מספר הנסיעות ברכבת עלה על התחזית ביום הבחירות והגיע ל-300 אלף

הביקוש גבר על תחזיות החברה, שציפתה ל-250 אלף נסיעות בלבד ■ נרשם מחסור בתשתיות המסילה ובהיקף הציוד הנייד הקיים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
רכבת ישראל
רכבת ישראלצילום: אוליבייה פיטוסי

מספר הנסיעות ברכבת ישראל התקרב לשיא אתמול (ג') במהלך יום הבחירות, ועמד על קרוב ל-300 אלף נסיעות. הצפי שאליו נערכה רכבת ישראל, בהתאם לנתוני הנסיעות ביום הבחירות האחרון באפריל 2019, היה ל-250 אלף נסיעות בלבד.

הנתונים אינם רחוקים מהשיא עד כה, שעומד על 320 אלף ביום, שהיה בדצמבר 2018, בזמן הפסטיגל. מספר הנסיעות הממוצע היומי הוא כ-255 אלף (נכון ל-2018) ביום רגיל וכ-270 אף בראשון וחמישי, שהם ימי העומס.

היקף הנוסעים העצום התרחש למרות שההיצע גדל משמעותית. בניגוד לימי בחירות בשנים קודמות, שבהם הופעלו קווי הרכבת במתכונת מצומצמת, רכבת ישראל הפעילה את קווי הרכבת בתדירות מלאה. זו כוללת כ-580 נסיעות שפעלו חינם, בהתאם להנחיות משרד התחבורה.

התחנה העמוסה ביותר אתמול, שהיא גם התחנה העמוסה ביותר במהלך השנה ונמצאת בהליך הרחבה, היתה תחנת תל אביב השלום עם 29 אלף נסיעות; אחריה תל אביב סבידור מרכז, שבה עברו 23 אלף נוסעים; לאחריהן חיפה חוף הכרמל עם 12.5 אלף ויצחק נבון עם 12 אלף.

רכבת ישראל מתמודדת כיום עם מחסור חמור בקרונות ותשתיות, שאינו מצליח לעמוד בביקוש ההולך וגובר, בעקבות אי היערכות בזמן של משרד התחבורה לתשתיות מסילה ורכש קרונות, אי אישור רכש מלאי על ידי האוצר ותחזיות מוטעות של חברת הרכבת. 

לדברי שחר אילון, מנכ"ל הרכבת שפרש מתפקידו במארס 2019, המחסור בקרונות נאמד ביותר מ-150 קרונות. יו"ר הרכבת, דן הראל, אמר בראיון ל-TheMarker בנובמבר האחרון כי "אנחנו מסיעים כיום 25% נוסעים יותר, שהם 13 מיליון נסיעות יותר מתחזיות ממשלת ישראל. אף אחד לא חזה את הגידול בביקוש, והעלייה היא אקספוננציאלית".

מבחינת תשתית מסילה, המחסור מתבטא באופן המשמעותי ביותר בציר איילון ובציר החוף. ציר איילון כולל כיום שלוש מסילות. העבודות על המסילה הרביעית החלו לאחרונה על ידי נתיבי ישראל והרכבת, אך כיום כלל הגורמים מסכימים כי הצורך הוא במסילה חמישית ושישית. משרד התחבורה הפקיד את ביצוע הפרויקט לפני כחצי שנה בידי נתיבי ישראל.

מבחינת היקף הנסיעות באוטובוסים, אמצעי התחבורה הציבורית העיקרי היום בישראל, נסיעה ב-600 קווים בין-עירוניים התאפשרה ללא עלות, בהתאם להחלטת ועדת הבחירות המרכזית. הנסיעות האלו מומנו על ידה בהיקף של כ-3 מיליון שקל. נתונים על היקף הנסיעות באוטובוסים אינם זמינים, משום שלא נעשה פיקוח על אלו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker