דברו איתי אחרי הבחירות: נתניהו דוחה את הרפורמה במוניות

נתניהו: "בתיאום עם שר התחבורה סמוטריץ׳ ושר האוצר כחלון החלטנו על תקופת היערכות נוספת, של כחודשיים, לרפורמת המוניות"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מוניות
מוניותצילום: אייל טואג

יישום הרפורמה במחירי הנסיעה במוניות נדחה ל"אחרי הבחירות". ממשרד ראש הממשלה נמסר היום (א') כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו בתיאום עם שר התחבורה סמוטריץ׳ ושר האוצר כחלון החליטו על תקופת היערכות נוספת לרפורמת המוניות. השרים חתמו הבוקר על צו שמאריך את תקופת ההיערכות בחודשיים נוספים במטרה לאפשר את המשך השיח עם נציגי נהגי המוניות ובחינת אופן יישום הרפורמה".

ככל הנראה המשמעות היא שהמדינה לא תאכוף התקנת מונים חכמים במוניות - לפחות עד לאחר הבחירות.

ארגון נהגי המוניות הצטרף באחרונה למחאות, לאחר שלא התנגד לרפורמה בעבר ואף תמך בה בהזדמנויות שונות. הארגון מייצג את בעלי הרישיון למונית, שעשויים דווקא להרוויח מהרפורמה, בגלל עליית ערך הרישיון שלהם. עם זאת, מנהיגי הארגון לא יכלו עוד להתעלם מהמחאות, וייתכן כי חששו מהתחזקותם של המתנגדים לרפורמה בארגון.

כך תחושב עלות הנסיעה במונית במודל החדש

הארגון מייצג 6,000 חברים מתוך כ-25 אלף מחזיקי רישיון למונית. אלו מהווים כוח פוליטי משמעותי בתקופה של טרום בחירות - ורבים מהם מתפקדים לליכוד.

נתניהו אינו יכול לבטל את הרפורמה ללא אישור גורמים משפטיים, ולכן הסתפק בדחייה בלבד, שתיצור חזות של שינוי עד לאחר הבחירות. 

הנהגים לא מיהרו "לקנות" את הבטחות נתניהו כי יכנס דיון דחוף בנוכחות השרים לדיון בטענותיהם ויביא לדחיית הרפורמה. ביטוי לכך ניתן בהתבטאויות בעמודי הפייסבוק של האיגוד ובעמודים נוספים: "ביבי חושב על עצמו ולא עלינו. הוא מבין כי נהגי המוניות זה 4-3 מנדטים שהוא צריך כמו חמצן לנשימה". עוד כתבו: "אם לא היו בחירות עכשיו - הוא היה ממשיך לא לספור אותנו ממטר". ונהג אחר הוסיף: "לא נסכים לשום הקפאה, אלא לביטול ההחלטה. הקפאה פירושה שיכניסו לנו אחרי הבחירות".

כמה נשלם?

רפורמת תעריפי המוניות כוללת מעבר לשלושה תעריפים, במקום השניים הנהוגים כיום, ושינוי של שיטת התמחור. המחירים הממוצעים לנסיעות בין-עירוניות יירדו ב-6.5%, מ-114.5 שקל ל-106.9 שקל, והנסיעות העירוניות יתייקרו בממוצע ב-13%, מ-40.3 שקל ל-45.5 שקל. החלק השני של התוכנית עוסק בהטמעת מונים חכמים, שיאפשרו את הוזלת הנסיעה למי שמוכנים לנסוע יחד. הוא נדחה בפעם השנייה, בשל היעדר מוכנות טכנולוגית ליישומו: עלות המונה היא 3,500 שקל, והאחריות להתקנתו מוטלת על הנהגים.

הצהרות משרדי האוצר והתחבורה היו כי תעריפי הנסיעות הבין-עירוניות יעלו בכ-6.6%, אך מחירי הנסיעות העירוניות יקפצו ב-13%. הנהגים המוחים מלינים כי בניגוד למה שהובטח להם, התוספת לנסיעות העירוניות אינה עולה על 6%. יש נהגים הטוענים כי השינוי הוביל לירידה של כ-30% במחירי הנסיעות הבין-עירוניות ובירידה של 20% במחירי הנסיעות העירוניות אחרי 22:00.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker