סמוטריץ' התחרט: יקודם מתווה הקו הכחול של הרכבת בירושלים

ראש העיר ואנשי עסקים בבירה דרשו לבחון מחדש את מתווה הקו שיעבור בעמק רפאים - וסמוטריץ' נעתר לדרישתם ■ כעת השר חוזר בו ומבהיר - משרד התחבורה ימשיך לקדם את המתווה הקיים: "משמעות הבחינה המחודשת תהיה שיתוק ויצירת עיכובים רבים במערכת"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של הקו הכחול של הרכבת הקלה
הדמיית הקו הכחול של הרכבת הקלה בירושלים

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', הבהיר לראש עיריית ירושלים, משה ליאון, כי המשרד ימשיך לקדם את מתווה הקו הכחול הקיים של הרכבת הקלה בירושלים, במקטע עמק רפאים. המכתב נשלח אתמול (ה') בהמשך להודעתו מתחילת השבוע שעוררה ביקורת רבה, נוכח הסכמתו של השר לדרישתם של ליאון ובעלי עסקים בבירה לבחון מחדש את התוואי.

במכתב, שהגיע לידי TheMarker, נכתב כי "לאחר בדיקה מול גורמי המקצוע, הובהר כי תוואי קו הרכבת הקלה הנדון נבחן באופן מקצועי ומעמיק במשך כמה שנים וקיבל את האישור של מוסדות התכנון". לצד זאת, השאיר סמוטריץ' פתח לבחינה נוספת, והסכים למנות צוות בדיקה שיגיש את מסקנותיו תוך 30 יום.

עוד הוסיף סמוטריץ': "נכון להיום, מדובר בתוואי מאושר בהתאם לתוכנית שהיא דבר חקיקה מחייב, וכעת יש לקדם תכנון מפורט לביצוע התוואי. משמעות הבחינה המחודשת תהיה שיתוק ויצירת עיכובים רבים במערכת".

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אילן אסייג

למכתב זה קדמה פנייתם של קבוצת הפעילים התומכת בתוואי המאושר, שבה קראו לשר לחזור בו מהודעתו בשבוע שעבר, והביעו תמיהה על עיתוי המכתב - בממשלת מעבר בשבוע הבחירות. במכתב ציינו כי החלטת ועדת מנהל התכנון לפני כשנה התקבלה לפי עמדת כל גורמי המקצוע וגופי התכנון שעסקו בתכנית.

בפברואר, דרש ליאון ממשרד התחבורה בדיקה מחודשת של התוואי, בה אימץ את עמדת מתנגדי התוואי - קבוצת אנשי עסקים ותושבים אמידים בעיר, המנהלים מזה מספר שנים מאבק כנגד מעבר הרכבת ברחוב עמק רפאים. הוא דרש חוות דעת חדשה ו"אובייקטיבית", שתבחן מחדש את התוואי.

אותם מומחים, שמידת האובייקטיביות שלהם מוטלת בספק בעיני ליאון, משתייכים לשתי חברות בקרה שמונו על ידי "צוות תכנית אב ותחבורה" - הגוף הממשלתי המשמש זרוע ביצוע של משרד התחבורה בשיתוף עם עיריית ירושלים לבחינת הנושא. הליך הבדיקה כבר עלה למדינה כ-4 מיליון שקל. 

תוואי הקו הכחול בירושלים – חלופות

ליאון לא השיב לשאלות TheMarker לגבי זהות המומחים ה"אובייקטיביים" החדשים לדרישתו, ומהיכן יגיע המימון לבדיקה המחודשת. בנוסף, לא קיים תקציב ייעודי לבדיקה נוספת, ולאוצר לא הוגשה בקשה לתוספת תקציבית. 

תוואי הקו שבמרכז המחלוקת משתרע לאורך 800 מטר ברחוב עמק רפאים שבמושבה הגרמנית בירושלים, ונידון פעמים רבות בעבר, בלחץ מטה מאבק של אנשי עסקים בעיר, שהגישו במקביל עתירה לבית המשפט העליון, המתנהלת בימים אלה.

לפני יותר משנה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בירושלים את המתווה והחליטה לקדם את התכנית לפיה הקו יהיה חד-מסילתי, על-קרקעי, ברחוב מסחרי בלב השכונה. בהודעת הוועדה נכתב כי לתכנית זו יש יתרונות משמעותיים בהיבטים תחבורתיים, סביבתיים ואורבניים.

החלטה זו עוררה את התנגדותם של בעלי עסקים, חלקם בעלי כוח פוליטי במסדרונות הליכוד, שלוחצים מזה זמן רב שלא להעביר את הרכבת הקלה ברחובות שלהם. דרישתם היא להעביר את הרכבת ב"פארק המסילה", המרוחק כמה מאות מטרים מהמקום. התומכים במתווה חוששים מהשינוי, בטענה שייחרב את הפארק ויפגע בשירות התחבורתי לתושבים.

איתמר שחר, מתכנן ערים ועו"ד תושב האזור, החבר בקבוצת הפעילים "רכבת בעמק" התומכת בתוואי המאושר אמר: "מצער שקבוצה מצומצמת של בעלי עסקים ותושבים פועלת בחשאי, בשיתוף פעולה עם ראש העיר, כדי לעקוף החלטות חלוטות של מוסדות התכנון ולפגוע באינטרס העירוני המשותף. שמחנו מאוד על ההבהרה המהירה שיצאה מלשכת השר בעקבות פנייתנו, בה הודגש שקידום התוואי המאושר לא ייפגע. אנו נמשיך לעקוב ולחשוף כל ניסיון לפגוע בפארק המסילה ובחיבור דרום העיר לרשת הרק"ל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker