עוד 160 מיליון שקל למדינה: מס מוגדל על רכבי יוקרה בתוקף מחודש

מס הקנייה המוגדל על רכבי יוקרה נכנס לתוקף כהוראת שעה בספטמבר 2013 ומאז הוארך מדי שנתיים ■ המיסוי יוטל גם על רכבים ירוקים המזהמים פחות, כדוגמת רכב היברידי, רכב פלאג-אין ורכב חשמלי כיוון שזיהו מגמה של יבוא מוגבר שלהם

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכונית יגואר חשמלית
מכונית יגואר חשמליתצילום: אייל טואג

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר (ג') את הארכת המס על רכבי יוקרה בשנתיים. ההוראה קובעת כי מס הקנייה על רכבי יוקרה - שעלותם יותר מ-300 אלף שקל, ושיפוג ב-2020 - יוארך בשנתיים. המשמעות התקציבית של המיסוי מבחינת ההכנסות לקופת המדינה היא 160 מיליון שקל.

מס הקנייה המוגדל על רכבי יוקרה נכנס לתוקף כהוראת שעה בספטמבר 2013 ומאז הוארך מדי שנתיים. שיעור המס עולה באופן הדרגתי ככל שמחיר המחירון גדול יותר מ-300 אלף שקל, כשהמקסימום יכול להגיע ל-20% מיסוי גבוה יותר מהמס הבסיסי הקיים כיום על כל רכב שנקנה שהוא 83% - כלומר עד 103%.

לפני כשנה נקבע כי המיסוי ייגבה גם על רכבים ירוקים המזהמים פחות, כדוגמת רכב היברידי, רכב פלאג-אין ורכב חשמלי. באוצר נימקו את ההחלטה על הוספת הרכבים הירוקים לרשימה בכך שקיימת מגמה של יבוא מוגבר של רכבי פאר בטכנולוגיות אלה, ומחירם הגבוה נובע מהיותם רכבי פאר ולא מהטכנולוגיה המוטמעת בהם.

הדיון בוועדה בסוגיית המס על רכבי יוקרה נכרכה במהלך נוסף שרשות המסים רצתה לבצע ושהתעוררה לגביו מחלוקת: הטבת שווי השימוש לרכבים היברידיים וחשמליים. הרשות רצתה לצמצם את ההטבות הניתנות כיום לרכבים אלה - שמתבטאות בתשלום שווי שימוש מופחת יותר. מהלך זה זכה להתנגדות מצד חברי כנסת מכחול לבן וכן מיו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מסיבות של עידוד השימוש ברכבים ירוקים אלה.

משה גפני בישיבה של ועדת הכספים
משה גפני בישיבה של ועדת הכספיםצילום: אמיל סלמן

במקביל, רשות המסים רצתה להאריך את הטלת המס על רכבי יוקרה ללא הגבלה. בדיון שהתקיים בוועדה לפני שלושה שבועות, קראו חברי הוועדה מכחול לבן שלא להסכים להארכת מס הקנייה לרכבי יוקרה. לטענתם, התנגדותם נבעה מייקור מס הקנייה על רכישת רכבים היברידיים ופלאג-אין. התנגדות חברי הכנסת בשל ההגנה על רכבים ירוקים אינה ברורה. זאת, משום שרוב מוחלט של הרכבים הירוקים עולים פחות מ-300 אלף שקל, כך שמדובר בהטבה לעשירים. 

לבסוף, הוועדה סיכמה עם רשות המסים על הארכת הטבת שווי השימוש על רכבים אלה בשנתיים נוספות - עד ל-2021 - בתמורה להבאת מס היוקרה לאישור. כלומר, ההארכה בת השנתיים על מיסוי רכבי יוקרה נעשתה במסגרת סיכום בין הוועדה לרשות המסים, ולפיו תוערך הטבת שווי השימוש של רכבים היברידיים וחשמליים, לדרישת הוועדה, ובמקביל יוארך המס על רכבי יוקרה בשנתיים בלבד.

הטבת שווי השימוש נותנת הנחה מתוך הסכום של מס שווי השימוש, בגובה של 500 שקל לרכבים היברידיים ו-1,000 שקל לרכבי פלאג-אין וחשמליים, ונוגעת ליותר מ-30 אלף שכירים בישראל.

הדיון בוועדה נערך בעקבות בקשתה של ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן) ליו"ר הוועדה גפני. "צריכים לחשוב איך מעודדים שימוש ברכבים ירוקים. אלפי אנשים מתים פה מזיהום אוויר, ואתם גורמים לאנשים להעדיף מכוניות מזוהמות", אמרה חיימוביץ' בדיון.

מיקי חיימוביץ'
מיקי חיימוביץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

גפני השיב כי מתקיים דיאלוג עם רשות המסים: "אני מקווה שנגיע לפתרון. גם רשות המסים ומשרד האוצר צריכים לקחת את הנושא הזה בחשבון, ונצטרך לקיים דיון הרבה יותר מקצועי לגבי מס הקנייה".

הדיון שהיה אמור להתקיים בוועדת הכספים מחר בנושא התקנות למיסוי דלקים, תחליפי דלקים וחומרים נוספים, נדחה בחצי שנה, אם יתקיימו בחירות. זאת, על רקע התנגדות מצד חלק מחברי הוועדה שסברו כי לא נכון לקבל החלטות בסוגיה מהותית בתקופת ועדה זמנית.

הצווים שלגביהם נדחה הדיון, נוגעים להטלת מס על חומרים נוספים שכיום לא מוטל עליהם בלו. חומרים אלה מתאימים לשמש להנעת רכב או כחומר בעירה. רשות המסים מעוניינת להטיל עליהם בלו בגובה המס המוטל כיום על סולר- 2,942.45 שקל לאלף ליטר. בנוסף, הרשות מעוניינת גם להטיל מס קנייה בסכום זהה לאלף ליטר על תחליפי דלק מיובאים. התיקן לצווים הוא במסגרת תיקון צו הבלו על דלק וצו תעריף המכס והפטורים ומס קנייה על טובין.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker