עיריית חיפה התקפלה - והמסלול בשדה התעופה הבינלאומי יוארך ל-1,900 מטר בלבד

עיריית חיפה הסכימה לתוכניות לנמל החדש בעיר, בתמורה להארכת מסלול שדה התעופה בחיפה - אך השינוי לא יאפשר טיסות למרבית מדינות אירופה ומהן לישראל

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הדמיה של נמל המפרץ
הדמיה של נמל המפרץ בחיפהצילום: HUE 3D Studio/חנ"י

עיריית חיפה נסוגה מהתנגדותה לתוכנית הנמל בעיר, וכן לתוכנית הרחבת שדה התעופה הבינלאומי שקידמה בשטחו - זוהי ההסכמה המרכזית שאליה הגיעו הצדדים היום (ד').

בסיומה של פגישה בלשכת מנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר, הגיעו הצדדים - ראש עיריית חיפה, עינת קליש-רותם, חברת נמלי ישראל, ומשרד התחבורה - להסכמות בנוגע לתוכניות הנמל. ההסכמות כוללות הארכת מסלול ההמראה והנחיתה הקיים בכמה מאות מטרים, ל-1.9 ק"מ.

מוקדם יותר השבוע דנו הצדדים המעורבים במחלוקת שהתגלעה בשנה האחרונה בנוגע להתנגשות בין תוכניות נמל המפרץ המתוכנן בעיר, שאושר בממשלה כחלק מתכנית לאומית, לרצונה של קליש-רותם להקים שדה תעופה בינלאומי בו יוכלו לנחות מטוסים מאירופה באותו תוואי שטח. 

פגישה נוספת הסתיימה בהנחיה למהנדסים מקצועיים לבדוק את היתכנות מתווה זה לביצוע. זאת מאחר שהיתה אמורה להיסלל מסילת רכבת, שתוביל לנמל המפרץ שבשטח המוצע להארכת המסלול. 

שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ', דחה את התנגדותה של קליש-רותם לקידום הנמל וקבע כי "לאור התקדמות ההליכים והנזקים האדירים שצפויים לנמל ולמשק הישראלי ככל שיחול עיכוב בהקמת והפעלת נמל המפרץ, לא נכון יהיה לאפשר כל עיכוב בפתיחתו". סמוטריץ' נכח בחלק מהפגישה שהתקיימה היום, והמתווה המסתמן הוצע ביוזמתה של  קליש-רותם.

לאן תוכלו להמריא מהמסלול בחיפה?

תת"ל 80, שקודמה עד היום, דיברה על הארכת מסלול ההמראות והנחיתות ל-1,600 מטרים. הארכתו ל-1,900 מטרים אמנם מאפשרת הרחבה מינורית של טווח יכולות הטיסה, אך נתפסת כתמוהה על ידי גורמים בענף התעופה. היא לא מאפשרת טיסות ליעדים באירופה, כשזו היתה הסיבה למאבק שבו החלה קליש-רותם.  בחצי השנה האחרונה מנהלת עיריית חיפה מאבק משפטי עיקש נגד תוכניות הנמל, שמוביל כיום עו"ד עמית חדד, וזה כלל הוצאות משפטיות מכספי ציבור.

מסלול באורך של 1,900 מטרים יאפשר טיסות נכנסות ויוצאות במטוסים צרי גוף, בעיקר ליעדים כמו רודוס, לרנקה, כרתים - ומקסימום עד אזור איטליה. מרבית הטיסות ישמשו לתיירות יוצאת של ישראלים - ולא כפי שקיוותה קליש-רותם, עבור תיירות נכנסת לחיפה. בשאלה אילו מטוסים יוכלו לנחות בשדה חיפה לאחר שידרוג המסלול, יהיה צורך להתחשב גם ברוחב המסלול, בחוזקו, בשיקולי מזג האוויר ובמכשור טכני. חברות התעופה שיבחרו לטוס לשדה התעופה בחיפה יצטרכו לקחת בחשבון שמדובר בשדה שאינו מבוסס מכשירים, ולכן מרבית חברות התעופה הבינלאומיות לא יסכימו לנחות בו.

מפרץ חיפה
מפרץ חיפהצילום: מוטי מילרוד

כבר כמה שנים קיים תכנון להאריך את המסלול הקיים במסגרת תת"ל 80, מ-1,300 מטר ל-1,600 - מטר והוא עדיין לא יצא לפועל. אין לדעת מתי ההארכה הנוספת שאושרה היום בהסכם תתממש. בימים אלה מסתיימת העבודה על התכנון הסטטוטורי לשדה תעופה משלים לנתב"ג ברמת דוד, וגוברים הסיכויים שחלופה זו תיבחר כחלופה המועדפת להקמת המשלים. אם הוא אכן ייפתח בעשור הקרוב, תהיה לשדה תעופה חיפה תחרות של שדה תעופה חדש וטכנולוגי, וסביר שחברות התעופה הבינלאומיות יעדיפו לטוס אליו.

השבוע פורסם ב-TheMarker כי חברת נמלי ישראל הקצתה 42 מיליון שקל מתקציבה כפיצוי לחברה הסינית SIPG, בעלת הזיכיון לנמל, על איחורים צפויים במסירתו. מחציתו צפויה להימסר בימים הקרובים. זאת בעקבות עיכובים בקבלת היתרי הבנייה שכנגדם עירערה העירייה, והיתרי דרכי הגישה שבסמכותה.

ערר שהגישה העירייה למינהל התכנון בנוגע לאישור המבנה המרכזי בנמל אמנם נדחה לפני כשבוע, אך כרגע עדיין מתנהלת עתירה מנהלית, שבמסגרתה מתקיים צו ביניים, שמונעת את קבלת ההיתרים ואת המשך הבנייה. כחלק מהחתימה על ההסכם אמורה העירייה לסגת מהתנגדויות אלה, מה שיאפשר את קבלת ההיתרים ואת מניעת עיכוב הפרויקט מיעד מסירתו למפעילה הסינית - 2021.

הקמת הנמל היא חלק מרפורמה לקידום התחרות שאישרה הממשלה בעקבות המלצות ועדת טרכטנברג להורדת יוקר המחיה. תחילת הפעלתו נחשבת על ידי גורמים מקצועיים לחיונית עבור החלשת כוחם של הנמלים הקיימים ושיפור התחרותיות במשק, ומאז  מאז קודם הפרויקט ב-2015 הושקעו בו כבר מיליארדי שקלים.

את עיריית חיפה ייצגו עוה״ד עמית חדד, נועה מילשטיין ואליהו וייס ממשרד חדד רוט. מטעמם נמסר כי "ההישג של עיריית חיפה בקשר לשדה התעופה בעיר הוא חסר תקדים. כנגד כל הסיכויים, כשגורמים בעלי כוח רב מתנגדים לעמדתה, עיריית חיפה השיגה את מבוקשה – אפשרות לשדרג את שדה התעופה בחיפה כדי להפוך את העיר ואת הצפון כולו לאבן שואבת לתיירים מישראל ומהעולם.

"הצד שכנגד השכיל לשמוע את דבריהם של שופטי בית המשפט המחוזי בחיפה בדבר סיכוייה הטובים של העירייה לזכות בהליך שפתחה, ופעל בשיתוף פעולה עם העירייה לפתור את המחלוקות בדרכי פשרה. אנחנו מברכים את כל הצדדים שהשכילו להגיע להבנות שיאפשרו את הקמתו של נמל הים החדש בחיפה, לצד הקמת שדה תעופה משודרג שיסייע בתנופת הצמיחה והפיתוח של העיר חיפה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker