"לעשות קרונות מהקורונה": נת״ע תנצל את ימי הסגר להאצת עבודות על הקו האדום

מאה עובדים יוסטו מעבודות במנהרות לעבודות בצמתים בתוואי העילי של הרכבת הקלה ■ סמנכ״ל נת״ע מביע חשש לדחיית סיום הפרויקט בגין עיכוב בהגעת עובדים מחו״ל – אך מציין שהמשבר הוא הזדמנות להשלים את הטיפול בצמתים חצי שנה לפני המועד המקורי

מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טקס תחילת החפירות של הרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין
מירב מורן

חברת נת״ע מתכוונת לנצל את התנאים המיוחדים שיצר משבר הקורונה כדי ליישם את מה שהחברה מכנה בשם ״תוכנית ההאצה״. לדברי החברה, פיתוח הצמתים לאורך הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, שהיה אמור להימשך 12 חודשים ולהסתיים בינואר 2021, יקבל תנופת ביצוע ויסתיים מוקדם יותר, בזכות התנאים המיוחדים שנוצרו בכבישים וברחובות.

״דלילות התנועה הנובעת מהפחתת נפח הנסועה, הירידה בתנועת הולכי הרגל והצמצום שנכפה על שירות האוטובוסים, הם הזדמנות״, אומר המשנה למנכ״ל נת״ע, קרן זהר. ״החלטנו להאיץ הכשרה של צמתים ולקבוע כיעד לסיום העבודות את חודש אוגוסט הקרוב – כחצי שנה לפני המועד המקורי״. 

תוכנית ההאצה מתייחסת לקטעי הקו האדום באזורים יפו, בת ים ופתח תקווה שבהם תוואי הרכבת עילי ולכן נפגש בצמתים עם כלי רכב ואנשים. בימי שגרה, העבודות לתשתית הרכבת בתוואי העילי הן הפרעה גדולה לתנועה, והן נעשות בצפיפות שמאטה את ההתקדמות הפרויקט, או נדחות לשעות הלילה. זהר אומר כי כעת, נת״ע החליטה להסיט מאה פועלים שעבדו עד היום באתרים הסגורים בהשלמות הבנייה של המסילה במנהרות התת־קרקעיות, אל עבודות של הכשרת הבסיס ליציקות בטון והנחת מסילות בתוואי העילי, וכן לטיפול במפגשים של הרכבת ב-51 צמתים.

״הכשרת השטחים למסילות על קרקעיות בזמן הסגר תחסוך הפרעות בעתיד״, אומר זהר ומוסיף כי החברה בוחנת אם אפשר לנצל את המצב כדי להאיץ מהלכים בקו הירוק ובקו הסגול, שהעבודות עליהם נמצאות בשלבים ראשוניים מאוד - בדרך של הסדרי תנועה ״קיצוניים יותר״, כלשונו. כדוגמה לכך מזכיר זהר את הקטע המזרחי של רחוב ארלוזורוב בתל אביב, שבו החלו עבודות על הקו הסגול לפני יותר מחצי שנה. ארלוזורוב הוא רחוב ראשי ועורק יציאה וכניסה למרכז תל אביב. ״עד היום לא אפשרו לנו לעשות שם סגירה הרמטית. לאור התנועה שכמעט לא קיימת כבר, אנחנו רוצים לבדוק את האפשרות לסגור את התנועה, או לכל הפחות להשאיר רק נתיב אחד פתוח לכל כיוון״.

קרן, שנמצא בקשר עם הגורמים המקצועיים במינהל ההנדסה בעיריית תל אביב, אומר כי גם בעירייה מבינים שבצל המשבר, יש הזדמנות ״לעשות קרונות מהקורונה״, כלשונו.

השינוי בסדר העדיפויות ונוסחת ההקצאה של העובדים נעשו בהנחיית מנכ״ל נת״ע חיים גליק ותואם עם משרד התחבורה. גליק אמר כי בכוונת החברה לעמוד בלוח הזמנים ותוכנית העבודה המקורית של פרויקט הקו האדום וכי נת״ע עושה זאת ״תוך ניצול הזדמנויות לקידום עבודות בקצב מואץ״. 

אתר בנייה של הרכבת הקלה ליד תחנת ארלוזורוב. "הזדמנות לסגור נתיבים ולהאיץ את העבודות"צילום: עופר וקנין

לצד האופטימיות וניצול המשבר כהזדמנות, מסתמנים כבר גם העיכובים: מועד סיום העבודות והתחלת ההרצה של הקו האדום מתוכנן לאוקטובר 2021, כלומר עוד שנה וחצי. לפי התוכניות המקוריות נת״ע אמורה להניע בימים אלא את שלב התקנת המערכות המקיפות את המסילות הפיזיות - הנחת כבלים לחשמול, תקשורת ואיתות וכדומה.

כיום מעסיקה  נת״ע כ-1,600 פועלים העוסקים בהקמת התשתית קשיחה של יציקות, בניית רציפים, דיפון תחנות תת קרקעיות, הנחת תשתיות למסילות ומסילות קרקעיות ועל קרקעיות. הסכום המוקצה בפרויקט להתקנת המערכות המקיפות הוא שני מיליארד שקל, והקבלן שאמור לבצע אותו הוא שיתוף פעולה בין שתי חברות סיניות CRTG ו-EEB. לפי ההסכמים עם הקבלניות, הן נסמכות על כוח אדם מקצועי שהן עצמן מגייסות.

לדברי קרן, כוח העבודה הנדרש לשלב הקמת המערכות הוא כאלף איש. כך, לפי תוכניות העבודה המקוריות, בין אפריל לאוגוסט צריכים להגיע לישראל 500 עובדים מסין, בגלים של כ-50 עד 100 איש בכל כמה שבועות. מדובר בפועלים פשוטים, באנשי מקצוע ומומחים למערכות, במנהלי אתרים ובמתכננים, שאמורים להצטרף ל-400 העובדים שכבר נמצאים פה ומוקצים לביצוע שלב המערכות.

בתחילת המשבר הציעה נת״ע להביא את העובדים האלה במהלך שיכלול בידוד של שבועיים בארץ המוצא – סין, ועוד שבועיים בידוד עם הגעתם לישראל, לפני שילובם בצוותי העבודה בשטח. חרף ההסכמה שהושגה עם החברות הסיניות לנוסחת ההגעה לישראל בימי קורונה, משרד הבריאות הישראלי הוריד את התוכנית מהפרק. נת״ע הגישה בשבוע שעבר בקשה להכיר בה כמפעל חיוני שיותר לו להמשיך לעבוד גם בזמן חירום, אך טרם נמסרה החלטת המל״ל לפנייתה זו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker