צעדי מחאה מתוכננים בשבוע הבא על ידי חלק מנהגי המוניות

איגוד נהגי המוניות פירסם בדף הפייסבוק שלו כי בימים שני-רביעי בשבוע הבא לא יהיה מענה בתחנות ב-16:00-10:00 וכי הנהגים יצאו לצעדות מחאה ■ נהגי המוניות של גט ויאנגו, לצד נהגי מוניות שאינם באיגוד, אינם מתכוונים לשבות נכון לעכשיו

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוניות. אילוסטרציהצילום: אייל טואג
אסנת ניר

איגוד נהגי המוניות מוחה על שינוי שיטת התעריפים המתוכנן ל-1 בינואר. בדף הפייסבוק של הארגון פורסם כי בימים שני-רביעי בשבוע הבא לא יהיה מענה בתחנות המוניות ב-16:00-10:00 וכי הנהגים יצאו לצעדות מחאה. עוד הודיע כי כל תחנה תקצה 5,000 שקל כקרן שביתה. האיגוד, שמונה כ-6,000 חברים, נמנע עד כה מלנקוט בצעדי מחאה, ואף תמך ברפורמה. נהגי המוניות של אפליקציות כמו גט ויאנגו, לצד נהגי מוניות שאינם באיגוד, אינם מתכוונים לשבות נכון לעכשיו - אך באיגוד אומרים כי ייפגשו עם נציג של נהגי גט ביום ראשון.

הרפורמה בתעריפי המוניות, שמקודמת על ידי משרדי האוצר והתחבורה, כוללת שינוי מהיסוד של שיטת התעריפים הקיימת כיום. הרפורמה נעשית בהמשך להמלצת ועדת המחירים מסוף 2016, ומטרתה לשנות את חישוב תעריף הנסיעה, כך שהנוסעים יוכלו לשער את העלות מראש ברמת דיוק גבוהה.

מטרה נוספת היא התחשבות בפערים בין ביקוש והיצע בשעות המבוקשות יותר - כמו לילות בסוף השבוע. כיום, מחיר הנסיעה נקבע על ידי המונה, שעורך שקלול בין זמן ומרחק, כשבכל רגע נתון המונה מחייב לפי זמן או לפי מרחק: אם המהירות היא מתחת ל-19 קמ"ש, המחיר מחושב לפי זמן; ואם מעל 19 קמ"ש - לפי מרחק. בשיטה החדשה, לעומת זאת, התעריף ייקבע לפי נוסחה: זמן הנסיעה בדקות כפול הערך לדקה, בתוספת מספר הקילומטרים לנסיעה כפול הערך לק"מ.

השפעת השינוי על המחירים תכלול הוזלה של כ-6.5% לנסיעה בין-עירונית במוניות ספיישל (שהוגדרה כנסיעה של 15 ק"מ או יותר), לצד התייקרות של כמעט 13% לנסיעה עירונית ממוצעת. מחיר הנסיעה הבין-עירונית יירד אמנם ב-6.5%, אך מרבית הנסיעות המתבצעות כיום במונית מתרחשות בתוך העיר, כך שבממוצע הכולל מדובר בהתייקרות. 

ההחלטה לבצע את שינוי התעריפים גררה בשבועיים האחרונים מחאות ושיבושים של נהגי מוניות ברחבי הארץ, שלא אורגנו רשמית על ידי איגוד המוניות. אלו מחו על חישובי ועדת המחירים, שלטענתם יפגעו בתעריף הסופי עבורם - וניסו להפעיל לחצים על משרד התחבורה להקפאת המהלך. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker