סכסוך עבודה באגד: צפויים שיבושים בתנועת האוטובוסים בירושלים מחר

ועד עובדי אגד וההסתדרות ישבשו את פעילות האוטובוסים בשל התנגדותם לשינויים בשכר העידוד שמקבלים הנהגים ■ ההסתדרות: "נהגים הולכים להפסיד עד 3,000 שקל בחודש" ■ אגד: "השינוי בוצע בהסכמת הוועד ונועד לשפר את השירות לנוסעים"

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום
אסנת ניר

שיבושים צפויים בתנועת האוטובוסים בירושלים מחר (ב') ב-09:00-06:00, בעקבות הכרזת ועד עובדי אגד וההסתדרות על סכסוך עבודה. ההחלטה על הסכסוך התקבלה על ידי ההסתדרות בעקבות שינויים שהחליטה אגד לערוך בתחשיבי שכר העידוד (פרמיה) של הנהגים, שנכנסו לתוקף לפני כחודש.

מדובר בשינוי שיטת חישוב שכר העידוד לנהגים - תמריץ כספי שניתן לנהג בנוסף למשכורת. גובה תוספת זו נקבע בשיטה חדשה, שעליה הוסכם בהסכם הקיבוצי מאפריל 2018, על פי פרמטרים שונים: מספר הנסיעות שמבצע הנהג, מספר התלונות נגדו מהציבור, מספר התאונות, מספר הנוסעים ועוד. לטענת ההסתדרות, משמעות השינוי היא קיצוץ של עד 3,000 שקל בשכר החודשי של מרבית הנהגים בחברה.

ההכרזה על סכסוך העבודה הפתיעה בכירים בחברה, שכן שלדבריהם, ההסכמות על השיטה החדשה נעשו בתיאום עם ההסתדרות והוועד: "אנחנו עובדים על היישום ביחד מ-2018, וההסתדרות היתה שותפה בהליכי ההסברה של השיטה החדשה", אמר מקור באגד. לדבריו, גם לפני השינוי ניתן שכר עידוד, אך על פי קריטריונים מיושנים יותר, שפחות קשורים למאמץ הנהג.

אבי אדרי, יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרותצילום: דניאל בר און

כך למשל, בעבר ניתנה תוספת על נסיעה מוקדמת לעומת תוספת על שעות העומס בשיטה החדשה. שינוי נוסף שהוכנס בשיטת החישוב החדשה הוא תוספת לנסיעה באוטובוס מפרקי, שבו יש מקום לצספר נוסעים רב יותר, אך גם קשה יותר לנהוג בו. שינוי זה יצר שיפור בשכר עבור חלק מהנהגים, ושינוי לרעה לאחרים.

מנגד, לפי יו"ר איגוד עובדי התחבורה בהסתדרות, אבי אדרי, ועד העובדים וההסתדרות פעלו מול הנהלת אגד כדי להחזיר את המצב לקדמותו ולפתוח בהליך הידברות לבחינת הנושא, אבל החברה סירבה לשתף פעולה והתבצרה בעמדותיה. אדרי טוען כי בין ההחלטה ליישום, משהו נפל בין הכיסאות, ולא צפו את הפגיעה בפועל בעובדים רבים כתוצאה מהחישוב החדש. לדבריו, 3,000 עובדים צפויים להיפגע בשכרם.

ההסכם הקיבוצי החדש שנכנס לתוקף בנובמבר ומתבטא בתלוש האחרון, חל היום על 4,000 עובדים שכירים. רובם נחשבים ל"דור ב" (70%), לעומת עובדי "דור א" (30%) שתנאיהם טובים יותר. לטענת אדרי, הפגיעה אינה מתפלגת באופן שונה בין אלה. בנוסף עובדים באגד 1,200 נהגים שהם חברי אגד ובעלי מניות, ואינם חלק מההסכם.

ההסתדרות מציינת כי כל הנהגים במרחב ירושלים יקיימו מחר בבוקר "אסיפות הסברה" שבהן יוסבר להם על המהלך ועל דרכי הפעולה שעומדות בפניהם. הכרזה זו מאפשרת ליצור שיבושים, בניגוד לשביתה המחייבות הודעה שבועיים מראש. "אם הנהלת אגד לא תחזור בה מהתנהלותה, נציגות העובדים תודיע לציבור בכל יום היכן ייערכו אסיפות עובדים נוספות" מאיימת ההסתדרות.

הנהלת אגד פונה כעת לבית הדין בניסיון להוציא צו מניעה לפעולות הוועד המתוכננות למחר בבוקר, במטרה לגרום לשיבושים קשים בתנועת האוטובוסים בשעות העומס. הפנייה נעשתה לבית הדין לעבודה בירושלים במעמד צד אחד בבקשה לקבלת צו שיפוטי המורה לעובדים ולהסתדרות שלא לשבות.

בהנהלת אגד טוענים כי הניסיון לשבש את התחבורה הציבורית בבירה הוא בריוני, פראי ובלתי חוקי בעליל. המהלך נוגד את ההסכמים הקיבוציים הנוגעים לשכר העידוד החדש שנחתמו בין הצדדים ב-30.4.18, ונדחו לבקשת נציגות העובדים ל-1.11.19. טרם הגשת התביעה, פנתה הנהלת אגד להסתדרות ולוועד העובדים הארצי בדרישה להימנע מהשביתה, אך פנייה זו הושבה ריקם.

מאגד נמסר בתגובה: "הנהלת אגד נדהמת מהודעת ההסתדרות על קיום אסיפות הסברה שיתקיימו מחר, ושכל מטרתן היא לגרום שיבושים קשים בתנועת האוטובוסים בשעות בהן עושים אנשים דרכם לעבודה. השינוי בשיטת שכר העידוד לנהגים הוסכם עם ועד העובדים וההסתדרות בהסכם קיבוצי חדש וארוך טווח".

עוד נמסר: "השיטה החדשה נועדה לשפר את השירות לציבור הנוסעים, באופן שיתגמל את הנהגים על מאמץ בפועל ותוך התחשבות ברמת השירות הניתנת על ידם לנוסעים. מאז חתימת ההסכם נערכה עבודה מקיפה למיכון העקרונות, כשבמקביל נערכו כנסי הסברה לנציגי הוועד, ולאחר מכן גם לסניפים, למנהלים ולנהגים, ונשלחו סרטוני הסברה לכלל הנהגים לטלפון האישי שלהם. השיטה החלה לפעול בתחילת נובמבר 2019, לאחר שהנהגים בחרו סידורי עבודה חדשים.

אגד קוראת לנציגי ההסתדרות והוועד "להתעשת ולקיים את העבודה כסדרה, על מנת שלא לפגוע בציבור הנוסעים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker