110 מטר, יותר מ-200 לילות ושש שבתות: גשר יהודית ייפתח מחר

הגשר יחבר בין שני צידיה של תל אביב, שנתיבי איילון מפרידים ביניהם, ויאפשר תנועת הולכי רגל ואופניים ■ תושבי גוש דן שממזרח לאיילון יוכלו להימנע מהגעה למרכז העיר ברכב ■ עבודות הקמת הגשר התבצעו גם בשבת ולוו במאבק עם גורמים דתיים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גשר יהודית
גשר יהודיתצילום: קבוצת אורון אחזקות והשקעות

לאחר שנתיים של עבודות ומחלוקות ייפתח מחר (ב') גשר יהודית. הוא יחבר בין חלקה המזרחי למערבי של העיר תל אביב, מעל כביש איילון. 

הקמת הגשר - שאורכו כ-110 מטר וגובהו כ-5.5 מטר בממוצע - התבצעה על ידי קבוצת אורון אחזקות והשקעות עבור חברת נתיבי איילון (זרוע ביצוע של משרד התחבורה), בעלות מוערכת של 70 מיליון שקל. מכיוון שהפרויקט עובר מעל אחד מנתיבי התנועה המבוקשים והעמוסים בארץ, העבודות התקיימו בשעות בהן ההפרעה מינימלית לתנועה: לילות וסופי שבוע. לצורך העבודות נדרשו יותר מ-200 לילות, ושישה סופי שבוע לצורך הנפת הגשר שחלקיו הורכבו מראש. 

גשר יהודיתצילום: קבוצת אורון אחזקות והשקעות

קרבות שבת

עבודות הנפת הגשר בשבתות עמדו במוקד מחלוקת חריפה בין שר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ, לראש עיריית תל אביב, רון חולדאי, בה היה מעורב גם ראש הממשלה. השר כ"ץ הקפיא את העבודות באוגוסט לפני כשנה וחצי בלחץ גורמים פוליטיים-דתיים, בשל חילול השבת. עיריית תל אביב שמעורבת במימון הפרויקט, פנתה לבג"ץ שהכריע לפני שנה שהעבודות יתקיימו בשישה סופי שבוע.

גשר יהודיתצילום: קבוצת אורון אחזקות והשקעות

הגשר אמור לחבר בין שני צידי העיר שנתיבי איילון מפרידים ביניהם היום - בין רחוב יגאל אלון ממזרח לשדרות יהודית שבשכונת מונטפיורי במערב. הגשר יאפשר תנועת הולכי רגל ואופניים ואמור לעודד תחבורה "ירוקה" אלטרנטיבית לרכבים. בנוסף, הגשר יאפשר לתושבי גוש דן שממזרח לאילון, להימנע מהגעה למרכז תל-אביב ברכב. 

גשר יהודיתצילום: קבוצת אורון אחזקות והשקעות

רצף אורבני

"גשר יהודית בדומה לפרויקטים נוספים של נתיבי איילון מייצר חלופות לרכב הפרטי במטרה להקל על העומס בכבישים", אמר מנכ"ל נתיבי איילון, איתמר בן מאיר. "הגשר ייצר רצף אורבני בין צידי נחל איילון ויאפשר מעבר בטיחותי להולכי רגל ורוכבי אופניים שיתחבר לרשת שבילי האופניים 'אופנידן'. מדובר בפרויקט חשוב שיסייע להפחתת מספר כלי הרכב בתל אביב באמצעות תחבורה ירוקה".

"הגשר זוכה בימים אלו לאישורם של כל הגורמים הבטיחותיים, והוא יוכל לשמש – החל מעתה - את הולכי הרגל ורוכבי האופניים והקורקינטים באזור", אמר אהוד שפירא, מנכ"ל חברת הבת של קבוצת אורון, שהקימה את הגשר.

מיטל להבי, סגנית ראש העיר תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה מסרה: "חיבור העיר, מזרח למערב, מעל הציר הסואן של האיילון הוא אחת המשימות האסטרטגיות של העיר במיוחד בכל הקשור לתנועה של בני אדם, ברגל וברכיבה, כאלטרנטיבה לתנועה בכלי רכב. גשר יהודית הוא דוגמא לנחישות העירונית והלחץ שהפעלנו לאורך שנים, כדי שיקום, למרות כל הקשיים. הגשר מהווה ביטוי לחזון "2025" שלנו לפיו אנו שואפים להגיע ל- 25% פיצול נסיעות ברכיבה דו גלגלית.  לכן, למרות שאינו מספק פתרון מושלם במפגש עם הדופן המזרחית שלו, עדיין הוא מהווה בשורה חשובה וכן, חלופה בטוחה וראויה גם לגשר השלום. נמשיך לקדם הקמה ושדרוג של גשרים כדי לחבר את חלקי העיר ובהתאם לצרכי ניידות אלטרנטיבית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker