צמצום נוסף בתחבורה הציבורית - אילו שירותי נסיעות עדיין פעילים?

מהיום: הרכבות מפסיקות לפעול והאוטובוסים יצומצמו לכדי רבע מהפעילות ■ מוניות, מוניות שירות והרכבת הקלה בירושלים ימשיכו לפעול עם הגבלות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדים מחטאים אוטובוס בסנט פטרבורג, בשבוע שעבר
עובדים מחטאים אוטובוס בסנט פטרבורג, בשבוע שעברצילום: AFP

פעילות התחבורה הציבורית בישראל ממשיכה להצטמצם: פעילות הרכבת מושבתת מהיום (ה') ותנועת האוטובוסים מצומצמת לכדי רבע מהפעילות הרגילה טרם משבר הקורונה, כפי שפורסם אתמול ב-TheMarker. 

מרבית הקווים הבין-עירוניים הישירים, שיש להם מקבילה של קווים מאספים - יבוטלו. פעילות הקווים המאספים תימשך בתדירות מוגבלת. שירות האוטובוסים העירוניים ימשיך לפעול בתדירות נמוכה וברשת קווים בסיסית בלבד.  

לפי הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, קווים שיש בהם עומסים ייבחנו לעומק - וחלקם יבוטלו במקומות שיתברר שהציבור לא נשמע להנחיות. לחילופין, במידת הצורך תוגבר תדירות הפעילות על מנת לימנע מצפיפות. 

נהג אוטובוס עם מסכת התגוננות בתל אביבצילום: מוטי מילרוד

שירותי התחבורה במסלול גמיש לפי הזמנה באפליקציה - באבל בגוש דן ותיק-תק בחיפה, ימשיכו לפעול בינתיים. אבל אם התחבורה הציבורית תתבוטל במלואה, גם הם יבוטלו. מוניות ימשיכו לפעול, בהתאם להנחייה הקובעת כי מותר להסיע נוסע אחד בללבד בזמן נתון. מוניות השירות ימשיכו לפעול גם כן בהתאם להנחיות.  פעילות הרכבת הקלה בירושלים ממשיכה לפעול, עד 20:00, ובימי חול בלבד.

מספר הנוסעים המצומצם בימים האחרונים - עשרות בלבד ביום - הביא להפסקת פעילותה של הרכבת. הנהלת הרכבת פנתה בעניין למשרד התחבורה להפסקת פעילותה לחלוטין בתקופת קורונה. בדיונים בין הרכבת למשרד התחבורה עלה כי מספר הנוסעים המצומצם כרגע אינו מצדיק את העלויות הגבוהות של המשך הפעלתה, גם במתכונת של 50%, כפי שפעלה עד להיום בבוקר. לצד זאת, תנועת רכבות המטענים ורכבות עבודה שנדרשת לעבודות תשתית, ממשיכות לפעול. רכבת ישראל מזהירה מחציית המסילות. 

בניגוד לנוסעי האוטובוסים, לרובם המוחלט של הנוסעים ברכבת קיימות חלופות לנסיעה בכלי רכב פרטי או באוטובוסים, ולכן השבתת הפעילות באופן מלא אינה צפויה להשפיע עליהם באופן משמעותי בתקופה זו. זאת בניגוד להמשך הפעלת שירותי האוטובוסים, שהפסקה מוחלטת של פעילותם תגרור השלכות רחבות. האוטובוסים משמשים עובדים רבים המוגדרים כחיוניים, שאין להם חלופות וטרם נמצא להם פתרון חלופי . 

תחנת רכבת ריקה בשל החשש מקורונהצילום: שבתאי טל cloudview

"הוצאת נהגים לחל"ת היא קטסטרופה"

להפסקת פעילות האוטובוסים השלכות ארוכות טווח קשות על ענף האוטובוסים. חברות האוטובוסים מתריעות כי משמעות הפסקה מוחלטת של פעילות האוטובוסים היא הוצאת כ-15 אלף נהגים לחופשה ללא תשלום, לצד עובדי מטה רבים, סדרנים ועובדים נוספים. 

השבוע, לאחר ההנחיות שצימצמו את פעילות התחבורה הציבורית לכ-50% והפסקת פעילותה לאחר 20:00 וסופי שבוע, כ-40%-30% מהנהגים הוצאו לחל"ת. 

לפי גורם בכיר בענף, ההשפעות הכספיות של הצמצום ב-50% הן דרמטיות: "השקענו משאבים רבים בגיוס נהגים חדשים. כמובן שתלוי בגובה הפיצוי מהממשלה, אך הוצאת נהגים נוספים לחל"ת היא קטסטרופה". 

"התחבורה הציבורית תצומצם למינימום ההכרחי ואני קורא לציבור שלא להשתמש בה אלא אם אין שום ברירה אחרת" מסר שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'. "במידה ויוחלט בהמשך על סגירת המשק ניתן יהיה לסגור את התחבורה הציבורית רק לאחר שיוסדרו חלופות הן לעובדים חיוניים, הן לשירותים חברתיים בסיסיים, והן לצורך של האוכלוסיות החלשות להצטיידות במצרכי מזון ומוצרי יסוד".

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אוהד צויגנברג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker