מיליארד שקל שנה קודם לכן.

גם הרווח התפעולי של החברה עלה ב-2019, והסתכם בחצי מיליון שקל, לעומת הפסד תפעולי של 48 מיליון שקל בשנה הקודמת. 2018 היתה חריגה מבחינת רווחי החברה, והתאפיינה בהפסדים גבוהים במיוחד, שהובילו בין היתר לפיטוריו של המנכ"ל הקודם, שחר איילון.

הרכבת עברה שינויים דרמטיים בשנה האחרונה: מינוי מיכה מייקסנר למנכ"ל; כניסת שר תחבורה חדש, בצלאל סמוטריץ', במקומו של השר קודם ישראל כ"ץ; והתפטרותו של יו"ר הרכבת, דן הראל. זאת, בנוסף לסכסוכי עבודה עם ועד העובדים והתמודדות עם עיכובים משמעותיים בפרויקט החישמול.

מנכ"ל רכבת ישראל, מיכה מייקסנרצילום: יורם רשף

יותר נסיעות, פחות קרונות

ב-2019 חלה עלייה במגזר הנוסעים ברכבת, שמהווה את מקור ההכנסה העיקרי של החברה. מספר הנסיעות קפץ והסתכם ב-69 מיליון נסיעות, עם גידול של 1.9% במספר הנוסעים, לעומת 2018. עם זאת, 2018 נחשבה לשנה חלשה יחסית במספר הנוסעים, בשל חניכת הקו לירושלים באוקטובר 2018, שלו הוסבו קרונות מקו מבוקש הרבה יותר - קו החוף. מספר הנוסעים ברכבת עלה ב-14% בשלוש השנים האחרונות.

ממוצע דיוק הרכבות ב-2019 היה 90.8%, לעומת 91.6% ב-2018. ברכבת טוענים כי נתון זה מושפע, בין היתר, מסכסוכי העבודה שהובילו לפגיעה בשירות במחצית הראשונה של השנה. בניתוח הפער במדדי הדיוק בין המחצית הראשונה לשנייה עולה כי בחציון השני של 2019 אכן נרשם שיפור ברמת הדיוק - 92.2%.

נתון הדיוק מושפע גם כן משמעותית מהמחסור האקוטי בקרונות, בייחוד במסילות החוף ובציר איילון, שבו יש כיום שלוש מסילות בלבד, אף ש-80% מהקווים עוברים דרכו. 

גידול של 61 מיליון שקל בהוצאות שכר

בבחינת ימי השביתה החלקיים והמלאים ברכבת, חלה עלייה ל-125 ימים ב-2019, לעומת 100בשנה הקודמת. מדובר ביותר משליש מימות השנה, עובדה שיש לה השלכות רבות על השירות לנוסעים. יש לציין כי במחצית השנייה של השנה ניכר שקט יחסי ביחסים העכורים בין הוועד להנהלה.

מחסור קרונות בציר איילון, שבו עוברים 80% מהקוויםצילום: מגד גוזני

הרכבת מעסיקה כיום יותר מ-3,800 עובדים בהעסקה ישירה. בשנתיים האחרונות מצבת כוח האדם בחברה כמעט לא השתנתה, אך החברה מציינת כי "לאור הגידול המתוכנן בפעילות החברה (כתוצאה מהאצת פרויקט החשמול, קליטת טכנולוגיות חדשות וגידול בכמות הנוסעים בשנים הקרובות), נדרשת לחברה קליטת עובדים חדשים".

 אף שהחברה לא הגדילה את מספר העובדים ב-2019, גידול של 61 מיליוני שקלים בהוצאות השכר. ברכבת מסבירים זאת על ידי תוספות השכר שניתנו כחלק מההסכמים הקיבוציים שנחתמו עם הוועד, וכללו גם הפרטות בתחומים שונים.

רק 5% מהמטענים בישראל עוברים באמצעות הרכבת

שבוע פורסם דו"ח מבקר מדינה שעסק בהובלת המטענים ברכבת, פעילות עם פוטנציאל רווח משמעותי לרכבת ולמדינה, שמוסמסה בשנים האחרונות. הפסד מגזר המטענים ב-2019 הסתכם ב-34 מיליון שקל, לעומת הפסד של 61 מיליון שקל ב-2018. אמנם מדובר בצמצום ההפסד, אך הפעילות, שדווקא יכלה לתרום להכנסות החברה, ממשיכה לסבול מהפסדים משמעותיים. 

מלבד ההיבט הכספי, להגדלת פעילות המטענים יש חשיבות גם לצמצום הפקקים, כתוצאה מהורדת משאיות הובלה מהכביש; הפחתת זיהום האוויר; צמצום תאונות הדרכים והסכנה לדליפת חומרים מסוכנים. על אף כל אלה, רק 5% מהמטענים בישראל עוברים באמצעות הרכבת.

"מכיוון שחלק נכבד מהובלת המטענים ברכבת הינה הובלת מטענים אל הנמלים ומהנמלים, לממשק בין הרכבת לנמלים השפעה מהותית על יכולת הצמיחה של מגזר הובלת המטענים ברכבת", נכתב בדו"ח. ברכבת טוענים כי הובלה באמצעות הרכבת יקרה יותר בהשוואה למשאיות, ולכן נדרשת סובסידיה ממשלתית לקידום אמצעי זה.

40% מההכנסות המסחר ברכבת - דוכני קפה ומאפה

מרכזי המסחר הנוכחיים בתחנות הרכבת לא נבנו כמרכזי מסחר בפני עצמם, אלא כשירותים משלימים. ההכנסות ממרכזים אלה הסתכמו ב-2019 ב-51 מיליון שקל, לעומת 47 מיליון ב-2018 ו-43.3 מיליון שקל ב-2017.

מימוש פוטנציאל ההכנסות ממסחר בתחומי המקרקעין של הרכבת הוא הסיבה שלשמה הוקמה החברה הבת לפיתוח מתחמי הנדל"ן של הרכבת.

הרכבת מציינת בדו"ח כי ב-2020 צפויים להתפרסם 20 מכרזים ראשונים לפעילות בחנויות המרכז המסחרי שנבנה בלוד, כחלק מתחנת הרכבת החדשה. המתחם צפוי להתחיל לפעול ברבעון הרביעי של 2020. המרכז בלוד הוא הראשון שנבנה כחלק מהתוכנית שאמורה להגדיל את הכנסות הרכבת משטחי מסחר. בחודשים האחרונים החלה העבודה על שני מרכזים נוספים לשטחי המסחר בתחנות הרכבת - בתחנת הרכבת של כרמיאל ובתחנת תל אביב סבידור מרכז.

ב-2020 צפוי להתפרסם גם המכרז לפעילות רשת דוכני הקפה והמאפה הארצית בתחנות הרכבת, שנכון להיום מייצרים 40% מהכנסות המסחר בתחומי הרכבת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker