גוברת המעורבות הסינית במיזמי תשתית: חברת PCCC תרחיב את כביש 2

החברה הסינית היא חלק מקבוצה שכוללת את רמט הישראלית ■ היא קיבלת על עצמה להרחיב את כביש החוף בין מחלף אולגה למחלף חבצלת בעלות מוערכת של 550 מיליון שקל

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כביש החוף
כביש החוףצילום: רמי שלוש

החברה הסינית PCCC, בשיתוף רמט הישראלית, נבחרו לבצע את פרויקט הרחבת כביש 2. הפרויקט, שצפוי להסתיים ב-2024, כולל את הרחבת כביש החוף (כביש 2) על ידי הקמת נתיב שלישי לכל כיוון בין מחלף אולגה לחבצלת. עלות הפרויקט, המנוהל על ידע חברת נתיבי ישראל, היא כ-550 מיליון שקל. הפרויקט כולל יצירת מחלפים על פני צמתים מרומזרים, גשרי רכב, גשרי הולכי רגל ושיקום חלק משמורת נחל אלכסנדר.

אף שהודעת הזכייה נמסרה לקבוצה המורכבת מ-PCCC ורמט, העבודות עדיין אינן מובטחות לקבוצה. רק בעוד כחודש תתקבל הכרעה סופית, מאחר ועל החברות להציג ביטחונות ו–DB (תכנון בנייה) לביצוע הפרויקט. כלומר, בנוסף ליכולות מימון, על החברה להציג קווים כללים לתכנון הפרויקט. לאחר הזכייה הסופית תעמוד לרשות החברה הזוכה שנה להציג תכנון מפורט, והביצוע בפועל יתבצע תוך 13 חודשים מהיום.

מדובר בשיטה שונה משיטת מפרט כמויות, שבה החברה המנהלת, במקרה זה נתיבי ישראל, מתכננת את הפרויקט ומוסרת אותו לביצוע לחברה הזוכה.

תנאי הסף למכרז הם ביצוע פרויקטים שעלותם לפחות 500 מיליון שקל בחמש השנים האחרונות ושעלות אחד מהפרויקטים הוא 150 מיליון שקל לפחות. ל-PCCC יש ניסיון מפרויקטי ענק שביצעה בסין, והיא גם אחת המתמודדות על מכרז כריית מנהרות הקו הירוק של הרכבת הקלה בתל אביב.

בניגוד לחברות ממשלתיות אחרות כמו נת"ע, הניסיון של החברה הסינית לא נלקח בחשבון על ידי נתיבי ישראל, והיא הסתמכה בבחירתה בקבוצה על הניסיון שצברה רמט בפרויקטים גדולים. רמט השתתפה בפרויקטים כמו הקמת החיבור בין כביש 531 לנתיבי איילון, פרויקט בסדר גודל של 350 מיליון שקל.

המעורבות הסינית בפרויקטי תשתית גדולים בתחום ושליטתן בענף התחבורה מתרחבת בשנים האחרונות. SIPG משנחאי זכתה בזיכיון להפעלת נמל מפרץ חיפה החדש, צ'יינה הארבור הסינית מעורבת בהקמת נמל אשדוד החדש, CRTG זכתה במכרז המערכות ומבצעת את המנהור בפרויקט הקו האדום ברכבת הקלה בתל אביב. למכרז על כריית מנהרות הקו הירוק של הרכבת הקלה בתל אביב ניגשו חברות סיניות בלבד. CRRC היא גם ספקית הקרונות של הרכבת הקלה בתל אביב.

העלייה בנוכחות הסינית במכרזי התשתית והתחבורה בישראל היא חלק ממדיניות ישראל בחמש השנים האחרונות, שפועלת באופן אינטנסיבי לחיזוק קשרי הסחר עם סין.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker