אסנת ניר
אסנת ניר

"אנחנו משחררים עכשיו מכרזים של אגד ודן לבקשת היצרניות הישראליות", אמר היום (ב') שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' בדיון מיוחד בוועדת הכספים בעניין רכש הגומלין והעברות תקציביות למשרד התחבורה בתקופת הממשלה הזמנית. "שחרור של 850 אוטובוסים יאפשר לתעשייה הישראלית עבודה ביותר מ-400 אוטובוסים וייתן להם אוויר לנשימה".

התבטאות זו מאשרת את הפרסום ב-TheMarker של פרטי המתווה עליו הסכימו הצדדים. זה מאפשר התקדמות לאחר כמעט שנתיים של עצירת פיתוח תחבורת האוטובוסים, עקב מחלוקות בעניין רכש הגומלין שמנעו הוצאת מכרזי תחבורה ציבורית לפועל.

המתווה שעליו הסכימו הצדדים מתייחס ל-850 מתוך יותר מ-2,000 האוטובוסים שאמורות לרכוש מפעילות האוטובוסים. מדובר ברכש הצטיידות של אגד ודן לאוטובוסים בשנים 2020-2019, כחלק מהתחייבויות שניתנו לממשלה מצדן בדבר הצטיידות באוטובוסים חדישים ומזהמים פחות. נידונה אפשרות שהפשרה תחול גם על הרכש העתידי של 2021.

לגבי מכרזי רכש האוטובוסים של אגד ודן - תיעשה העדפה של עד 15% בהצעת המחיר לכלי התחבורה (אוטובוס) תוצרת הארץ ב-50% מהיקף הרכש. כלומר, במידה שהצעת המחיר שתוגש במכרז ביותר מ-400 אוטובוסים תהיה גבוהה עד 15% ממתחרותיה, זו תזכה לעדיפות. משרד התחבורה מוביל את דיוני המשא ומתן בין הצדדים באמצעות המגשר אילן קרני.

הפתרון המסתמן אינו חל על שבעת מכרזי התחבורה הציבורית התקועים, שאמורים להוות תוספות שירות משמעותיות במערך התחבורה הציבורית - 40% תוספת לשירות האוטובוסים הקיים במדינה וכוללים רכישת 1,250 אוטובוסים נוספים. מדובר במהלך הכרחי כדי לעמוד בביקוש ולצמצם את הגודש החמור בכבישים - מהלך שתקוע כשנתיים בעקבות מחלוקות בין משרדי האוצר והכלכלה, חברות תעשיית האוטובוסים הישראליות ויבואניות האוטובוסים.

אוטובוס חשמליצילום: עופר וקנין

סמוטריץ' הוסיף כי חשב בעת המשא ומתן שלא נכון להבדיל בין מכרזי אגד ודן (850 אוטובוסים) למכרזי החברות הפרטיות (שבעה מכרזים הכוללים כ-1,250 אוטובוסים). לטענת סמוטריץ', ההחלטה על הפיצול נעשתה בעקבות בקשת חברות התעשייה הישראליות בענף האוטובוסים (הארגז ומרכבים), על מנת לאפשר להן אוויר לנשימה: עבודה על יותר מ-400 אוטובוסים, 200 מתוכם בשנת 2020.

בבסיס המחלוקת עומדת חובת רכש גומלין במכרזי האוטובוסים בישראל. עיקרו של רכש גומלין הוא חובתו של ספק זר במכרז של גוף ציבורי לבצע רכש או השקעות בישראל בהיקף של 35%-20%. הוויכוח נסוב סביב השאלה אם חובה זו חלה במכרזי תחבורה ציבורית. אם תוטל חובת רכש גומלין, יידרשו יצרני אוטובוסים מחו"ל לבצע בישראל רכש או השקעות חוזרות של עד 35% מעלות האוטובוסים. משרד האוצר טען כי שירות התחבורה הציבורית אינו רווחי וממילא כרוך בסובסידיה ולכן, הדרישה לרכש גומלין תעלה את הצעות המחיר במכרזים ותפגע בתחרות. לעומת זאת, משרד הכלכלה טען כי יש להתעקש לחייב רכש גומלין, מתוך רצון להגן על מפעלי תעשייה ישראליים לאוטובוסים - הארגז ומרכבים.

מי קובע: בית המשפט או ועדת המכרזים?

השר סמוטריץ' טען בדיון: "הלוואי שבית המשפט היה קובע לחייב רכש גומלין וכן שחוק חובת המכרזים חל על מכרזי התחבורה הציבורית. היינו פותרים את העניין שתקוע שנתיים. בית המשפט קבע שחוק חובת המכרזים חל, ושלח אותנו לוודא אם התקנות חלות על רכש גומלין".

חגי שלום, מבעלי קבוצת הארגז, הסביר כי סגר בספטמבר האחרון מפעל בברקן בגלל רכש גומלין בהודו. לטענתו, כל המדינות מחייבות רכש גומלין וגם ישראל צריכה לעשות זאת בתחום התחבורה הציבורית.

חבר ועדת הכספים האחראי מטעם הוועדה על הטיפול בסוגית רכש הגומלין ח"כ מיקי לוי (כחול לבן), מחה על ניצול הדיון שהיה אמור להתמקד ברכש גומלין וכריכתו בנושאים נוספים הדורשים העברות תקציביות וסוגיות מהותיות כתחבורה ציבורית בשבת. "האוצר בגיבוי אגף תקציבים (המתנגד לחיוב רכש גומלין) שומט את הקרקע תחת רגלי התעשייה הישראלית, בעתיד המדינה תשלם ברע", אמר לוי.

יו"ר הוועדה, ח"כ משה גפני גפני, ציין כי יוקם צוות בראשות ח"כ לוי לבחינת רכש גומלין והסדרתו. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker