עוד עיכוב בקו הרכבת לירושלים: הפתיחה - רק לקראת סוף 2019

למרות הכרזה של שר התחבורה סמוטריץ' כי הקו לתחנת ההגנה ייפתח במהלך ספטמבר - לפי לשכתו תידחה הפתיחה בכמה חודשים ■ היעד המקורי להגעת הקו עד לתחנה הסופית בהרצליה היה 2017

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה בצלאל סמוטריץ'צילום: אוליבייה פיטוסי
אסנת ניר

לפני כמה שבועות הכריז שר התחבורה החדש, בצאלאל סמוטריץ', כי קו הרכבת המהיר לירושלים יגיע עד לתחנת ההגנה בתל אביב לקראת אמצע ספטמבר. אלא שלפי לשכת השר, הפתיחה תידחה שוב, וההגעה לתחנת ההגנה תתרחש רק לקראת סוף 2019.

הפתיחה של הקו מחייבת השלמה של עבודות החשמול של תשתיות של הרכבת, שתאפשר נסיעה הרציפה בקו עד לתחנת ההגנה בתל אביב, ללא צורך בהחלפה בתחנת נתב"ג.

לאור העיכוב הנוסף, בספטמבר מתוכננות להתחיל נסיעות הניסוי בלבד, ולאחר כמה שבועות צפויות נסיעות נוסעים ראשונות. נסיעות הניסוי מיועדות לצמצם את היקף התקלות, ולמנוע שידור חוזר של הביקורת הציבורית שהתעוררה סביב פתיחת הקו לנתב"ג. מקטע זה של הקו נפתח כבר בתקופת הפיילוט - מהלך ששר התחבורה הקודם, ישראל כ"ץ, ספג בגללו ביקורת רבה, ונטען כי נבע מסיבות פוליטיות.

הצהרתו של סמוטריץ מלפני כמה שבועות התבססה, לדבריו, על הערכת גורמי המקצוע. עם זאת, רכבת ישראל נמנעה בשעתו מלהתחייב ליעד זה, ולא הצהירה עליו במסמכיה הרשמיים. בדו"ח השנתי ל-2018, שפורסם במארס, היעד שהופיע הוא יולי (שחלף). אלא שכבר בעת פרסום הדו"ח סירבו ברכבת לאשר את המועד, ובעקבות פנייתנו הסתפקו באמירה כי "אנו נערכים לפתיחת הקו במהלך 2019".

לאחר הגעת הקו לתחנת ההגנה, יהיה צורך בהשלמה נוספת, עד לתחנות נוספות בתל אביב: השלום, סבידור מרכז והאוניברסיטה. על פי התוכנית, הקו עד לסבידור היה אמור להיפתח בנובמבר והקו להרצליה רק במארס 2020. אולם כעת ברור שגם פתיחת הקווים האלה תתעכב.

השלמת הקו במלואו, עד לתחנת הרצליה, לא היתה צפויה להסתיים לפני 2020 (על פי הדו"ח השנתי ל-2018 של רכבת ישראל). זאת, אף  כי היעד המקורי שנקבע בחוזה ההתקשרות עם קבלנית הביצוע Semi היה 2017. כעת לא ברור מתי יושלמו העבודות.

פסי הרכבת בתל אביבצילום: אייל טואג

רק הראשון מבין 13 קווים

הקו המהיר תל אביב-ירושלים הוא רק הראשון מבין 13 קווים ברחבי ישראל שנכללים בפרויקט הענק של חשמול תשתית הרכבת, בעלות של כ-2 מיליארד שקל. מלבד הקו לירושלים העבודות על יתר הקווים כלל לא החלו.

המשמעות היא שהמעבר של 12 הקווים הנוספים להנעה חשמלית לא נראה באופק. זאת, אף שלפי ההסכם עם הקבלנית המבצעת, החברה הספרדית Semi, שלושה קווים היו אמורים להיות מושלמים ולהימסר לרכבת כבר לפני כחודש, והיתר עד ל-2021.

פרויקט החשמול הכרחי לשיפור רמת השירות לנוסעים, הגברת תדירות הקווים וקיצור זמני הנסיעה. "פרויקט הסבת רשת מסילות הרכבת לחשמל הוא ללא ספק אחד מהפרויקטים המשמעותיים שמבצעת רכבת ישראל מאז היווסדה", אמר מנכ"ל הרכבת בעז צפריר ב-2015, בעת ההכרזה על בחירתה של Semi לביצוע הפרויקט. "הרכבות החשמליות הכרחיות על מנת להכפיל את כמות הרכבות המופעלות ביממה ולספק שירות למספר כפול של לקוחות" הוסיף צפריר. 

פרויקט החישמול יצא לדרך בתקופת השר ישראל כ"ץ, שר התחבורה בעשר השנים האחרונות. עד לאחרונה והתגאה כ"ץ בתרומתו לקידום הקו המהיר לירושלים.  אולם כעת הוא חתום גם על העיכובים המשמעתיים שחלו בעבודות, ובתקלות הרבות והסבל שנגרם לנוסעים - ולא רק בקו לירושלים. גם כאשר הקו פועל באופן תקין, במצב הנוכחי הנוסעים נאלצים להחליף רכבות בתחנת נתב"ג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker