סמוטריץ' ביקש ממפעילות האוטובוסים לא לשבות בשל ברכת הכהנים - והן נענו

מפעילות התחבורה הציבורית הקפיאו את מחאתן על החלטת החשכ"ל לקצץ 20% מתשלומי הסובסידיה החודשית מאז ספטמבר האחרון, הניתנים למפעילות התחבורה הציבוריתסובסידות החודשיות בשל הגירעון הנובע מממשלת המעבר

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמוטריץ' בוועדת החוקה של הכנסת, ביולי. ההצעה שיזם אושרה פה אחד בוועדת השרים
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

מחאת חברות התחבורה הציבורית שתוכננה להתקיים היום (ד') בירושלים עקב הקפאת העברת חלק מהתשלומים מצד האוצר, התבטלה כשעה לאחר הכרזתה הרשמית. זאת בעקבות בקשת משטרת ישראל ומכתב שהעביר שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ' - כך טוענים בפורום התחבורה בציבורית.

ההחלטה לדחיית המחאה נומקה במכתב השר, בקשת המשטרה ו"לאור הרצון למזער ככל הניתן את הפגיעה בציבור הנוסעים והנהגים המתכוונים לעלות היום לירושלים לקראת ברכת הכהנים ולמנוע פגיעה באירועי החג השונים", אומרים בפורום חברות התחבורה הציבורית.

לטענת הפורום, חברות התחבורה החליטו להיעתר לבקשה לדחות במספר ימים את המחאה המתוכננת ולאפשר למשרד האוצר והחשב הכללי להעביר את התקציבים הנדרשים. החברות ציינו כי במידה ולא תתרחש פריצת דרך בימים הקרובים, החברות יחדשו את המחאה וייתכן שאף יצמצמו משמעותית את שירותיהן לאחר החגים.

המחאה תוכננה על רקע החלטת החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, לקצץ 20% מתשלומי הסובסידיה החודשית מאז ספטמבר האחרון, הניתנים למפעילות התחבורה הציבורית. הסיבה לכך היא היעדר התקציב, שנוצר בשל חוסר יכולת לאשר תקציב חדש בממשלה הזמנית, ובייחוד לאור הגירעון שנוצר והיעדר פעילות ועדת הכספים בכנסת, שביכולתה לאשר תוספת תקציב.

בנוסף, לחברות האוטובוסים נמסר כי בעתיד ייתכנו שיבושים נוספים בתשלומים. המשמעות בפועל של החלטת החשב הכללי באוצר (החשכ"ל) היא כי חברות האוטובוסים יקבלו תשלום עבור 80% בלבד מהסכום שמגיע להם על פי ההסכמים עם המדינה עד להודעה חדשה, ויאלצו לממן על חשבונן את הפעלת שירות האוטובוסים או לצמצם את השירות. 

אוטובוסים בירושלים
אוטובוסים בירושליםצילום: תומר אפלבאום

"מדובר בכשל ביורוקרטי שאין בכוונתי לקבל לאורך זמן", כתב השר סמוטריץ' במכתבו לחברו האוטובוסים. מהמכתב עולה כי ההחלטה של החשכ"ל אינה זוכה לתמיכה מצד גורמים אחרים במשרד האוצר. "גם שר האוצר, שאתו שוחחתי שוב אתמול בערב, וגם אגף התקציבים מיושרים אתנו ב-100% ועומדים מאחורי הדרישה החד-משמעית שלנו מהחשב הכללי לשחרר את התשלומים במלואם באופן מיידי. גורמים המעורבים בהחלטה מאשרים מחלוקת פנימית זו.

"מכיוון שמשרדי הממשלה אינם עובדים בחג, ומכיוון שהחשב הכללי אינו בארץ, אנחנו מתקשים לפתור את העניין באופן מיידי. אני מבקש מכם לגלות אחריות ומעט אורך רוח, לסמוך על שר האוצר ועלי ו- לאפשר לנו עוד כמה ימים, עד אחרי החג, כדי לפתור את העניין, מבלי לשבש את העבודה הסדירה ומבלי לפגוע בציבור" הוסיף השר סמוטריץ'.

תגובת שר התחבורה מצטרפת לתגוכבת ראש הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, מהשבוע שעבר, שכתב למפעילות כי הוא "מבקש להתנצל בפניכן על אופן ההתנהלות של הממשלה ואי-העברת כלל התשלומים המגיעים לכן. אנו עושים ככל יכולתנו להסדיר את הנושא, כולל כלל התשלומים עד לתום השנה". 

חברות הפורום החליטו להיענות למכתבו של סמוטריץ', ובהתאם לזאת לדחות לעת עתה את מחאתן. במידה שלא תתרחש פריצת דרך לאחר חג הסוכות, החברות יחדשו את המחאה ויאלצו לצמצם משמעותית את שירותיהן לקהל הנוסעים באופן מיידי.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "הנושא נמצא בטיפול ובהתאם להנחיית שר האוצר, החשב הכללי והממונה על התקציבים, הפועלים למציאת פתרון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker