העומס מחריף: עלייה של 3.4% בשנה במספר כלי הרכב הפרטיים על הכביש

נתונים שפירסמה היום הלמ"ס מגלים כי הנסועה ב-2018 טיפסה ב-2.7% לעומת 2017 ■ מספר כלי הרכב על הכביש הכפיל עצמו ב-20 השנים האחרונות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פקקים בתל אביב, 2019
פקקים בתל אביב, 2019צילום: מגד גוזני

נתונים שמפרסמת היום (שני) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מחזקים את התובנה שנחתה על מקבלי ההחלטות מאוחר מדי: הרחבת תשתיות הכבישים אינה הפתרון - משום שהיא אינה יכולה להדביק את קצב הנסועה, שגדל ב-2.5% בשנה בממוצע, לעומת קצב הרחבת הכבישים שגדל ב-1% (לפי נתוני האוצר בשנים האחרונות).

לפי הלמ"ס, כלל הנסועה ב-2018 היתה 61.2 מיליארד ק"מ - עלייה של 2.7% לעומת 2017. הסיבה: עלייה של 3.4% במספר כלי הרכב שהיו פעילים באותה השנה.

הנסועה בישראל

בחינת הנסועה משנת 2000 מצביעה על מגמה ברורה ומדאיגה, שלא מפתיעה את הממשלה והנוסעים הסובלים ממשבר הפקקים. הנסועה השנתית גדלה ב-18 השנים האחרונות ב-68%. מצבת כלי הרכב על הכביש גדלה ב-91%, ומספר כלי הרכב על הכביש כמעט הכפיל עצמו בשני העשורים האחרונים.

לפי נתוני הלמ"ס, בעוד הנסועה גדלה בכמעט 70% בשני העשורים האחרונים, שטח הכבישים גדל ב-48%, ואורך הכבישים גדל ב-20% בלבד. הבעיה זכתה להכרה מאוחרת מדי מבחינת שר התחבורה לשעבר, ישראל כ"ץ - שהכריז רק בקדנציה האחרונה לאחר כהונה של עשור - על שינוי תפישה, מהשקעה בתשתיות לוויסות השימוש ברכב פרטי על ידי השקעה בתחבורה ציבורית. השינוי הזה טרם יושם באופן מספק - וכלי רכב פרטיים עדיין זוכים לעדיפות במבנה הכביש.

הנזק למשק מהפקקים הוא יותר מ-40 מיליארד שקל בשנה, וצפוי להחמיר לפי התחזיות. למרות זאת, לא ננקטים צעדי חירום כמו השקעה מסיבית מצד משרד התחבורה בתחבורה ציבורית, ודרישה מהאוצר לתוספת תקציב של כמיליארד שקל לצורך כך. זאת לצד צעדים מיידיים שיכולים להינקט על ידי הממשלה, כמו יישום אגרות גודש ולקיחת נתיבים קיימים לטובת תחבורה ציבורית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker