עובדי אגד נוטשים את ההסתדרות: מוחים על ההסכם עם ההנהלה ודחיית הבחירות

1,200 עובדים עזבו את ההסתדרות הכללית על רקע סכסוך תנאי עבודה ותהליך הפרטת אגד ■ אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, טוען שהנתונים נמוכים יותר אך עדיין מביע חשש ממשי לכוחה של ההסתדרות בקרב עובדי החברה

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוס של חברת אגד
אסנת ניר

כ-1,200 עובדי אגד עזבו בשבועות האחרונים את ההסתדרות הכללית, מתוכם כ-700 התאגדו בארגון כוח לעובדים. ברקע העזיבה: ההסכם הקיבוצי שעליו חתמה ההסתדרות לפני כשנה וחצי, ועורר התנגדויות מחודשות. אלה הסתיימו בהסכם פשרה שנכנס לתוקף לפני כמה שבועות. סיבות פנימיות כמחאת עובדים על דחיית מועד הבחירות לוועד, הוסיפו גם הן דלק למהלך.

לטענת העובדים שעברו לכוח לעובדים, ההסכם שנחתם בין ההנהלה להסתדרות באפריל 2018 והסכם הפשרה שנחתם בעקבות התנגדויות לכניסתו לתוקף לפני כמה שבועות, פוגעים בתנאי ההעסקה של העובדים השכירים באגד שאינם חברים.

באגד 5,200 עובדים, מתוכם כ-1,300 חברים (מייסדים) - בעלי מניה בחברה, לעומת כ-4,000 שכירים שאינם חברים. ההסכם הקיבוצי, שנכנס לתוקף בנובמבר 2019 ומתבטא בתלוש האחרון, חל על 4,000 עובדים שכירים בלבד, ולא על החברים - אותם בעלי מניה בחברה מתקופת היותה של אגד קואופרטיב.

ההסכם, לטענתם, מעמיק את הפערים בין השכירים לחברים באגד, הבאים לידי ביטוי בכמה דרכים, ובראשן משכורות. עובדי אגד אמנם יכולים להגיע למשכורות של 13 אלף שקל בחודש, באמצעות הטבות שמגולמות בשכרם, אך קיים פער משמעותי בשל הבדלים בשנות הוותק של העובדים. המשמעות היא, שהשכירים שאינם בעלי מניה נפגעים בירידות שכר של עד 2,000 שקל בחודש, כתוצאה מההסכם.

הפער נוצר באופן הבא: שכר החברים הוא 11,200 לחודש, והוא גבוה יותר מזה של השכירים שאינם חברים, כולל הוותיקים ביותר. השכר ההתחלתי של שכירים שאינם חברים הוא 7,900 שקל ואחרי 6 שנות ותק הוא מתחיל לעלות. כך שעל מנת להשתוות לחבר ולהגיע לשכר של 11 אלף בחודש בשכר (לא כולל הטבות), העובד צריך לצבור ותק של 37 שנים.

ההסכם מיטיב עם עובדים חברים (מייסדים) בדרכים נוספות. בין היתר, נותן פרמיה גבוהה יותר לשכיר החבר. בנוסף, הצמדה למגזר הציבור לשכיר המייסד בלבד ב-2020 ולשאר ב-2021. מלבד החברים, רוב השכירים בחברה משתייכים ל"דור ב'" (70%), לעומת עובדי "דור א'" (30%) שתנאיהם טובים יותר.

אייל סאבו, חבר ועד לשעבר, טוען שרק חלק מחברי הוועד הוזמנו לפגישה האחרונה בנושא הפרמיות על ידי ההסתדרות. זאת מאחר שידעו שהם יתנגדו להסכם.

ההסתדרות - "הבית האמיתי של ישראל?"

אבי אדרי, שמרכז את תחום התחבורה בהסתדרות, טוען כי ההסכם אינו פוגע בעובדים השכירים שיכולים להרוויח שכר גבוה גם כן, ויכול אף לעלות על זה של חברים, בזכות פרמיה ושעות נוספות. אדרי מסביר כי כלל העובדים מתחילים משכר של 43 שקלים לשעה. כלומר, מכיוון שהחברים עובדים ותיקים הגיוני ששכרם יהיה גבוה יותר, ואילו היו בעלי אותו ותק, ייתכן ושכר השכירים היה אף עולה על זה של החברים. 

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרותצילום: דניאל בר און

כ-500 עובדים נוספים מתוך 1,200 שעזבו את ההסתדרות הכללית, עברו לאחרונה להסתדרות הלאומית מסיבות דומות. לטענת מקור, הנטישה התרחשה גם כן בעקבות מחלוקות פנימיות בין העובדים להסתדרות, על רקע הודעת ההסתדרות שהיא דוחה שוב את הבחירות לוועד - מפברואר הקרוב ל-9 ביוני.

אדרי מכחיש את עזיבתם של יותר מאלף עובדים, ולדבריו להסתדרות הגיעו רק כ-270 טפסים של עובדים שעוברים לכוח לעובדים בלבד. ואולם, מסמכים שהגיעו לידי TheMarker מאשרים נתוני עזיבה גבוהים יותר.

בסרטון שהופץ לעובדים הציג אדרי את טענות המתנגדים כנובעות מאותם אינטרסים וקרא לעובדים "לחזור הביתה, לבית האמיתי של ישראל" - להסתדרות. כלומר, גם אדרי מודע לכך שקיים חשש ממשי לכוחה של ההסתדרות בקרב עובדי אגד. לדבריו, כפי שהסביר ל-TheMarker, כלל הוועד הוזמן לפגישות על הפרמיה וכי ההחלטה על החתימה עליו עברה ברוב מוחלט.

דחיית הבחירות ליוני נעשתה לדבריו בשל הוויכוח על הפרמיה מול ההנהלה. ההסתדרות חתמה לאחרונה על פשרה מול ההנהלה, לאחר שאיימה בשביתה, עליה אמור הוועד לפקח במשך חצי שנה. החלטת ההסתדרות נבעה מרצון לאפשר לוועד הנוכחי להמשיך לכהן במשך חצי שנה. החלטה זו עוררה ביקורת בקרב חלק מהעובדים.

במקביל, ההסתדרות מונעת מראש האופוזיציה לשעבר, מאיר אסור, להתמודד בבחירות לוועד. זאת מאחר שלטענת ההסתדרות, הוא ניסה לפגוע במעמד ההסתדרות בחברה, כפי שהתבטא במכתב בנובמבר 2019.

ראש האופוזיציה לשעבר בהסתדרות, מאיר אסורצילום: גיל כהן מגן

אסור פוטר על ידי ההסתדרות לפני כמה שנים, וכתב בשעתו פוסט שביקר את ההסתדרות ושיתוף הפעולה שלה עם ההנהלה. הוא קרא לעובדים לעזוב את ההסתדרות. אסור טען כי אם ההסתדרות לא תפעל לטובת העובדים, לא תהיה ברירה לוועד אלא לעזוב לארגון יציג אחר.

אגד נמצאת בימים אלה בהליך הפרטה, במסגרתו אמור משקיע חיצוני לרכוש את חלקם היחסי של חברי אגד (אותם 1,200 מייסדים) בחברה. מניית החבר של החברים באגד אמורה להימסר לגורם הפרטי בעת מכירת אגד, מניה ששוויה כמיליון שקלים לפי הערכות חיצוניות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker