הטבת המס לכלי רכב ירוקים והמיסוי על רכבי יוקרה הוארכו בשנתיים

רשות המסים התנתה את ההארכה של ההטבה על כלי רכב ירוקים בהארכת מס הקנייה על רכבי יוקרה

אסנת ניר
אסנת ניר
טויוטה יאריס היברידית
טויוטה יאריס היברידיתצילום: PIERRE ALBOUY
אסנת ניר
אסנת ניר

ועדת הכספים האריכה היום (ג') בשנתיים שתי תקנות מס, שתוקפן היה אמור לפוג בסוף השנה: מס קנייה על רכבי יוקרה והטבת שווי השימוש לרכבים היברידיים, רכבים חשמליים, ורכבי פלאג-אין. רשות המסים התנתה את ההארכה של הטבת שווי השימוש בהארכת מס הקנייה על רכבי יוקרה. 

מס הקנייה המוגדל על רכבי יוקרה נכנס לתוקף כהוראת שעה בהחלטת שר האוצר, משה כחלון, בספטמבר 2013 ומאז הוארך מדי תקופה. שיעור מס הקנייה עולה באופן הדרגתי ככל שמחיר המחירון של הרכב גבוה יותר, ומתחיל בכלי רכב שווי 300 אלף שקל. בנוסף, ככל שמחיר הרכב לצרכן גבוה יותר, כך המיסוי עליו גבוה יותר. שיעור המס המקסימלי יכול להיות 20% יותר מהמס הבסיסי - 83% - כלומר 103% בסף הכל.

לפני כשנה נקבע כי ההוראות יחולו גם על כלי רכב היברידיים, חשמליים ופלאג-אין. במשרד האוצר נימקו אז את הוספת כלי הרכב הירוקים לרשימה בכך שקיימת מגמה של יבוא מוגבר של רכבי פאר מסוג זה, ומחירם הגבוה נובע מהיותם רכבי פאר ולא בעקבות הטכנולוגיה הירוקה שמוטמעת בהם.

רשות המסים שאפה שהארכת מס הקנייה על רכבי יוקרה תיעשה באופן קבוע, ללא צורך בחידוש כל שנתיים. אבל חברי כנסת הביעו התנגדות לכך וציינו כי יש לקיים דיון מקיף על מיסוי הרכישה של רכבים היברידיים, על רקע ייקור מס הקנייה על רכישת רכבים אלה. "אנחנו לא רוצים להגיע לסוף השנה ושהמס יעלה", אמר יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "יש לנו אינטרס שיזהמו פחות ושישתמשו בפחות דלק. מדובר באינטרס ציבורי מהדרגה הראשונה".

משה גפני
יו"ר ועדת הכספים, משה גפניצילום: אמיל סלמן

חלק מחברי הכנסת שהתנגדו לההארכה הקבועה נימקו את החלטתם ברצון להמשיך את הפחתת שווי השימוש עבור כלי רכב מזהמים פחות. ההתנגדות של חברי הכנסת נועדה כביכול להוביל לעידוד קנייה של כלי רכב היברידיים, אבל בפועל אלה אינם עולים לרוב יותר מ-200 אלף שקל - והעלות של בודדים מתוכם היא מעל 300 אלף שקל. כלומר, התנגדות זאת, בטענה שיש צורך לעודד רכישת כלי רכב היברידיים, מגנה על שכבת מצומצמת מאוד באוכלוסייה שיכולה לרכוש רכבי יוקרה.

שווי שימוש הוא הסכום שמתווסף להכנסתו של עובד שקיבל רכב ממעבידו, ממנו מחושבת גביית המס. ההטבה מעניקה כיום הנחה מאותה תוספת בגובה של 500 שקל לרכבים היברידיים ו-1,000 שקל לרכבי פלאג-אין ורכבים חשמליים - כחלק ממדיניות המס של עידוד רכישת רכבים שמזהמים פחות.

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מ-2016, העדכניים ביותר שפורסמו עד כה, יותר מ-300 אלף שכירים, שהם 8.5% מכלל השכירים, משתמשים ברכב שהעמיד לרשותם המעסיק. עד 2009 נקבע שווי השימוש ברכב צמוד בהתאם לקבוצת מחיר שאליה השתייך הרכב. לאחר שבוצעה רפורמה בנושא, השווי מחושב כשיעור מעלות הרכב (לפי מחיר המחירון שלו) ומסתכם ב-2.48%. שיעור זה מתווסף לשכר החודשי של העובד לצורך חישוב מס. כך, אם רכב עולה על פי מחירון 100 אלף שקל, יתווספו 2,480 שקל לסכום ממנו ייגבה מס.

גובה המס הוא גבוה ביחס לאירופה, והביא לייקור של השימוש ברכב. בנוסף, צמצום ההטבה הניתנת לכלי רכב היברידיים בתשלום שווי השימוש הקטין את הכדאיות הכלכלית בקבלת רכב צמוד ממקום העבודה. לפי נתוני הלמ"ס, ב-2006 שיעור השכירים שעמד לרשותם רכב היה 9.4% מסך השכירים, וב-2016 נרשמה ירידה ל-8.5%. בדיון של ועדת הכספים נחשף על ידי נציגת רשות המסים כי 30 אלף שכירים נהנים מרכב צמוד מהמעסיק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker