"תיק תק" ולעבודה: מיניבוסים שנוסעים לפי הזמנה החלו לפעול גם בחיפה

אגד מפעילה בחיפה מודל תחבורה ציבורית גמיש הדומה לבאבל בגוש דן, שעלותו היא 18 מיליון שקל בשנה ■ השירות יתפרש בשלב ראשון בין תחנת מרכזית המפרץ לחוף הכרמל, ויעלה 10–15 שקל ■ במאי צפויה אגד להפעיל שירות דומה גם בירושלים ובעלות דומה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שירות תיק תק בחיפה
שירות תיק תק בחיפהצילום: לירן גלבוע

מודל התחבורה הציבורית הגמיש מגיע לחיפה: השבוע החלו לפעול בעיר מיניבוסים הנוסעים במסלול גמיש ולפי הזמנה, תוך חישוב המסלול הקצר ביותר המחבר בין תחנות האיסוף ליעדים. עלות הנסיעה בשירות, הדומה לבאבל בגוש דן ויכלול בשלב זה 50 כלי רכב, תעלה 10–15 שקל, בהתאם לשעות העומס. את השירות, שבשלב הראשון יינתן ב–6:00–21:00, מפעילה אגד יחד עם מוביט, האחראית על תפעול האפליקציה, שנקראת "אגד תיק תק".

הנסיעות בתיק תק יתפרשו בין תחנת מרכזית המפרץ לחוף הכרמל בחיפה, ויעברו דרך הטכניון, אוניברסיטת חיפה, מרכז חורב, מרכז הכרמל ונוה שאנן. מדובר בשטח פעילות מצומצם יחסית שנועד למקסם את מספר הנוסעים ברכב בזמן נתון ולקצר עד כמה שאפשר את משך הנסיעות, אך הוא עשוי להתרחב לאזורים נוספים בהמשך, בהתאם לביקוש. כמו בבאבל, איסוף הנוסעים יתבצע מתחנות אוטובוס בלבד.

שעות הפעילות של השירות עשויות להתרחב בהמשך, אם יימצא שיש ביקוש לכך. בתל אביב הורחב השירות שניתן בימי חמישי לפני כמה חודשים עד אחת בלילה — אז דווקא קופץ הביקוש. בסופי השבוע השירות לא יפעל. 

ברשות הארצית לתחבורה ציבורית מקווים כי לאחר תקופת ההרצה, באמצעות 50 המיניבוסים מספר הנוסעים היומי בשירות יסתכם ב–2,500. אגד צפויה להפעיל שירות דומה בירושלים החל במאי. עלות הפרויקט בחיפה ובירושלים תהיה 18 מיליון שקל בשנה בכל אחת מהערים.  עלות הפעלת באבל דן, בו פועל צי רכבים כפול, היא 35 מיליון שקל בשנה. 

שירות התחבורה באבל מופעל מאז אפריל 2019 בתל אביב, גבעתיים ורמת גן על ידי חברת דן בשיתוף חברת ויה, שפיתחה את הטכנולוגיה לשירות. המערך המלא של השירות, שהחל באוקטובר 2019 לאחר פיילוט שערך חצי שנה, כולל 100 כלי רכב. היעד שהוגדר על ידי משרד התחבורה כמדד להצלחת המהלך הוא 4,500 איש ביום. כיום מספר הנוסעים הממוצע גבוה במקצת מכך — עלייה של יותר מ–1,000 נוסעים בממוצע לעומת כ–3,500 ביום שנסעו בשירות לפני כחצי שנה. לפי הערכות, בכל נסיעה יש כשני נוסעים בממוצע (מקדם מילוי). 

מיניבוס של באבל דןצילום: מוטי מילרוד

משרד התחבורה קבע לשירות בחיפה ובירושלים יעדים שונים מאלה שנקבעו לתל אביב. בחיפה השירות ישמש שירות משלים לרכבת באזורים שבהם לא פועלת תחבורה ציבורית, ובירושלים מטרתו היא חיבור אזור התעסוקה בהר חוצבים לתחנה המרכזית ולרכבת. בתל אביב מטרתו להתחרות בשימוש במוניות וברכב הפרטי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker