תושבי ראש העין: "הולכים לישון עם כדורי שינה", סמוטריץ': "אין פתרון קסם לרעש המטוסים"

שר התחבורה התייחס לתלונות התושבים בנוגע לרעש המטוסים שממריאים ונוחתים בנתב"ג בפוסט שפירסם בפייסבוק ■ ההתייחסות שלו גררה תגובות זועמות מצד הגולשים ■ התושבים הגיבו: "חיינו הפכו לבלתי אפשריים"

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מטוסים מעל המושבים שליד נמל תעופה בו גוריון
מטוסים מעל המושבים שליד נמל תעופה בו גוריוןצילום: עופר וקנין

"אני מקבל בימים האחרונים הרבה פניות מתושבי ראש העין על רעש מוגזם שנגרם כתוצאה ממעבר של מטוסים רבים בגובה נמוך מעל העיר בדרכם לנחיתה בנתב"ג". כך כתב אתמול (א') שר התחבורה בצלאל סמוטריץ', בעמוד הפייסבוק שלו וניסה להעניק נימוק מקצועי, שסביר שניתן לו על ידי רשות שדות התעופה ורשות התעופה האזרחית (רת"א), בתקווה שיניח את דעתם של התושבים הסובלים. עם זאת, הוא סיכם את הפוסט כשהוא מודה שאין לו פתרון קסם לרעש המטוסים.  

"נתיב הנחיתה העיקרי בנתב"ג הוא נתיב פשוט וקצר שמגיע ישר מהים, ממערב למזרח, ומנחית את המטוסים על מסלול 12 בנתב"ג. הבעיה עם הנתיב הזה, היא שכאשר ישנה רוח מערבית בעוצמה מסויימת לא ניתן להנחית בו את המטוסים", כתב סמוטריץ' בפוסט שפירסם. "בעונה הזו, הרוח מתחילה אי שם בשעות הצהריים המוקדמות. מה שאומר שהחל משעות הצהרים, עוברים לנחיתה על מסלול 30 שהנתיב אליו מגיע מדרום, עובר את השדה לצד מזרח ואז עושה סיבוב וחוזר מערבה אל המסלול. הבעיה עם המסלול הזה שהוא מגביל מאוד את המראות המטוסים שמבוצעות על מסלול 26 (המראה ממזרח למערב היישר אל הים). לא ניתן להמריא על 26 ולנחות על 30 בו זמנית מאחר שהמסלולים נפגשים בקודקוד של משולש ובמקרה של תקלה עלולה להיווצר התנגשות מסוכנת".

"לכן", מוסיף סמוטריץ', "עד בערך 28 תנועות (המראות ונחיתות) בשעה, ניתן לסדר את ההמראות והנחיתות על שני המסלולים, אבל מעבר לזה כבר אי אפשר לעבוד על שני המסלולים במקביל, ולכן עוברים לנחות על מסלול 21 שמאפשר נחיתות עליו והמראות על 26 במקביל. נתיב התעופה שמביא למסלול 21 מגיע מצפון ויורד דרומה אל המסלול, בין היתר מעל ראש העין, ומכאן הרעש מעל העיר. השורה התחתונה היא שבתקופות עמוסות, שבהן יש לנו יותר מ-28 תנועות בשעה, הנחיתות עוברות למסלול 21 שנתיב התעופה אליו עובר מעל ראש העין".

סמוטריץ' המשיך והסביר כי מכיוון שבימים אלו, ימי חגי תשרי, תנועת הנוסעים לחו"ל גוברת, ישנם ימים עמוסים יותר בנתב"ג, בהם נעשה שימוש רב יותר במסלול 21 ולכן התושבים סובלים. שר התחבורה ציין כי מסלול זה אינו חדש וקיים מ-2014, כאשר לטענתו אחרי החגים נתב"ג יחזור לשגרה ויעשה שימוש משמעותי יותר במסלול 30 לנחיתות. כמו כן, הוא עדכן כי החל מהחודש הבא יעברו בנתב"ג לשימוש בנתיב חדש שינתב את המטוסים אל מסלול 30 מצפון ולא מדרום כמו היום.

"זה יאפשר לנו לנצל קצת יותר טוב את מסלול 30 לנחיתות, עם קצת פחות הפרעות להמראות, שנגרמות בשל חציית נתיבים באוויר. סביר מאוד להניח שבחלוף תקופת החגים העמוסה, תושבי ראש העין יסבלו פחות ותושבי מודיעין לא יסבלו במקומם. כי כאמור הנתיב שיביא אל מסלול 30 יעבור צפונה ולא כפי שהוא היום מעל מודיעין", כותב סמוטריץ'.

תושבי האזור לא קיבלו את ההסבר של סמוטריץ' והגיבו לפוסט שלו. חלקם ציינו בפניו כי רבים מהתושבים החלו ליטול כדורי שינה במהלך הלילה, כי אחרת הם לא מצליחים לישון. אחרים העלו סרטונים ותמונות שמבהירים עד כמה נמוך גובה המטוסים הנוחתים מעל ביתם. תושבים נוספים ציינו כי קיימת אפשרות להעביר את הפעילות של מסלול 21 מערבה מעל כביש 6. "כל שאנו מבקשים ממך הינה עזרה בבחינת האפשרות להסיט את נתיב הנחיתה על מסלול 21 אל מעל כביש 6, לנתיב אוירי קיים בשם "נמים", שיחסוך מהסביבה את מטרד הרעש ואף ישפר את בטיחות האוכלוסיה העירונית. הנתיב קיים. העירייה קיבלה חוות דעת מקצועית על בטיחות נתיב נחיתה זה. לא ברורה התבצרות רת"א בעמדתה להשאיר נתיב הנחיתה מעל אוכלוסיה כאשר קיים פיתרון בטוח לא פחות", כתב לו אחד המגיבים לפוסט.

חיה חייקה-כהן, תושבת מושב מזור, הזמינה את סמוטריץ' להגיע למושב ולחוות את מה שהיא מגדירה- חיים שאינם ראויים יותר: "אתה מוזמן לבוא למושב מזור בשעות היום והלילה, שמטוסים נוחתים ללא הרף בגובה של 100 מטר מעל ראשי תושבים שחייהם הפכו לבלתי אפשריים. מוזמן להגיע ולשוחח עם תלמידי בתי הספר שאינם ישנים בלילות. אתה מוזמן לבקר את התושבים הוותיקים, מיסדי המושב, שאין להם רגע דל של שקט ומנוחה, שלא נדבר על החולים. תשובתך ניתנה על סמך נתוני ודברי רת"א, אשר מצדיקים את העוול בתירוצים של ביטחון ושאר בולשיט".

קרן אורבך לוין, אף היא תושבת מושב מזור, טענה בתגובה לפוסט כי "מתחת למסלול 21 - שבניגוד למה שכתבת הוא כן חדש, הוא בן 5 שנים בלבד, ואילו היישובים שהוא עובר מעליהם קיימים מאז קום המדינה, שזה הרבה יותר מחמש שנים - חיים רבבות בני אדם שביום בהיר אחד בסוף מאי 2014 חייהם הפכו בבת אחת לגיהנום. והגיהנום הזה רק הולך ונעשה יותר ויותר בלתי נסבל. הובטח שכשנתב"ג יגיע ל-16 מיליון נוסעים בשנה יפתח שדה חדש, זה כתוב בתמ"א של מסלול 21. קראת את התמ"א הזו? אנחנו עכשיו ב-24 מיליון נוסעים ובמקום לפתוח עוד שדה, סגרתם את שדה דב. אז למרות שהמדינה מתקדמת תעופתית, היא ממש לא מתקדמת באיכות החיים של מיליון וחצי תושבים בעוטף נתב"ג".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker