מי יהיה המנהל הבא של הרכבת הקלה בת"א? רשימת המועמדים נחשפת

בין המועמדים: סמנכ"לית נת"ע, גלי גלט שמחי; מנכ"ל יפה נוף, אבישי כהן; מנכ"ל עיריית ראשון לציון, חיים גליק; ומנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, איציק בלומנטל

אסנת ניר
אסנת ניר
קרון של הרכבת הקלה שהוצג בתל אביב
קרון של הרכבת הקלה שהוצג בתל אביבצילום: אייל טואג

הראיונות למועמדים הסופיים לתפקיד מנכ"ל נת"ע (נתיבי תחבורה עירוניים) - שאמונה על הרכבת הקלה בגוש דן - יתקיימו היום (חמישי). בין המועמדים הסופיים נמצאים סמנכ"לית החברה, גלי גלט שמחי; מנכ"ל יפה נוף, אבישי כהן; מנכ"ל עיריית ראשון לציון, חיים גליק; ומנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, איציק בלומנטל. הראיונות יתקיימו כשבועיים לאחר שלב הראיונות הקודם, שנערך במשרדי חברת השמה באיירפורט סיטי.

גלי גלט שמחי משמשת סמנכ"לית איכות וקיימות בנת"ע בחמש השנים האחרונות. לפני כן היתה מנכ"לית AVIV AMCG תשתיות וסביבה, ועוזרת סמנכ"ל התכנון והביצוע במע"צ.

אבישי כהן מכהן בחמש השנים האחרונות כמנכ"ל חברת התשתיות של מטרופולין חיפה, יפה נוף, שפרויקט הדגל שלה הוא המטרונית. לכן, הוא נחשב בעל ניסיון בקידום פרויקטי תשתיות בתחום התחבורה והסעת המונים. לפני כן היה מנכ"ל נמל אילת ומנהל אגף תיאום ובקרה במשרד ראש הממשלה.

בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביב
בניית הקו האדום של הרכבת הקלה בתל אביבצילום: עופר וקנין

חיים גליק, מנכ"ל עיריית ראשון לציון בשנתיים האחרונות, צפוי לעזוב את תפקידו בעתיד הקרוב. הוא הגיע לעירייה כאיש אמונו של ראש העיר הקודם, דב צור, ובחודש האחרון הגיע להסכמה עם ראש העיר החדש, רז קינסליך, לגבי עזיבתו. בעבר היה גליק במשך שנתיים מנכ"ל "מבט לנגב תפעול" - חברה שהיתה מעורבת בתפעול עיר הבה"דים של צה"ל בנגב - וכן מנכ"ל אוניברסיטת בר-אילן ב-2013-2008.

יתרונו של גליק הוא ניסיונו הרב בניהול. עם זאת, על תקופתו כמנכ"ל בר-אילן כתב מבקר המדינה דאז, יוסף שפירא, דו"ח העוסק, בין היתר, בתופעות של מינויי מקורבים וחריגות שכר לכאורה בהנהלת האוניברסיטה. גליק פרש מתפקידו לפני פרסום הדו"ח בעקבות עימות עם הסגל האקדמי, והמבקר אסר את מינויו מחדש עד לפרסום הדו"ח. לפני כן שירת גליק בשירות בתי הסוהר במשך 26 שנה, והתקדם עד תפקיד סגן נציב שירות בתי הסוהר.

מועמד נוסף הוא מנכ"ל נמל אשדוד לשעבר, איציק בלומנטל, שפרש מתפקידו לפני כמה חודשים בתום חמש שנות כהונה. בלומנטל שיקם את נמל אשדוד לאחר הטראומה שספג עם התפוצצות פרשת השחיתות בחברה הממשלתית. הוא מחזיק גם בניסיון תחבורתי בתל אביב לאחר ששימש בעבר כאחראי על תכנון המסלולים בחברת האוטובוסים דן.

ייתכן שקיימים מועמדים אחרים. ועדת האיתור ניסתה להביא מועמדים נוספים, אך נראה שניסיונות אלה לא צלחו.

המנכ"ל עזב בעקבות מתיחות עם היו"ר

יהודה בר־און, מנכ"ל נת"ע לשעבר
יהודה בר־און, מנכ"ל נת"ע לשעברצילום: עופר וקנין

מנכ"ל נת"ע האחרון, יהודה בר-און, עזב את החברה במאי, ובעקבותיו התפטרו בכירים נוספים שנחשבו למקורביו, בהם סמנכ"ל המשאבים, שרון וולפר; היועצת המשפטית, טל דגן; והמשנה למנכ"ל, שי יפתח, שממלא את מקומו של המנכ"ל עד למציאת מנכ"ל חדש. 

התפטרותו של בר-און התרחשה על רקע מתיחות בינו לבין יו"ר החברה, רם בלינקוב, וההבנה כי האחרון מעוניין בעזיבתו. מאז שנכנס לתפקידו לפני למעלה מחצי שנה, הביע בלינקוב את חוסר שביעות רצונו מהתנהלות המנכ"ל, כאשר נקודות המחלוקת המרכזיות ביניהם נגעו להתנהלות נת"ע במכרזים ולמידור הדירקטוריון מסוגיות תקציביות.

בר-און תמך בהתנהלות המכרזים הקיימת, המפוקחת בעיקר על ידי נציגי ממשלה ולא על ידי הדירקטוריון. בניגוד למכרזי הרכבת הקלה בירושלים, הפועלים בשיטת PPP באמצעות ועדת המכרזים שבהובלת החשב הכללי, המכרזים של נת"ע מפוצלים ומנוהלים על ידי החברה עצמה - עם התערבות מזערית של הדירקטוריון. בלינקוב ביקר את שיטת העבודה הזו, וטען כי היא מונעת מהדירקטוריון לפקח על התקציבים שמנוהלים על ידי נת"ע. מעבר למחלוקת המקצועית, בין שני האישים התעוררו גם מחלוקות אישיות בעקבות דומיננטיות רבה שניהם בניהול החברה.

עלות של 45 מיליארד שקל

נת"ע היא החברה הממשלתית שאחראית על הקמת הרכבת הקלה בתל אביב - פרויקט ענק ועתיר תקציבים. עלות הקמת שלושת קווי הרכבת מוערכת ביותר מ-45 מיליארד שקל. בנוסף, החברה אחראית על תכנון פרויקט המטרו בגוש דן.

במקביל להקמת הקו האדום בתל אביב - שהחברה מתעקשת כי יושלם עד 2021 - מתקיים בימים אלה מכרז על תכנון, הקמה והפעלה של הקווים הירוק והסגול. מדובר במכרזים בשיטת PPP (שיתוף של חברות פרטיות במיזמי תשתיות לאומיים), המנוהלים על ידי צוות בין-משרדי בראשות סגן בכיר לחשכ"ל, נחמיה קינד.

מפת קווי הרכבת הקלה והמטרו המתוכננים באזור המרכז

לפי לוח הזמנים, שלב הגשת ההצעות יערך ב-5 במארס. ב-19 בספטמבר נערך שלב קודם במכרז, שבמסגרתו המתמודדות נדרשו לציין עשר נקודות מהותיות המפריעות להן בתנאי המכרז, וכן ניתנה להן הזדמנות להגיש שאלות ובקשות להבהרות. השבוע הגיעו נציגי החברות למשרדי נת"ע כדי להסביר את אותן עשר נקודות.

גורמים בענף צופים כי שלב הגשת ההצעות יידחה בכמה שבועות, אך טוענים כי מוקדם להעריך אם שינויי ההנהלה יגררו עיכובים משמעותיים יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker