דן הראל עוזב את תפקיד יו"ר רכבת ישראל

אחרי פחות משלוש שנים בתפקיד, הודיע הראל על פרישתו ■ מקורות בענף מציינים כי הוא ראה את התפקיד באופן שונה מכפי שהיה בפועל

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דן הראל
דן הראלצילום: מגד גוזני

היום (ג') הודיע יו"ר דירקטוריון רכבת ישראל, האלוף במיל' דן הראל, לחברי הדירקטוריון והנהלת החברה על סיום תפקידו. ברכבת טוענים כי הראל ביקש לסיים את תפקידו מתוך תחושת מיצוי ורצון להקדיש זמן למשפחתו וענייניו הפרטיים, לאחר קרוב ל-50 שנה בשירות הציבורי.

טיעון זה נראה תמוה על רקע העובדה שהראל היה קרוב לסיום כהונתו ממילא. מקורות מקובים לנושא מתארים מתיחות שנוצרה בין הראל למנכ"ל מיכה מייקסנר, זמן קצר לאחר כניסתו של מייקסנר לתפקיד ביולי. זאת, אף שמינויו של מייקסנר אושר על ידי הראל כיו"ר דירקטוריון והוא אף תמך במינויו.

הראל נחשב למנהל הפועל באופן עצמאי ומעורב מאוד בחברה, כזה שמפגין נוכחות מדי יום ואף נאלץ לשמש בפועל באופן לא רשמי מנכ"ל בתקופת המנכ"ל הקודם, שחר איילון. מנגד, מייקסנר נחשב למנכ"ל דומיננטי מאוד, הפועל באופן עצמאי, עם היוועצות מינימלית ביו"ר.

כך למשל, החליט מייקסנר להביא לסיום העסקתם של מנהל פרויקט החשמול וסמנכ"ל הצי הנייד, ללא היוועצות עם הדירקטוריון והיו"ר הראל לפני כן. עם זאת, מקורות בחברה מתארים כי הראל ומייקסנר גישרו במעט על הפערים, וכי היחסים התאזנו בחודשים האחרונים, אך עדיין נותרה מתיחות בין השניים. מייקסנר הודה באופן רשמי להראל על תקופת עבודה משותפת ופורה, ועל תרומתו לקידומה של רכבת ישראל

מנכ"ל הרכבת, מיכה מייקסנר
מנכ"ל הרכבת, מיכה מייקסנרצילום: דורון גולן/ג'יני

מקורות אחרים מתארים כי הראל, שהגיע לחברה בכוונה לקדם פרויקטים משמעותיים, הבין כי התעסקותו היומיומית מול ועד העובדים, הרגולטורים ובכירים בחברה, אינה כפי שראה את התפקיד לפני כן.

הראל נכנס לתפקיד יו"ר חברת הרכבת באפריל 2018, לאחר שתפקיד היו"ר נעדר ברכבת במשך שנה וחצי. זאת לבקשת שר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ. מאז פרש משירות בצה"ל לפני כעשור, שימש בשורת תפקידים בכירים, ובהם מנכ"ל משרד הביטחון, יו"ר חברת נתיבי איילון ואף מנכ"ל משרד התחבורה - תפקיד שממנו התפטר לאחר מחלוקות מקצועיות עם אותו שר שמינה אותו לתפקיד יו"ר הרכבת חמש שנים מאוחר יותר.

הפרויקט המשמעותי ביותר שעם כשליו ואיחוריו המשמעותיים נאלצת הרכבת להתמודד כעת הוא סיום פרויקט החשמול הענק. בחודשים האחרונים חלה האצה בפרויקט הענק שכולל חשמול 13 מסילות רכבת ברחבי הארץ - מעבר מהנעת קרונות דיזל מיושנת להנעה חשמלית - פרויקט מקרטע שסובל מעיכובים משמעותיים של שנים.

הקו הראשון מבין אלה הוא הקו המהיר ירושלים-תל אביב. עבודות להשלמתו, שכעת פועל עד ההגנה בלבד ואמור להגיע עד הרצליה, קודמו במהירות רבה יותר בחודשים האחרונים, בין היתר בזכות היתרים נרחבים יותר לעבודות בסופי השבוע והפעלת לחצים על קבלנית הביצוע "סמי" הספרדית, שתפקודה סבל מליקויים רבים עד כה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker