פתיחת הקו הראשון של הרכבת הקלה בגוש דן תידחה בחצי שנה לפחות; חריגות בתקציב הפרויקט

דירקטוריון נת"ע עודכן כי קיים חשש לעיכובים משמעותיים בפתיחת הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן, שעלותו היא יותר מ-15 מיליארד שקל ■ הנהלת החברה סירבה להגיב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בגוש דן

יו"ר נת"ע, רם בלינקוב, עידכן אתמול (ד') בישיבת דירקטוריון על חשש לעיכובים משמעותיים בפתיחת הקו האדום - הקו הראשון של הרכבת הקלה בגוש דן - שתוכנן להיפתח במהלך 2021. בנוסף, עידכן בלינקוב כי צפויה חריגה בתקציב שיועד לבניית הקו. עלות הקו היא יותר מ-15 מיליארד שקל.

הדירקטוריון עודכן כי הנהלת החברה, שבראשה המנכ"ל החדש חיים גליק, עורכת בימים אלה בדיקה להערכת העיכובים והחריגות בתקציב. בדיקת הסוגיות החלה לפני כחודשיים, עם כניסתו של גליק לתפקיד, וחברי הדירקטוריון יקבלו עדכון באחת הישיבות הקרובות.  

רם בלינקובצילום: דניאל בר און

הנהלת החברה עברה טלטלה משמעותית בחודשים האחרונים לאחר עזיבת מספר בכירים, ובהם המנכ"ל הקודם יהודה בר-און, סמנכ"ל המשאבים ומקורבו של בר-און, שרון וולפר, המשנה למנכ"ל, שי יפתח והיועצת המשפטית, טל דגן. מקורבת נוספת של בר-און, סמנכ"לית התנועה עירית רחמני, הודיעה גם היא באחרונה על עזיבתה.

התפטרותו של בר-און במאי האחרון התרחשה על רקע מתיחות בינו לבין היו"ר, רם בלינקוב, מאז שנכנס לתפקידו מספר חודשים לפני כן. המחלוקת העיקרית בין השניים, מעבר למשקעים האישיים, הייתה סביב התנהלות נת"ע במכרזים, ומידור הדירקטוריון מסוגיות תקציביות. הדירקטוריון אינו מעורב במכרזים הגדולים שבהם החברה מעורבת, אף על פי שתחת אחריותה של נת"ע שני פרויקטים משמעותיים: הרכבת הקלה בתל אביב וקידום המטרו. בר-און תמך בדרך העבודה הקיימת, בזמן שבלינקוב ביקר אותה בטענה כי שיטת העבודה מונעת מהדירקטוריון לפקח על התקציבים שמנוהלים על ידי נת"ע.

הערכות לא רשמיות המדברות על עיכובים בפתיחת הרכבת הקלה נשמעות מפי מומחים וגורמים ציבורים, אך טרם הוצגו ראיות לכך. דו"ח חברת הבקרה החיצונית לפרויקט, "אג'יס", שמדווחת למשרדי האוצר והתחבורה על התקדמות - אינו גלוי לציבור. המשרדים סירבו לספק אותו ל-TheMarker על אף פניות רבות ובקשת חופש מידע שהוגשה על ידי עו"ד אלעד מן, לפני כמעט שנה. באוקטובר האחרון גם הוגשה עתירה בנושא.

בר-און עזב את החברה מבלי שדבק בו רבב מהכשלים בהתנהלות הפרויקט והעיכובים הצפויים, שהחברה סירבה בתוקף להודות בהם. בר-און ושר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ, המשיכו להתעקש על פתיחת הקו ב-2021 בטענה כי קצב עבודות התשתית מתנהל כמתוכנן.

גם היו"ר החדש בלינקוב מתנהל בחוסר שקיפות כלפי הציבור לגבי התנהלות הפרויקט. הנהלת החברה סירבה להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker