בקרוב: אפליקציה תחשב עבורכם את האפשרות הזולה לתשלום בתחבורה ציבורית

המכרז להפעלת אפליקציה לתשלום על נסיעות נסגר היום, לאחר ששישה מתמודדים הגישו הצעות ■ בשבועיים הקרובים צפויים להיבחר שלושה זוכים ■ הנוסעים יוכלו לבחור להשתמש בכל אחת מהן במטרה לשמור על תחרותיות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נסיעה באמצעות רב קו
נסיעה באמצעות רב קוצילום: טלי מאייר

מכרז ההפעלה והשירות של האפליקציות לתשלום עבור נסיעות בתחבורה הציבורית, שמקדמת הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, נסגר היום (ראשון). האפליקציות יערכו חישוב חודשי של הנסיעות שביצע המשתמש ויבחרו את אפשרות התשלום הזולה ביותר. דמי הנסיעה ייגבו בסוף החודש ולא בזמן העלייה.

כיום, על מנת לשלם את המינימום הדרוש לנסיעות, נוסעים צריכים לתכנן את מסלול הנסיעה שלהם מראש, ועל סמך זאת, לבחור את אופן התשלום - נסיעה בין-עירונית, חופשי יומי, חופשי חודשי או נסיעה בעיר בלבד. אבל כשהאפליקציות ייצאו לפועל, הן יעשו את החישוב עבור המשתמשים. כך למשל, אם נוסע ביצע מספר רב של נסיעות בעיר מסוימת, האפליקציה תחשב עבורו חופשי חודשי במקום נסיעות בודדות.

למכרז ניגשו שישה מתמודדים, ובהם בנק לאומי בשיתוף ort טכנולוגיות; בנק דיסקונט בשיתוף החברות סלופארק והופאון; ישראכרט; בנק הפועלים (ביט) בשיתוף מוביט ופנגו; שופרסל בשיתוף פארה - אפליקצית תשלומים נורווגית ופיסנטרה (רב-קו און ליין). בשבועיים הקרובים צפויים להיבחר שלושה זוכים, שיפתחו את אפליקציית התיקוף, ונוסעים יוכלו לבחור להשתמש בכל אחת מהן, במטרה לשמור על תחרותיות בין הזוכות.

באופן שאינו מפתיע ניגשו למכרז הבנקים הגדולים, המעוניינים לקדם את פלטפורמות התשלומים שלהם ולהרגיל משתמשים להשתמש בהן מעבר לתחבורה הציבורית.

שיתוף פעולה מעניין שבולט במכרז הוא בין אפליקציית התחבורה הציבורית מוביט ואפליקציית תשלום החניה פנגו, המתמודדות ביחד במכרז. ישראכרט, המתמודדת גם כן, שותפה בפרויקט התשלום באשראי ברכבת.

תנאי המכרז כוללים התחייבות להעמדת מרכז שירות לקוחות למשתמשים והתחייבות לכך שלא יעשה שימוש במידע שנאסף מנוסעי התחבורה הציבורית, ללא אישור הנוסע, לצרכים אחרים כמו פרסום. המעבר לתשלום באפליקציה טוב לקופת המדינה, משום שזה חוסך את עמלת הסליקה בשיעור 3% עבור כל נסיעה באמצעות רב-קו. על פי נתוני הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, במהלך 2018 בוצעו 886 מיליון נסיעות, ממוצע של כ-3 מיליון נסיעות ביום. ב-2018 הוציא הציבור כ-3 מיליארד שקל על נסיעה בתחבורה הציבורית.

אמיר אסרף, מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבוריתף אמר: "האפליקיציה היא חלק מהשינוי שאנחנו מבצעים לפישוט המידע לנוסעים, והפיכת התשלום לנגיש ונוח יותר לנוסעים. אני שמח שחברות מהמובילות במשק, מתמודדות ומביעות תמיכה במהפכה שאנחנו מובילים בתחבורה הציבורית בישראל".

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ, אמר: '"התחבורה הציבורית היא האתגר של השנים הקרובות והכנסת טכנולוגיות מתקדמות כדי לנהל אותה טוב יותר, ולאפשר לאזרחי ישראל להשתמש בה בצורה קלה, אמינה וזולה יותר". לדבריו, יפותחו אפשרויות נגישות לתשלום נוספות לציבורים שאינם מחזיקים בטלפון חכם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker