כלכלת בחירות: נתניהו הורה על בחינה מחדש של הרפורמה בתעריפי המוניות

לאחר שהושגו הבנות עם איגוד נהגי המוניות, לשכת נתניהו הורתה לבחון מחדש את הרפורמה בתעריפים ■ החלטת ראש הממשלה פוגעת בציבור הנוסעים שנאלצים לשלם מחירים גבוהים בנסיעות הבינעירוניות והיא אף מנוגדת להחלטת ועדת המחירים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנוסעים נאלצים לשלם יותרצילום: עופר וקנין

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הורה היום (רביעי) לבחון מחדש את רפורמת תעריפי המוניות. לשכתו פירסמה כי "עלו טענות על פערים מרכזיים בנתונים שעל בסיסם גובשה הרפורמה" ולכן "יש לקיים בחינה מקצועית נוספת של מרכיבי התוכנית". הודעה זו ניתנה על רקע טענותיו של יו"ר איגוד המוניות, יהודה בר-אור, כי הושגו הבנות בנוגע לדחיית יישום הרפורמה. בחודשים האחרונים מחו נהגי המוניות נגד יישום הרפורמה, בטענה כי המעבר לשיטה החדשה יפגע בפרנסתם.

לפני כחודש פורסם כי ראש הממשלה, שר התחבורה בצלאל סמוטריץ׳ ושר האוצר משה כחלון, החליטו לדחות בחודשיים את יישום הרפורמה בתעריפי המוניות, כלומר עד לאחר הבחירות. השלושה נימקו את הדחייה ברצון "לאפשר את המשך השיח עם נציגי נהגי המוניות ובחינת אופן יישום הרפורמה". עם זאת, החלטתם מצויה בניגוד להמלצות ועדת המחירים ומהווה פגיעה בציבור הנוסעים. מטעמים משפטיים, נתניהו מנוע מלבטל את הרפורמה, ולכן הורה על דחיית יישומה בלבד. כך, סוברים מקורבים לעניין, תיווצר מראית עין של שינוי - עד לאחר הבחירות.

ביטול מלא של הרפורמה ידרוש את ביטול החלטת ועדת המחירים. נהגי המוניות הגיבו בסקפטיות לגבי כנות כוונותיו של נתניהו להביא לביטול מלא של הרפורמה. רבים מהם סבורים כי שיקולים פוליטיים נמצאים ברקע ההודעה. באיגוד חברים 6,000 נהגי מונית, מתוך כ-25 אלף מחזיקי רישיון. חבריו מהווים כוח פוליטי משמעותי, שכן רבים מהם פקודים לליכוד. בעבר נשמעה הטענה כי היו אלו חברי האיגוד שמנעו את כניסת אובר לישראל, בתקופת כהונתו של ישראל כ"ץ כשר תחבורה.

עלייה במחירי הנסיעות העירוניות

ביסוד הרפורמה מעבר לשלושה תעריפים, במקום שניים הנהוגים כיום, ושינוי בשיטת התמחור. לאחר יישומה ישוקלל זמן הנסיעה בחישוב המחיר גם בנסיעות של פחות מ-19 ק"מ. השינוי צפוי להביא לירידה של 6.5% במחירן של הנסיעות הבינעירוניות, אך גם להתייקרות של 13% במחיר הנסיעות העירוניות.

עם יישום הרפורמה יבוטל מחירון הנסיעות הבינעירוני, ויתבצע מעבר לשימוש במונה בלבד לצורך קביעת מחיר הנסיעה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker