לאחר שנים של נתק מול השר לשעבר כ"ץ, חולדאי יקיים פגישה עם סמוטריץ'

השניים יקיימו הבוקר "פגישה לצורך תחילת יחסי עבודה" במשרדים בירושלים ■ בין ראש עיריית תל אביב לשר התחבורה לשעבר כ"ץ, שכיהן בתפקיד במשך העשור האחרון, שררו מחלוקת עמוקה ונתק, שלוו בביקורת והאשמות הדדיות

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר התחבורה לשעבר, ישראל כ"ץ וראש עיריית תל אביב, רון חולדאי
שר התחבורה לשעבר, ישראל כ"ץ וראש עיריית תל אביב, רון חולדאיצילום: אייל טואג

הבוקר (רביעי), בשעה 10:30, תתקיים פגישה לצורך תחילת יחסי עבודה בין שר התחבורה החדש לתקופת הבחירות, בצלאל סמוטריץ', לבין ראש עיריית תל אביב-יפו, רון חולדאי.

הפגישה נעשתה ביוזמתו של השר סמוטריץ' עם כניסתו לתפקיד, בנוסף לפגישות שמקיים עם ראשי ערים וארגונים נוספים. לפגישה לא הורשו להצטרף משתתפים נוספים והיא הוגדרה כפגישה "בארבע עיניים". על אף שתל אביב היא עיר מרכזית בפרויקטים מהותיים ועתירי תקציב של משרד התחבורה בשנים האחרונות, בהם פרויקט הרכבת הקלה, נתיבים מהירים ונתיבי העדפה לתחבורה ציבורית, מחלוקת עמוקה ונתק מוחלט  שוררים במשך שנים בין חולדאי לבין שר התחבורה שכיהן במשך העשור האחרון עד לאחרונה, ישראל כ"ץ.

סמוטריץ' באירוע השקת הקמפיין של ימינה בכפר המכביה, שלשום
שר התחבורה, בצלאל סמוטריץ'. יזם את הפגישה במסגרת סדרת פגישות עם ראשי ערים וארגוניםצילום: מוטי מילרוד

המתיחות בין הצדדים קיבלה ביטוי בהתבטאויות פומביות ומתוקשרות רבות, סביב החלטות ופרויקטים תחבורתיים משמעותיים. להתבטאויות אלו דוגמאות רבות. כך למשל, לאחר פרסום דו"ח מבקר המדינה שמתח ביקורת קשה על מצב התחבורה הציבורית בארץ לפני כחצי שנה, האשים השר כ"ץ בראיון ב-ynet את חולדאי בכך שעיכב את פרויקט הנת"צים (נתיבים מהירים לתחבורה ציבורית בערים).

יש שאף תולים את היעדר הקידום של רשויות מטרופוליניות על ידי כ"ץ, על אף מספר החלטות ממשלה בנושא וחשיבותם לקידום פרויקטים המערבים מספר רשויות, ברצונו לצמצם את סמכויותיו של חולדאי בפרויקטי תחבורה בתחומו.

חולדאי אף ביקר לאחרונה בטור דעה שפרסם ב-TheMarker את הפרויקט שהוביל כ"ץ באמצעות חברת נתיבי איילון לנתיבים בינעירוניים מהירים, שהמשרד תולה בהם תקוות לצמצום הפקקים במטרופולין תל אביב, וכינה אותם "נתיבים לעשירים".

סביב העבודות על גשר יהודית, פרויקט שקודם על ידי העירייה, התגלו מחלוקות עמוקות בין השניים, שהסתיימו בעתירה של עיריית תל אביב לאחר שהשר כ"ץ הורה על הקפאת העבודות. כך בראיון לגלי צה"ל לפני כשנה, הטיל כ"ץ ספק בנחיצות הגשר ורמז לצורך בביטולו: "אפשר לעשות גשר קל נורמלי, אם המחיר גרנדיוזי ומיותר כמו חסימת אילון לשישה סופי שבוע", אמר.

אתר בניה גשר יהודית
העבודות להקמת גשר יהודית בתל אביבצילום: מגד גוזני

בהמשך הראיון אמר כ"ץ כי "חולדאי דחף את הגשר הזה בהודעה שפירסם על רקע הבחירות המקומיות. הייתה כאן פרובוקציה. אותי מעניין איך אני מונע סבל מחיילים ואזרחים (בהקשר לקדימות העבודות על הקו לירושלים) גם באמצע השבוע. אזרחי ישראל לא יעמדו דקה אחת בפקק בגלל הגשר הזה. יש לי סמכות לקבוע סדר עדיפות לאומי, וקבעתי שעובדים על הקו לירושלים - ולא על הגשר. ראש עיריית תל אביב, שסדר היום שלו עירוני-פוליטי, רצה אחרת" הוסיף.

חולדאי הטיל דופי בנחיצות פרויקט הרכבת לירושלים, פרויקט הדגל של כ"ץ, באירוע להצגת תכניות המטרו לפני מספר חודשים, ואמר: "מה זה משנה אם רכבת מירושלים לתל אביב לוקחת חצי שעה, אם בנאדם קם בבוקר ואין לו דרך להגיע לרכבת ועליו לבזבז שעה וחצי בדרך, או שהאוטובוס לא מגיע".

בהמשך דבריו התייחס ישירות לכ"ץ ואמר: "איך שר תחבורה, שנמצא פה עשר שנים, לא הבין שהוא צריך לקדם רשות תחבורה מטרופולינית? אין מדינה בעולם בה התחבורה מקודמת על ידי שר התחבורה והמנכ"לית שלו. אין להם את היכולת או את המקצועיות לכך", אמר חולדאי.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker