אנשי עסקים לחצו - משרד התחבורה בוחן מחדש את תוואי הרכבת הקלה בירושלים

למרות שהתוכנית כבר אושרה, שר התחבורה שלח מכתב לראש העירייה ובו הודיע שמשרדו יבחן מחדש את מעבר התוואי בעמק רפאים ■ החשש: דחייה משמעותית נוספת בעבודות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של הקו הכחול של הרכבת הקלה
הדמיה של הקו הכחול של הרכבת הקלה

אחרי אישור מעבר הקו הכחול של הרכבת הקלה בעמק רפאים בבירה והשקעה של מיליונים, הודיע היום (ג') משרד התחבורה, במכתב ששלח שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' לראש העיר משה ליאון כי יבחן מחדש את המעבר באזור. המכתב נשלח בעקבות לחץ שהפעיל ראש העיר בעניין.

סמוטריץ' הודיע כי הסכים לדרישה לבחון מחדש את תוואי הקו ומעברו ברחוב עמק רפאים, בתנאי שהבדיקה לא תעכב את לוחות הזמנים לביצוע הפרויקט. במוקד המחלוקת: תוואי קו של 800 מטר, שאמור לעבור ברחוב עמק רפאים ובבחינתו כבר הושקעו מיליוני שקלים.

בלחץ מטה מאבק של כמה אנשי עסקים בעיר, התכנסו ועדות רבות בשנים האחרונות, ועירבו גם את בית המשפט לעניינים ניהוליים, את הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, הוועדה המחוזית ושר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ.

כל אלו הגיעו לאותה מסקנה שהמליצה על התוואי שלבסוף נבחר. לפני יותר משנה אישרה הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים את המתווה והחליטה לקדם את התוכנית לפיה הקו יהיה חד-מסילתי, על-קרקעי, ברחוב מסחרי בלב השכונה. בהודעת הוועדה נכתב כי לתוכנית זו יש יתרונות משמעותיים בהיבטים תחבורתיים, סביבתיים ואורבניים.

החלטה זו עוררה את התנגדותם של בעלי עסקים, חלקם בעלי כוח פוליטי במסדרונות הליכוד, שלוחצים מזה זמן רב שלא להעביר את הרכבת הקלה ברחובות אלה. במקום המתווה המאושר הקצר, אותם תושבים ואנשי עסקים פועלים לקדם מתווה חלופי ב"פארק המסילה", המרוחק כמה מאות מטרים מהמקום.

התומכים במתווה חוששים מהשינוי בטענה שיפגע בפארק ובשירות התחבורתי לתושבים. השינוי עלול להביא לדחייה משמעותית נוספת בעבודות.

תוואי הקו הכחול בירושלים – חלופות

ראש עיריית ירושלים פעל מאז היבחרו לסכל את הקמת הקו, בהתאם להבטחת הבחירות שלו. מהלכיו עשויים לקדם את בעלי העסקים ותושבים אמידים יותר המתגוררים במושבה הגרמנית, שפועלים גם הם נגד מעבר הרכבת הקלה בעמק רפאים.

בין הפעילים המרכזיים: הבעלים של סניף ארומה בעמק רפאים, אסף אובספלד, שמחזיק משרד עריכת דין בעיר. דמות נוספת: דובי גולדברג, בעלי "סופר המושבה".

החלטתו של השר סמוטריץ' אינה מגבה החלטות של הגוף הממשלתי, שהמהווה זרוע הביצוע של משרדו - צוות אב ותחבורה. המתווה אמנם אושר על ידי מנהל התכנון, אך זאת בעקבות המלצות מומחים שהועסקו על ידי צוות אב ותחבורה, ושכעת ליאון מטיל דופי במידת האובייקטיביות שלו ושל מומחיו.  

סמוטריץ' אמנם התנה את הסכמתו השבוע בכך שהפרויקט לא יעוכב, אך אין למעשה דרך מצד השר לשלוט בזמן הבדיקה המחודשת.

אופי המתווה נתון במקביל בדיון בבג"ץ, וזה עלול גם הוא לייצר עיכוב ביישומו. ואולם, בחינה המחודשת עשויה ליצור עיכוב נוסף ועלויות נוספות למדינה.

מלשכת השר ומהעירייה לא ידעו להשיב לשאלות כמו מה לוחות הזמנים לבדיקה המחודשת, מי יהיו אותם מומחים חדשים שיוגדרו לפי ליאון כ"אובייקטיבים" ומי הגורם הממן לבדיקה.

מלשכתו של השר סמוטריץ' נמסר: "השר קיבל את פניית ראש העיר שביקש לבחון את הנושא מחדש, בדיוק כפי שהוא נוהג בכלל הנושאים המגיעים לשולחנו". הוא הדגיש כי התנה זאת בכך שלא ייווצר עיכוב בביצוע הפרויקט כפי שתוכנן".

מעיריית ירושלים נמסר: "הקו נמצא בתכנון שעתיד להסתיים בעוד כמה שנים, ובדיקה נוספת, מוגבלת בזמן, לא צפויה לעכב את העבודות שמתוכננות ל־2024. אנחנו עושים כל מאמץ כדי לקצר את לוחות הזמנים בכל פרויקט תשתית בעיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker