נתניהו נכנע ללחצי נהגי המונית - ויזמן "דיון דחוף" בעניין רפורמת התעריפים

הרפורמה לשינוי תעריפי המוניות נכנסה לתוקף ביום שישי, וכוללת שינוי של שיטת תמחור הנסיעות ■ זאת לא הפעם הראשונה שבה התערב נתניהו בדקה ה-90 כדי לרצות גורמים עם כוח פוליטי

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רפורמת תעריפי המוניות כוללת מעבר לשלושה תעריפים, במקום שניים שנהוגים כיוםצילום: אייל טואג
אסנת ניר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז כי יזמן "דיון דחוף" בימים הקרובים בהשתתפות שרי האוצר והתחבורה, במטרה לדון בטענות נהגי המוניות נגד הרפורמה לשינוי תעריפי המוניות שנכנסה לתוקף ביום שישי.

לצד זאת, נתניהו דואג להשאיר לעצמו דרך מילוט מהאחריות להשלכות הרפורמה - שכן גם אם יהיה סבור שיש להקפיא אותה, לשנותה או לבטלה, יהיה זקוק להסכמת הגורמים המשפטיים של המשרדים.

זאת לא הפעם הראשונה שבה מתערב נתניהו בדקה ה-90 כדי לרצות גורמים בעלי כוח פוליטי. במקרה הזה מדובר בנהגי המוניות, שממחאתם בשבועות האחרונים הוא התעלם לחלוטין. כך גם היה בעניין סגירת שדה דב ביולי 2019, שהיתה מתוכננת במשך שבע שנים - נתניהו התערב והשאיר את ההכרעה פתוחה עד שעות ספורות לפני סגירת השדה. דוגמאות נוספות להיעדר התערבות מצד נתניהו עד לרגע האחרון ניתן לראות בסגירת רשות השידור והעלאת קצבאות הנכים.

בנימין נתניהו. גם בעניין שדה דב - השאיר את ההכרעה פתוחה עד שעות ספורות לפני סגירתוצילום: RONEN ZVULUN/אי־פי

רפורמת תעריפי המוניות כוללת מעבר לשלושה תעריפים, במקום השניים הנהוגים כיום, ושינוי של שיטת התמחור. מחירי הנסיעות הבין־עירוניות יירדו ב-6.5%, מ-114.5 שקל ל-106.9 שקל, והנסיעות העירוניות יתייקרו ב-13%, מ-40.3 שקל ל-45.5 שקל. החלק השני של התוכנית עוסק בהטמעת מונים חכמים שיאפשרו את הוזלת הנסיעה לנוסעים שמוכנים לנסוע יחד - והוא נדחה בפעם השנייה בשל היעדר מוכנות טכנולוגית ליישומו. עלות המונה היא 3,500 שקל, והאחריות להתקנתו מוטלת על הנהגים.

בשלושת השבועות האחרונים מחו נהגי המוניות נגד הרפורמה ופתחו במחאות ושיבושים לא רשמיים. המוחים טוענים כי חישובי ועדת המחירים יפגעו בתעריף הסופי עבורם. ארגון נהגי המוניות הצטרף למחאות לפני שבוע וחצי, לאחר שלא התנגד לרפורמה בעבר ואף תמך בה בהזדמנויות שונות.

הארגון מייצג את בעלי הרישיון למונית, שעשויים דווקא להרוויח מהרפורמה בגלל עליית ערך הרישיון שלהם. עם זאת, הארגון לא יכל עוד להתעלם מהמחאות, וייתכן כי חשש מהתחזקותם של גורמים אופוזיציוניים שמתנגדים לרפורמה. נהגי מוניות שעובדים עם אפליקציות כמו גט ויאנגו וכן נהגים שאינם באיגוד לא הודיעו על שביתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker