הפרטת נמל חיפה: רשות החברות מציעה למכור 100% ממניותיו לרוכש שיציע יותר ממיליארד שקל

מטיוטה שהפיצה הרשות עולה כי תמורת ההפרטה תשמש את הנמל להשקעות ולתוכניות פרישה לעובדים ■ המסמך פותח פתח לחברות זרות - לרבות סין - להשתתף בעסקה

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נמל חיפה
אסנת ניר
אסנת ניר

טיוטה של הצעת מחליטים להפרטת נמל חיפה כוללת תוכנית להפריט הנמל תתבצע במקשה אחת: 100% ממניותיו יופרטו לרוכש פרטי או לקבוצת רוכשים שיגישו הצעה אחת בסכום של יותר ממיליארד שקל, בשילוב גיוס הון. המסמך הופץ השבוע השבוע על ידי רשות החברות הממשלתיות למשרדי הממשלה לצורך הערות, והוא אינו קיבל אישור סופי.

מהמסמך עולה כי בעלי ניסיון בתחום המכולות או בתחום השינוע הימי יקבלו עדיפות ברכישה. סכום הרכישה יחולק כך ש-400 מיליון שקל מההשקעה יוקצו לפיתוח תשתיות וציוד לנמל, והיתרה תשמש את החברה לתוכניות פרישה לעובדי החברה. זאת, בתנאי שהדברים יובילו לשיפור האיתנות הפיננסית של החברה ובהתאם להחלטת דירקטוריון החברה.

הרשות מעוניינת להציע את הנמל למכירה בהקדם ולא לתקוע את הליך ההפרטה, כדי להכינו לקראת ההתמודדות עם הנמל המתחרה - נמל המפרץ - שהעבודות על הקמתו צפויות להסתיים עד 2021.

הדמיית תוכנית נמל המפרץ בחיפהצילום: סטודיו HUE לחברת נ

עוד עולה מהטיוטה כי בסוף כל שנת כספים תעביר החברה דיווח למשרד התחבורה ולארגון העובדים היציג, ובו תפרט את יתרת סכום ההשקעה והשימושים שבוצעו בהם.

על פי הרשות, קיים פתח גם עבור חברות זרות להשתתף במכירה - לרבות סין, שהיא בעלת הזיכיון להפעלת הנמל החדש. "מדינה זרה או תאגיד בשליטת מדינה זרה יהיו רשאים להשתתף בהליך המכירה, לבד או כחלק מקבוצה", נכתב בטיוטה. "זאת, רק אם יקבל את אישור השרים, לאחר התייעצות עם הגורמים הביטחוניים".

הטיוטה עוסקת גם במעמדם של עובדי הנמל: "לעובדי החברה במועד השלמת המכירה ישולם תגמול הפרטה, בהתאם לחוזר הרשות בנושא זה ובכפוף להוראות ההסכם שייחתם בין החברה ובין ארגון העובדים. התגמול ישולם על ידי המדינה והחברה באופן יחסי בין סכום ההשקעה ובין חלק התמורה שיועבר למדינה, ויינתן בסמוך לאחר המכירה, בכפוף לביצועה ולשיתוף הפעולה" נכתב במסמך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker