סמוטריץ' תוקף את גילה אדרעי ועובדי הרכבת: "אקדם את חוק הבוררות"

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', מאשים את ועד הרכבת בכשלים, ומשתמש באירועי השבוע כדי לקדם את החוק שיקשה על שביתות ושיבושים כהבטחת בחירות ■ הוועד: סמוטריץ' לא נפגש אתנו מעולם, "ולא יודע דבר ודבר על העניינים שהתיימר לכתוב עליהם"

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
סמוטריץ' בוועדת החוקה של הכנסת, ביולי. ההצעה שיזם אושרה פה אחד בוועדת השרים
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי

"רכבת ישראל היא אחד האתגרים הגדולים של משרד התחבורה", צייץ היום (ב') שר התחבורה החדש, בצלאל סמוטריץ', בחשבון הטוויטר שלו. "מי שמפריעה לנו הכי הרבה לשפר אותה בשבילכם היא יו"ר הוועד, גילה אדרעי", הוסיף.

סמוטריץ' אף צייץ כי לאחר הבחירות בכוונתו לקדם את חוק הבוררות. חוק כזה יקבע כי סכסוכי עבודה בשירותים המוגדרים כחיוניים, יופנו לבוררות - לפני שהעובדים יוכלו לנקוט שיבושים והשבתות. לדברי סמוטריץ', החוק ימנע "שביתות ועיצומים בריוניים שפוגעים בכם הנוסעים". 

דבריו של סמוטריץ' מגיעים בתגובה לאירועי השבוע החולף, ולעימות המחודש שנוצר בין הנהלת הרכבת לוועד עובדי הרכבת. הסכסוך אף הגיע לפתחו של בית הדין לעבודה בתל אביב, כאשר בסוף השבוע שעבר האשימה חברת הרכבת את הוועד בנקיטת עיצומים וצעדים ארגוניים, בניגוד להוראות בית הדין.

הנהלת הרכבת טוענת שהעיצומים של הוועד פוגעים במאמצים להשלמת הקו המהיר תל אביב-ירושלים. לדברי ההנהלה, בין השיבושים שנוקט הוועד, נמנים איסור על נסיעות ניסוי חשמליות מדרום לנתב"ג במקטע שחושמל, מניעת טיפולי תחזוקה לקטרים חשמליים ושביתות בלתי חוקיות של נהגי מטען.

לפיכך, פנתה הנהלת הרכבת לבית הדין בבקשה להוציא צו מניעה ולאסור על הוועד להמשיך בעיצומים. הוועד, מצדו, טוען כי מדובר בטענות שקריות, המושמעות בתגובה לכך שהוועד מעלה לדיון הציבורי וחושף את מחדלי הנהלת חברת הרכבת. 

בכך התייחס הוועד בעיקר לעיכובים המשמעותיים בפתיחת הקו המהיר לירושלים, שלפי הבטחתו של סמוטריץ' מעט לאחר כניסתו לתפקיד, היה אמור להיפתח החודש - לאחר דחיות משמעותיות ועיכובים של שנים. אלא שבשבוע שעבר הודה סמוטריץ' כי הקו לא ייפתח לפי הבטחתו, ואילו הנהלת הרכבת הסתפקה באמירה כללית שלפיה הקו ייפתח ויגיע עד לתחנת ההגנה בלבד - ולא עד לתחנה הסופית בהרצליה - עד לסוף 2019. הקו במלואו אמור לכלול תחנות נוספות בתל אביב, ולהשלמת מקטעים אלה הרכבת אינה מתחייבת כעת לתאריך מסוים.

רכבת ישראל מסילה נגב
מסילת הרכבת בדרוםצילום: אליהו הרשקוביץ

בית הדין אסר על הוועד לנקוט עיצומים

בית הדין לעבודה הורה אתמול לצדדים להמשיך לנהל משא ומתן על הנושאים שבמחלוקת, ולהגיש עדכון לבית הדין תוך עשרה ימים. 

במהלך המשא ומתן קבע בית הדין, בראשות השופטת אסנת רובוביץ'-ברכש, כי לעת עתה ההנהלה לא תוציא שירותים למיקור חוץ, והוועד לא ינקוט בצעדים ארגוניים - כגון  שביתות ועיצומים. מדובר בהוראה דומה לזו שהוציא בית הדין בדיונים קודמים שהתקיימו לפני כמה חודשים.

כוונת הנהלת הרכבת להוציא שירותים למיקור חוץ היא מחלוקת מרכזית בין ועד עובדי הרכבת להנהלת הרכבת, לצד מחלוקות לא מעטות נוספות. 

הוועד הגיב לדברי סמוטריץ', ומסר: "מביך ועצוב לקרוא מה שיש לשר התחבורה סמוטריץ׳ לכתוב לציבור, מבלי שהוא יודע דבר וחצי דבר על יו"ר הוועד או על עובדי הרכבת - גם לא על העניינים שהתיימר לכתוב עליהם". לדברי הוועד, סמוטריץ' לא נפגש מעולם עם אדרעי או הוועד. הוועד אף מסר כי לא נתן הוראה של שיבושים או עיצומים כלשהם. 

הוועד אמנם יזם שיבושים רבים במהלך חצי השנה האחרונה, שכללו שביתות איטלקיות ללא התרעה וללא אישור מבית משפט, עיצומים שונים ושביתות שפגעו בשירות לנוסעים ובעבודות התשתית והתחזוקה ברכבת. לצד זאת, לא ניתן להסיר אחריות מהגופים שאחראים לקשיים שבהם מצויה כיום הרכבת, לרבות משרד התחבורה, שר התחבורה בעשור האחרון ישראל כ"ץ, ומשרד האוצר - שלא אישר מימון לרכש קרונות בהתאם לביקוש הצפוי.

כיום גם סמוטריץ' לא תורם להתקדמות התאמת הרכבת לדרישות, כאשר אינו פועל ליישום צעדים משמעותיים שיוכלו לקדם את העבודות על הקו המהיר לירושלים, ובראשם ביצוע עבודות בשבת.

יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, הגיב גם לדברי סמוטריץ': "אני מציע לכבוד השר ללמוד את המציאות ולבדוק את העובדות לאשורן. כך השר יוכל להימנע מהפח שטמנה לו הנהלה שעסוקה בלחפות על כשליה. ההיערכות הלקויה של רכבת ישראל, היא זו שעל פי דו"ח מבקר המדינה, הביאה למחדלים שפגעו בטיב השירות ובציבור הנוסעים. הניסיון של השר לחרחר ריב ולהחליש את העובדים, דווקא בשעה שמתקיים מו"מ, לא יחזק את החברה אלא להפך".

עיכובים קשים בקידום הפרויקטים של הרכבת

רכבת ישראל סובלת כיום ממחסור חמור בקרונות ובתשתית מסילה, ופרויקטי הענק שהיו יכולים לפתור חלקית את צוואר הבקבוק הקיים במסילות הרכבת בגוש דן, סובלים מעיכובים קשים. מדובר בפרויקטים של הרחבת מסילת החוף, הוספת מסילה רביעית, חמישית ושישית בציר איילון, השלמת הקו המהיר לירושלים וביצוע פרויקט המסילה המזרחית.

יתרה מכך, מלבד הקו לירושלים, שמסילתו מאפשר הנעה חשמלית, 12 קווים נוספים ברחבי הארץ אמורים להיות מוסבים גם להנעה חשמלית. המהלך יאפשר תדירות רכבות גבוהה יותר וזמן נסיעה קצר יותר עבור הנוסעים. אלא שהעבודות על חשמול הקווים הנוספים עדיין לא החלו. זאת, אף כי העבודות אמורות היו להסתיים בשנים הקרובות, וחלק מהקווים היו אמורים להימסר לרכבת לפני כחודש, לו היו העבודות מתבצעות בהתאם ליעדים שנקבעו מראש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker