תנאי המכרז שונו - ומנהל אגף הרכבות הבא יהיה חסר ניסיון תפעולי בתחום

המכרז לתפקיד מנהל אגף הרכבות במשרד התחבורה עורר סערה בשבועות האחרונים בעקבות שינוי תנאי הסף שלו ■ לקריטריון החדש שנוסף היו השלכות משמעותיות על מי שיכלו להתמודד - וכך התאפשר לאיש משרד האוצר, אליאס מטר, לגשת למכרז ולהיבחר

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
"תפקיד ראש אגף רכבות מצריך ידע מקצועי, ואינו יכול להיות מאויש על ידי איש משרד האוצר"
"תפקיד ראש אגף רכבות מצריך ידע מקצועי, ואינו יכול להיות מאויש על ידי איש משרד האוצר"

ביום חמישי פורסם ב-TheMarker כי בכירים במשרד התחבורה ובחברות הממשלתיות מוחים על השינוי שנעשה בתנאי המכרז לתפקיד מנהל אגף הרכבות במשרד התחבורה. הם התריעו כי תנאי המכרז שונו כדי להתאים אותם לאדם ממשרד האוצר: אליאס מטר. היום (א'), לאחר שהתבצעו הראיונות למועמדים הסופיים, נבחר מטר לתפקיד הבכיר.

תנאי הסף לתפקיד שונו באופן דרמטי לעומת תנאי הסף הקודמים, ששמו דגש על ניסיון תפעולי רכבתי. למכרז הנוכחי נוסף סעיף חדש: "ניהול תקציב של יותר מחצי מיליארד שקל". לקריטריון החדש שנוסף היו השלכות משמעותיות על הגורמים שיכלו להתמודד, מאחר שאף איש מקצוע מאגף הרכבות במשרד התחבורה אינו יכול לעמוד בתנאי הסף. לעומת זאת, הקריטריון תואם ומאפשר למתמודד ממשרד האוצר לגשת למכרז.

תפקיד מנהל אגף הרכבות כולל אחריות על רמת הבטיחות ברכבת, גיבוש תוכניות אב ועיצוב מדיניות האגף בתחום הרכבתי. לכן, גורמים בכירים רבים במשרד התחבורה ומחוצה לו מחו בתוקף נגד המינוי המסתמן, ותהו כיצד יוכל למלא את התפקיד אדם ללא ניסיון הנדסי תפעולי.

ממלא תפקיד זה הוא למעשה הרגולטור הבכיר בענייני הרכבת. הוא החותם על אישורי ה-PTO להפעלת הרכבות, ואחראי על סוגיות הבטיחות, תהליכי הנדסה וכל מה שקשור להסטת קווים של רשת הרכבות. אלה דורשים הבנה רחבה בענף הרכבות מעבר ליכולת הניהולית. בנוסף, התפקיד כולל פיקוח, בקרה, מעקב ואכיפה על מערך הרכבות הארצי, וניהול עובדי אגף הרכבות ברשות הארצית לתחבורה ציבורית.

"התפקיד מצריך ידע מקצועי ולא יכול להיות מנוהל על ידי מישהו שמגיע מהאוצר", טען מקור בכיר בממשלה, "גם ככה יש לאוצר סמכויות רגולציה רחבות על ענף הרכבות. מדובר בתפקיד ליבה שיש לו השלכות אדירות מבחינת סיכונים אפשריים". מקור בכיר אחר, שתיאר תרעומת גדולה במשרד התחבורה בחודש האחרון, טען כי "שינו את תנאי הסף בצורה אגרסיבית כך שלא איפשרו לאף גורם מתוך האגף ושצמח שם להתמודד".

מקור אחר המקורב להליך טוען כי מדובר בבכייה לדורות: "איך לא דורשים מהנדס? זאת מכירת חיסול במשרד. כיצד איש בלי ניסיון בכלל בענף הרכבות, ובלי רקע טכני, יכול לחתום על אישורים להפעלת רכבות, רכבות קלות או אישורי בטיחות?".

אותם גורמים מציינים במקביל כי הביקורת שלהם אינה מופנית כלפי מטר עצמו, שלראייתם ולדעת דמויות נוספות איתן שוחחנו לצורך הכתבה, מדובר באדם מקצועי ומוכשר. הביקורת של הגורמים בענף מופנית בעיקר כלפי ההתנהלות במכרז ושינוי תנאי הסף באופן אגרסיבי, כך שמכוונים להבאת גורם חיצוני מהאוצר לתפקיד. מקור נוסף שעבד מול מטר מציין כי מדובר במנהל מוכשר, בעל הבנה מעמיקה בתחום הרכבות, גם אם אינה פורמלית, "אחד האנשים הכי מקצועיים שזכיתי לעבוד לצדם".

"הבטיחות היא נדבך אחד בלבד" 

מטר שימש בעבר בתפקיד רכז התחבורה באגף החשב הכללי במשרד האוצר. מקור במשרד התחבורה טען כי באותה תקופה מטר התנגד להגדלת רכש הקרונות - שהיה חיוני לתפקוד תקין של הרכבת כאשר הובן כי פתיחת הקו לירושלים תפקיע קרונות מקווים חשובים אחרים. לדברי המקור, התנגדותו היתה בהתאם לתפישת החשכ"ל שלפיה ניתן היה להשיג מחיר תחרותי יותר בשוק.

אגף הרכבות הוא כיום חלק מהרשות הארצית לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה. היום נבחר לתפקיד סגן מנהל הרשות רן שדמי, ששימש מנהל אגף בכיר לכלכלת תחבורה ציבורית ברשות. האגף הוקם לפני כעשור, לאחר התאונה הקשה שאירעה במפגש רכבות בכפר יהושע, שבה נהרגו חמישה בני אדם.

משה אמסלם. הוביל את הרגולציה בענף הרכבותצילום: תומר אפלבאום

הראשון ששימש בתפקיד מנהל האגף היה משה אמסלם, וכעת ממלא אותו עקיבא רום, שפורש לגמלאות. לשניהם ניסיון מקצועי בענף הרכבות: אמסלם בעל ניסיון של כמעט 30 שנה ברכבת, מנהג קטר משא ועד סמנכ"ל נוסעים; ורום חבר ב-ERA (הסוכנות האירופית לרכבות), ששימש לפני תפקידו הנוכחי כמנהל אגף פיתוח והנדסת נייד ברכבת ישראל ומנהל אגף בטיחות במשרד התחבורה.

נציבות שירות המדינה הסבירה את השינוי בתנאי המכרז בכך שראש אגף בכיר רכבות היא משרה שמנהלת כיום פרויקטים בסך עשרות מיליארדי שקלים. בנוסף, מתוך הבנה שעולם הרכבות מתפתח (רכבת קלה, מסילה רביעית, רכבת מטרו), מדובר על פרויקטים עתידיים של מאות מיליארדי שקלים. בשל סיבות אלה, משרד התחבורה, יחד עם ראש הרשות לתחבורה ציבורית, ביקשו לעדכן את תנאי הסף לניסיון בניהול תקציב משמעותי.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המכרז למנהל אגף בכיר רכבות מנוהל על ידי משרד התחבורה וכל השינויים במכרז בוצעו על ידם ועל פי שיקול דעתם המקצועי הבלעדי. אין ולא היה כל שיתוף פעולה בנושא זה בין אגף החשב הכללי או משרד האוצר ובין קרן טרנר (מנכ"לית משרד התחבורה; א"נ) או מי ממשרד התחבורה".

ממשרד התחבורה נמסר בתגובה: "נושא הבטיחות הוא אכן קריטי וחשוב, אך הוא מהווה נדבך אחד בלבד מתפקידו של ראש האגף הבכיר לרכבות. באגף, מהנדסים ובעלי מומחיות לעניין הבטיחות שבהחלט ייתנו מענה לעניין. נושא התחבורה המסילתית במדינה נמצא על סיפו של מפץ גדול עם פרויקטים במאות מיליארדי שקלים בקנה. הרשות הארצית מייעדת מקום רחב ומשמעותי בהרבה מזה הקיים כיום, בכדי לנהל את הסכמי התפעול המורכבים והממשקים עם המפעילים הקיימים ואלה שיהיו עם כניסת המטרו והרכבות הקלות בתל אביב ובירושלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker