סכנת הקורקינטים: העירייה בלי סמכויות, המשטרה לא אוכפת - וילדים נהרגים על הכביש

התאונה שבה נהרג נער בן 14 מפגיעת משאית, היתה הראשונה שגבתה את חייו של רוכב קורקינט חשמלי מתחילת השנה ■ הממשלה והרשויות יכלו לעשות יותר - ולקדם שלל צעדים הכרחיים לצמצום הסכנה לחיי אדם

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת התאונה שבה נהרג הנער דניאל כהן
זירת התאונה שבה נהרג הנער דניאל כהן צילום: דוברות איחוד הצלה

התאונה שבה נהרג אתמול (רביעי) הנער דניאל כהן בן ה-14, שנפגע ממשאית בעת שרכב על קורקינט שיתופי בתל אביב, היתה הראשונה שגבתה את חייו של רוכב קורקינט חשמלי מתחילת השנה.

אמנם נהיגה בקורקינטים אסורה מתחת לגיל 16, אך הממשלה והרשויות יכלו לעשות יותר - לקדם שלל צעדים הכרחיים לצמצום הסכנה לחיי אדם בתאונות הבאות: הגברת האכיפה לשימוש באמצעי בטיחות, כמו קסדה, וסלילת נתיבי אופניים ייעודים, שימנעו חיכוך עם כלי רכב והולכי רגל. המצב הנוכחי מאלץ את הרוכבים לרדת לכביש ולסכן את חייהם, או לחלופין לנסוע על המדרכה - מהלך שאינו חוקי ומסכן את הולכי הרגל.

2% בלבד מתשתית הדרך בתל אביב מיועדת לאופניים וקורקינטים. המצב בתחומה טוב יחסית ליתר הערים, שבהן אחוז שבילי האופניים מהדרך נמוך יותר ומסתכם ב-1% בלבד. 

אמנם במקרה הנוכחי היה שביל אופניים, אך גם כאן בולטת התנערות מאחריות: הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים במשרד התחבורה הגיבה לתאונה בהעברת האחריות לרשויות המקומיות: "הרלב"ד התריעה לפני כמה חודשים בפני הרשויות המקומיות, כי אין להכניס לתוך הערים מיזמים שיתופים שלא נותנים מענה ברור, בין היתר לבדיקה בסיסית ששוכר הכלי הוא בגיל המתאים (מעל גיל 16) ובעל ההרשאה המתאימה. האסון הנוכחי מדגיש את חשיבות הפיקוח והאכיפה בהקשר של הכלים השיתופיים", אמרה מנכ"לית הרלב"ד, רחלי טבת ויזל. 

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', הגיב לתאונה ולסוגיית הקורקינטים בראיון לרשת ב' ואמר כי "מצד אחד זה אמצעי משלים בר קיימא שתורם לצמצום הגודש, אך במקביל מהווה הוא סכנה. אנו עושים ביחד עם עיריית תל אביב פיילוט לרישום הכלים, אך יש צורך בשבילי אופניים יעודים". עוד ציין סמוטריץ' כי פועלים להגדיל את סמכויות הפקחים העירוניים.

בני הנוער פגיעים יותר

הקורקינטים והאופניים החשמליים אינם כלי התחבורה המסוכן ביותר באופן יחסי להיקף השימוש בהם (בהשוואה לאופנועים, למשל, ששיעור התאונות בשימוש בהם גבוה באופן יחסי). למרות זאת, הם מקבלים בולטות בגלל היקף השימוש הגובר והולך בהם, אי-הסדרת האכיפה, חוסר השימוש באמצעי בטיחות והיעדר תשתיות דרך מותאמות. היקף השימוש בכלים אלה בידי נוער גבוה יחסית - וכך גם מספר הנפגעים הצעירים גבוה.

קורקינטים שיתופיים להשכרה
קורקינטים שיתופיים להשכרהצילום: תומר אפלבאום

מניתוח של אור ירוק לנתוני מכון גרטנר עולה כי ב-2019 אושפזו 133 ילדים מתחת לגיל 16 בתאונות דרכים, לאחר שהיו מעורבים בתאונות אופניים חשמליים וקורקינטיים ממונעים. מדובר בזינוק של 230% במספר המאושפזים עקב תאונות מסוג זה לעומת 2016, אז אושפזו בבתי החולים 687 ילדים.

ארז קיטה
ארז קיטהצילום: עמותת אור ירוק

"מבין מדינות ה-OECD, ישראל נמצאת במקום הראשון בשיעור הילדים שנהרגים בתאונות דרכים", טוען ארז קיטה, מנכ"ל עמותת אור ירוק. "הכלים הללו אינם צעצועים, אלא כלי תחבורה לכל דבר, ולכן במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים ובמשטרה לא יכולים לעצום עיניים נוכח הג'ונגל והכאוס התחבורתי ששורר בערים", הוסיף.

מהנתונים עולה כי החל מ-2013, אחד מתוך שלושה מהמאושפזים עם פגיעת ראש בעקבות תאונות שבהן מעורבים אופניים וקורקינטים חשמליים הוא מתחת לגיל 16. רובם הגדול לא חבש קסדה. חבישת קסדה כמעט ואינה נאכפת על ידי המשטרה, ולרשויות המקומיות אין סמכויות אכיפה בעניין.

סגנית ראש העיר תל אביב יפו ומחזיקת תיק התחבורה בעיר, מיטל להבי, מסבירה שסמכויות האכיפה של עיריית תל אביב מוגבלות למדרכות בלבד ואינן כוללות חבישת קסדה, אכיפת גיל הרוכבים וחובת תאוריה. "אלה נושאים שחשוב לאכוף אותם גם במדרכה וגם בכביש", אמרה להבי, "בכוונתנו לפנות לכנסת כשתיבחר, ולבקש את הרחבת סמכויות האכיפה של הפיקוח העירוני, ולקדם רגולציה נוספת על הכלים הדו-גלגליים כחובת רישוי על כל הכלים החשמליים, ביטוח לרוכבים ומבחן למיומנות רכיבה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker