בצל דו"ח המבקר: נבחר המנהל הבא של הרכבת הקלה בתל אביב

חיים גליק נבחר הערב למנכ"ל החברה הממשלתית נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע) ■ על תקופת כהונתו של גליק כמנכ"ל אוניברסיטת בר אילן כתב מבקר המדינה דו"ח העוסק במינויי מקורבים וחריגות שכר לכאורה ■ גליק התפטר טרם פרסום הדו"ח בעקבות עימות עם הסגל האקדמי

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיים גליק
חיים גליקצילום: דודו בכר

ועדת האיתור בחרה היום (ה') את חיים גליק לתפקיד מנכ"ל החברה הממשלתית נתיבי תחבורה עירוניים (נת"ע). דירקטוריון החברה אישר את המינוי בישיבתו היום. כעת אישור המינוי עובר לשרי האוצר והתחבורה, וכן לוועדת גילאור - הוועדה לאישור מינויים בשירות הציבורי.

גליק היה בשנתיים האחרונות מנכ"ל עיריית ראשון לציון. הוא הגיע לעירייה כאיש אמונו של ראש העיר הקודם, דב צור, ובחודש האחרון הגיע להסכמה עם ראש העיר החדש, רז קינסטליך, לגבי עזיבתו. בעבר היה גליק במשך שנתיים מנכ"ל "מבט לנגב תפעול" - חברת התפעול בעיר הבה"דים של צה"ל בנגב - וכן מנכ"ל אוניברסיטת בר אילן ב-2013-2008. לפני כן שירת גליק בשירות בתי הסוהר במשך 26 שנה, והתקדם עד תפקיד סגן נציב שירות בתי הסוהר.

הדמיית הרכבת הקלה בגוש דןצילום: נת"ע

גליק הוא בעל ניסיון רב בניהול, אך על תקופתו כמנכ"ל בר אילן כתב מבקר המדינה דאז, יוסף שפירא, דו"ח העוסק, בין היתר, בתופעות של מינויי מקורבים וחריגות שכר לכאורה בהנהלת האוניברסיטה. גליק פרש מתפקידו לפני פרסום הדו"ח בעקבות עימות עם הסגל האקדמי, והמבקר אסר את מינויו מחדש עד לפרסום הדו"ח. כחלק מהליך הבחירה הביא גליק התייחסות ממבקר המדינה הקודם, יוסף שפירא, שענה לפנייתו טרם מונה למנכ"ל עיריית ראשון לציון. בהתייחסותו טען שפירא כי הטענות שעלו בדו"ח המבקר היו עניין נקודתי, וכי אין מניעה למינויו.

בעקבות פניית ועדת האיתור, רשות החברות ויו"ר נת"ע, מבקר המדינה הנוכחי, מתניהו אנגלמן, התייחס אף הוא למידת כשירותו של גליק לתפקיד. אנגלמן טען כי הדו"ח המדובר פורסם לפני שנים רבות, וכי אינו מוצא לנכון לפתוח מחדש את ממצאיו. אנגלמן ציין כי בירר את הסוגיה מול צוות לשכתו של המבקר הקודם, וכי "שפירא כתב במפורש כי יש לראות בהתנהלות גליק כמנכ"ל בר אילן אירוע נקודתי שאינו מאפיין את שירותו הציבורי הארוך והמועיל ואת תרומתו הרבה למקומות בהם שירת".

קרע בין המנכ"ל ליו"ר

מנכ"ל נת"ע האחרון, יהודה בר־און, עזב את החברה במאי, על רקע מתיחות בינו לבין יו"ר החברה, רם בלינקוב, וההבנה כי האחרון מעוניין בעזיבתו. מאז שנכנס לתפקידו לפני יותר מחצי שנה, הביע בלינקוב את חוסר שביעות רצונו מהתנהלות המנכ"ל, כאשר נקודות המחלוקת המרכזיות ביניהם נגעו להתנהלות נת"ע במכרזים ולמידור הדירקטוריון מסוגיות תקציביות.

מנכ"ל נת"ע הקודם, יהודה בר-אוןצילום: יוני רייף

בר-און תמך בהתנהלות המכרזים הקיימת, המפוקחת בעיקר על ידי נציגי ממשלה ולא על ידי הדירקטוריון. בניגוד למכרזי הרכבת הקלה בירושלים, הפועלים בשיטת PPP באמצעות ועדת המכרזים שבהובלת החשב הכללי, המכרזים של נת"ע מפוצלים ומנוהלים על ידי החברה עצמה - עם התערבות מזערית של הדירקטוריון. בלינקוב ביקר את שיטת העבודה הזו, וטען כי היא מונעת מהדירקטוריון לפקח על התקציבים שמנוהלים על ידי נת"ע. מעבר למחלוקת המקצועית, בין שני האישים התעוררו גם מחלוקות אישיות בעקבות דומיננטיות רבה שניהם בניהול החברה.

בר-און עזב במהלך שלבי עבודות הביצוע של הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב, שלפי הצהרות החברה אמורה להתחיל לפעול ב-2021. עבודות התשתית נמצאות אמנם בשלבים מתקדמים, אך טרם החל שלב אינטגרציית המערכות - שהוא השלב הבעייתי יותר, בו צפויים לצוץ בעיות שיגררו עיכובים בפרויקט - לפי הערכות בענף.

ייתכן שבעתיד תטען החברה כי העיכובים נגרמו ממשבר התפטרות המנכ"ל, ויהיה קשה לבודד את מידת ההשפעה של האירוע, לעומת כשלים שבוצעו לפני לכן.

בעקבות עזיבת בר-און התפטרו מנת"ע בכירים נוספים שנחשבו למקורביו, בהם סמנכ"ל המשאבים שרון וולפר, היועצת המשפטית טל דגן והמשנה למנכ"ל שי יפתח.

עם המועמדים הסופיים לתפקיד, שהגיעו לראיונות לפני שבוע, נמנו סמנכ"לית החברה גלי גלט שמחי, מנכ"ל חברת יפה נוף אבישי כהן, מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר איציק בלומנטל ומ"מ מנכ"ל הרכבת לשעבר בני לביא. ניסיונות ועדת האיתור ורשות החברות להביא מועמדים נוספים - לא צלחו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker