ח"כ משה גפני על מערך התחבורה הציבורית בשבת: "אסון בסדר גודל לאומי"

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ': "הדבר אינו כפוף לרגולציית המשרד. יש כאן לקונה בחוק שמנוצלת כמחטף" ■ סגנית ראש עיריית ת"א: "ההשבתה של התחבורה הציבורית ל-25 שעות בשבוע פוגעת בציבור שצריך אותה כשירות חיוני ולא כמותרות"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת הכספים, משה גפני, העלה בדיון שהתקיים היום (שני) בוועדת הכספים את היוזמה התקדימית שבה נוקטים כמה ראשי ערים בגוש דן באחרונה - הקמת מערך תחבורה ציבורית בשבת: "ישראל מאבדת את צביונה היהודי, והמשמעות היא אסון בסדר גודל לאומי. זה במשמרת שלך השר, יש יהודים בארץ שבוכים על מה שקורה".

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', ביקר בתגובה את המהלך ואמר: "אני כואב מאוד את הפגיעה בסטטוס קוו ושיש מי שמנצל את הפירצה בחוק ואת עונת הדמדומים של הממשלה".

הפירצה בחוק שהתכוון אליה סמוטריץ' מדברת על כך שאם עיריות מממנות את התחבורה הציבורית בשבת, המהלך חוקי - ושר התחבורה אינו יכול למנוע מתן רישיון לכך, אלא במקרים חריגים. "מכיוון שכרגע מדובר ברשויות שמשלמות מכספן, הדבר אינו כפוף לרגולציית המשרד - ואני לא יכול למנוע מהם לקיים אותה. זאת תחבורה ציבורית לכל דבר. יש כאן לקונה בחוק שמנוצלת כמחטף", טען.

חי ביבס, ראש מרכז השלטון המקומי וראש עיריית מודיעין, התייחס לנושא במסגרת הדיון ואמר: "טפלו בתחבורה הציבורית הבעייתית ביום חול לפני העיסוק בתחבורה בשבת". גפני השיב לכך: "מדובר בנושא ציבורי מהמעלה הראשונה". 

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) התייחס לכך שלא ניתן לצמצם את הגודש בכבישים ללא תחבורה ציבורית בשבת. לדבריו, אדם לא ינטוש את רכבו הפרטי ללא תחבורה ציבורית נורמלית, שפועלת גם בשבת. 

המהלך שהיה במוקד הדיון מתייחס לכוונת מספר ערים במטרופולין גוש דן, ביוזמת עיריית תל אביב, להפעיל תחבורה ציבורית בסופי השבוע החל מעוד שבועיים. בשלב ראשון יצטרפו לפרויקט הערים גבעתיים, קרית אונו, רמת השרון ותל אביב-יפו. אלה אמורות לספק פתרון ל-4 מיליון תושבי המטרופולין, בהיעדר פתרון תחבורה ציבורית בשבת בישראל.

ועדת הכספים של עיריית תל אביב-יפו אישרה לפני כשבוע תקציב ראשוני להפעלת מערך התחבורה הציבורית בשבת עד לסוף 2019. תקציב זה עומד על כ-1.5 מיליון שקל. העלות השנתית להפעלת הפרויקט (52 סופי שבוע) מוערכת בכ-12.5 מיליון שקל. זו צפויה לגדול עם הצטרפות ערים נוספות. עיריית תל אביב פועלת במקביל לצרף למיזם ערים נוספות

"הציבור צריך תחבורה שעובדת סביב השעון"

סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה בעירייה, מיטל להבי, שמובילה את פרויקט המטרופולינית בשבת בעירייה, אמרה כי "אני לא רוצה להיגרר לוויכוח שהמיזם מעורר סביב סוגיית השבת ורוצה להדגיש כי הממשלה לא מספקת פתרונות מספיקים. היא צריכה לאפשר לנו - הרשויות - לתת מענה לצורך של הציבור בתחבורה יעילה שעובדת סביב השעון. ההשבתה של התחבורה הציבורית ל-25 שעות בשבוע פוגעת בציבור שצריך אותה כשירות חיוני ולא כמותרות".

מיטל להבי, סגנית ראש עיריית תל אביב יפו ומחזיקת תיק התחבורה. "איננו יכולים להתעלם עוד מזכויות הולכי הרגל"
מיטל להבי, סגנית ראש עיריית ת"אצילום: אייל טואג

למציאות התחבורה הציבורית בישראל מכשול משמעותי שלא קיים באף מדינה מתקדמת בעולם. גם אם זו תעבור מהפך של 180 מעלות באמינותה, תדירותה ורמת השירות בה - העובדה כי אינה קיימת במשך יותר מיממה בשבוע, מאלצת את הציבור להמשיך להיות תלוי ברכב פרטי. עמותות ללא מטרת רווח, כ"נוע תנוע" ו"שבוס", פועלות ואף הפעילו קמפיינים של מימון המונים מוצלחים כדי לקדם קווי אוטובוסים בשבתות, אך מדובר בהתארגנויות בהיקפים מצומצמים יחסית למערכת ציבורית כוללת ומסובסדת שאמורה לספק המדינה.

בהמשך לאישורי התקציב למשרד התחבורה שאושרו בשבוע שעבר בוועדת הכספים בהיעדר ממשלה ותקציב מאושר, אישרה היום הוועדה העברות תקציביות נוספות למשרד התחבורה. אלו כוללות כ-1.416 מיליארד שקל לפיתוח התחבורה, הסעת המונים, טיפול במוקדי סיכון ככביש 90, פיתוח כבישים תומכי דיור וסובסידיה לתחבורה הציבורית (אוטובוסים ורכבות).

עוד אושרו העברת כ-325 מיליון שקל מסעיף "תחבורה" באוצר לסעיף "הוצאות חירום אזרחיות" - תקציב שנועד לבניית כבישים ביהודה ושומרון מתוקף החלטת ממשלה שעיקרה יישום הסכמים קואליציוניים, שהתקבלה בינואר 2018. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker