מיום ראשון: התחבורה הציבורית במזרח ירושלים תפסיק לפעול

החברות שמפעילות את קווי האוטובוסים טוענות כי נכשל המשא ומתן מול משרד התחבורה בנוגע לתנאי פעילותם ■ על פי נתוני המפעילות, מדי יום נעזרים בקווים אלה כ-50 אלף נוסעים

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מזרח ירושלים
מזרח ירושליםצילום: אמיל סלמן

חברות האוטובוסים של מזרח ירושלים הודיעו כי מיום ראשון יופסקו שירותי האוטובוסים באזור, לאחר שלטענתן נכשל המשא ומתן מול משרד התחבורה בנוגע לתנאי המשך הפעלת הקווים. תוקפו של ההסכם בין הצדדים פג לפני חודשיים.

שבע חברות מפעילות את קווי התחבורה במזרח ירושלים. על פי נתוני המפעילות, מדי יום נוסעים בקווים אלה כ-50 אלף נוסעים. ב-2006 החל משרד התחבורה לפקח על התחבורה הציבורית במזרח הבירה. בעקבות זאת, המפעילות קיבלו סבסוד מהמדינה בתמורה לעמידה בסטנדרטים כמו רמת השירות.

אחת הבעיות בקווים אלה היא שלא ניתן לעשות בהם שימוש ברב קו, אלא לשלם במזומן בלבד. המשמעות: אין מעבר חינמי בין אוטובוסים בטווח של 90 דקות. אף אחד מהצדדים לא קיבל אחריות למצב. משרד התחבורה טוען כי המדינה פעלה מול המפעילים להטמעת השימוש בכרטיס הרב-קו, ובמקביל סיבסדה את מפעילי התחבורה הציבורית, אף שלא העמידו מערכות בקרה וכרטוס כנדרש.

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, ושר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', טוענים כי המפעילות קיבלו הצעות נדיבות על מנת שימשיכו להפעיל את התחבורה הציבורית עד להסכם חדש, אבל ההצעות נדחו. ההצעות כללו העלאת תעריפי הנסיעה מ-4.7 שקלים ל-5 שקלים; סבסוד שכר הנהגים ב-1,800 שקל לנהג; והימנעות מקנסות בגלל פיקוח ורמת השירות. בנוסף, לטענת משרד התחבורה הוצעו למפעילות תוספת לתקציבן בשווי מיליוני שקלים, עד לסיום המשא ומתן.

"צר לי שמשתמשים בנוסעים ככלי לניגוח והשגת מטרות במשא ומתן", אמר אסרף.  "למרות בקשותינו, לא קיבלנו מודל כלכלי שיתמוך בדרישות שמציגות המפעילות. ובכל זאת הצענו למשך תקופת ביניים כסף רב".

מפעילות האוטובוסים טוענות מנגד שמשרד התחבורה אינו מאפשר תנאי נסיעה שווים לתושבי מזרח ירושלים בכל הקשור לשירותי תחבורה, תשתיות והטמעת טכנולוגיות. בנוסף, 1,800 שקל אינם מספיקים על מנת לגשר על פערי השכר בין הנהגים, ששכרם נמוך בעשרות אחוזים לעומת נהגים אחרים. השכר של נהגים במערב ירושלים עומד על 44 שקל לשעה, וגם לאחר תוספת של 1,800 שקל, שכר הנהגים במזרח העיר יסתכם ב-40 שקל. לטענת המפעילות, על מנת לגשר על הפער נדרש סכום של 2,500 שקל. עוד הן טוענות כי משרד התחבורה אינו מוכן להגדיל את תקציבן בהיקף שיאפשר את המשך הפעילות שלהן.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker