"דיון החירום" של נתניהו ברפורמת תעריפי המוניות הסתיים "ללא החלטות"

הדיון, שהשתתפו בו שרי האוצר, התחבורה, המשפטים, וצוותים מקצועיים של המשרדים עסק בהתנגדות נהגי המוניות לרפורמה ■ נתניהו לא יכול לבטל את הרפורמה בלי אישורם של ועדת המחירים הממשלתית ואנשי המשפט במשרדי האוצר והתחבורה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר משה כחלוןצילום: מארק ישראל סלם

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, כינס היום (ג') "דיון דחוף" בנוגע להתנגדות נהגי המוניות לרפורמת התעריפים שנכנסה לתוקף ביום שישי. בדיון השתתפו שר האוצר, משה כחלון; שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'; שר המשפטים, אמיר אוחנה; וצוותים מקצועיים ויועצים משפטיים של משרדי האוצר והתחבורה.

בסיום הדיון נמסר ממשרד ראש הממשלה: "טרם התקבלו החלטות בנושא ודיון המשך צפוי להתקיים בקרוב". נתניהו לא יכול לבטל את הרפורמה בלי אישורם של ועדת המחירים הממשלתית ואנשי המשפט במשרדי האוצר והתחבורה.

בתחילת השבוע הכריז נתניהו כי יזמן "דיון דחוף" לדון ברפורמה שנכנסה לתוקף ביום שישי, זאת בשל מחאת נהגי המוניות נגד הרפורמה. יו"ר ארגון נהגי המוניות, יהודה בר-אור, כתב בחשבון הפייסבוק שלו: "אנו מקווים שראש הממשלה והשרים לא יקשו את לבם ויהיו קשובים לטענות הצודקות שלנו".

נהגי מוניות נוספים כתבו בפייסבוק: "ביבי חושב על עצמו ולא עלינו. הוא מבין כי נהגי המוניות זה 4-3 מנדטים שהוא צריך כמו חמצן לנשימה". "אם לא היו בחירות עכשיו - הוא היה ממשיך לא לספור אותנו ממטר", נכתב על ידי נהג אחר. "אנחנו לא נסכים לשום הקפאה אלא לביטול ההחלטה. הקפאה פירושה שיכניסו לנו אחרי הבחירות", כתב נהג נוסף.

מלבד נסיעה בנת"צים, נהנים כיום נהגי המוניות מהטבות כלכליותצילום: אייל טואג

ארגון נהגי המוניות הצטרף למחאות לפני כשבועיים, לאחר שלא התנגד לרפורמה בעבר ואף תמך בה בהזדמנויות שונות. הארגון מייצג את בעלי הרישיון למונית, שעשויים דווקא להרוויח מהרפורמה, בגלל עליית ערך הרישיון שלהם. עם זאת, מנהיגי הארגון לא יכלו עוד להתעלם מהמחאות, וייתכן כי חשש מהתחזקותם של המתנגדים לרפורמה בארגון.

שבוע שעבר החלו נהגי המוניות מחאות בלתי רשמיות ושיבושים, שבאו לידי ביטוי, בין השאר, בנתב"ג. המחאות הופנו גם כלפי שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', שהגיב בחשבון הטוויטר: "קומץ נהגי מוניות צעקו וקיללו עכשיו מול הבית שלי. זה המשך למאות הודעות ואיומים מכוערים שאני מקבל בימים האחרונים. מכבד את זכותכם הדמוקרטית למחות, אבל לא תזיזו אותי מעמדתי בקללות ואיומים... הרפורמה יצרה תעריפים פשוטים, שקופים, והגונים, שיאפשרו לנהגי המוניות להתפרנס בכבוד, אבל לא יעשקו את הציבור כל עוד השוק לא פתוח לתחרות והמחירים". 

רפורמת תעריפי המוניות כוללת מעבר לשלושה תעריפים, במקום שניים הנהוגים כיום, ושינוי של שיטת התמחור. במסגרת הרפורמה, מחירי הנסיעות הבין-עירוניות יירדו ב-6.5%, והנסיעות העירוניות יתייקרו ב-13%. החלק השני של התוכנית עוסק בהטמעת מונים חכמים שיאפשרו את הוזלת הנסיעה לנוסעים שמוכנים לנסוע יחד - והוא נדחה בפעם השנייה בשל היעדר מוכנות טכנולוגית. עלות המונה היא 3,500 שקל, והאחריות להתקנתו מוטלת על הנהגים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker