בירד מציגה: 2 מיליון נסיעות בקורקינטים חשמליים בתוך שנה

חברת הקורקינטים הוותיקה בישראל חשפה כי הנסיעות בוצעו על ידי כרבע מיליון אנשים ■ כ-35% מהנסיעות מתרחשות ב-10:00-8:00 וב-19:00-17:00

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
קורקינטים של בירד
קורקינטים של בירדצילום: MIKE BLAKE/רויטרס

בירד ציינה היום (ב') שנה לפעילותה בישראל וחשפה את נתוניה: 2 מיליון נסיעות בוצעו על ידי כרבע מיליון משתמשים בקורקינטים החשמליים של החברה הוותיקה בישראל בתחום. יותר מ-20% מהמשתמשים דיווחו כי הם נוסעים בקורקינטים במקום במוכנית פרטית.

"משפחה ממוצעת מוציאה יותר מ-30 אלף שקל על מכונית פרטית בשנה, שלרוב עומדת בפקקים או נשארת בבית", אמר מנכ"ל בירד בישראל, יניב ריבלין. "אנחנו רוצים להעניק חלופה". ריבלין תיאר בעיה תחבורתית נוספת שלדבריו החברה מספקת פתרון אליה - סוגית המייל הראשון והאחרון בתכנון הנסיעה. כלומר, ההגעה אל אמצעי הסעת ההמונים כמו תחנות הרכבת וממנה. "אנו רואים עצמנו חלק מהפתרון למייל הראשון והאחרון והאקו-סיסטם הכללי של התחבורה בעיר", ציין ריבלין.

בבחינת דפוסי הנסיעה, החברה פירסמה כי באמצע השבוע יותר מ-35% מהנסיעות מתבצעות ב-10:00-8:00 בבוקר וב-19:00-17:00. עובדה זו מעידה, לדברי החברה, על השימוש הנרחב שעושים המשתמשים בכלים להגעה לעבודה. בסופי השבוע עיקר התנועה היא לאזור הטיילת ומקומות הבילוי.

אף שנשאל על כך, רבלין לא ציין מה מספר המשתמשים בכלים בכל יום. הסיבה לכך, ככל הנראה, היא כללי הרגולציה החדשים שהחלה להפעיל העירייה. אלה מגבילים את מספר הכלים שמותר לכל חברה להפעיל בעיר ל-2,500 בלבד. לחברות אפשרות להגדיל את מספר הכלים המותר, אם יוכחו כי הביקוש גבוה מכך, וכי יש לכל כלי חמישה משתמשים ביום.

קורקינטים של בירד
קורקינטים של בירדצילום: MIKE BLAKE/רויטרס

שנה חלפה מאז נכנסו לשימוש הקורקינטים השיתופיים לישראל. בירד היתה הראשונה שהחלה לפעול בתל אביב באוגוסט אשתקד. אז, פעילותה בארץ של החברה היתה היחידה מחוץ לגבולות ארה"ב וכיום היא פועלת בכ-150 ערים בעולם. אחרי בירד נכנסו לפעילות חברות נוספות, ובהן Lime ו-Wind. זאת בנוסף ל-Mobike המפעילה אופניים שיתופיים לא חשמליים. כיום פועלת בירד בשלושה ערים בישראל - תל אביב, רמת גן וגבעתיים

על פי נתונים שהציגה סגנית ראש עיריית תל אביב ומחזיקת תיק התחבורה בעיר, מיטל להבי, שנכחה באירוע, כיום 20%-24% מכלל השימוש בכלי תחבורה זעירים בעיר (אופניים קורקינטים) מתבצעים באמצעות כלים שיתופיים. כ-10,000 קורקינטים שיתופיים פועלים כיום בתל אביב, המבצעים כמיליון וחצי נסיעות בחודש. אף שמדובר בנתון גבוה ביחס לערים בעולם המערבי, אלה עדיין רק כ-2% מהנסיעות בעיר.

חזון העיר, לדברי להבי, הוא להגיע ל-25% מכלל הנסועה בכלים אישיים זעירים (שיתופיים ושאינם שיתופיים) ב-2025. הכלים השיתופיים הם חלק מהותי מהתוכנית ליעד זה. "אי אפשר להסתכל על החזון הזה בלי הסתכלות על התשתיות", הוסיפה להבי. "כיום רק 3% מתשתית הדרך מוקצית לתשתיות אופניים וקורקינטים והיתר לחניה, ולמכוניות".

להבי מציינת כי האתגר הבא, על מנת לעמוד ביעד של 2025, הוא שיפור התשתיות - הנתיבים לאופניים וקורקינטים. "עד לפני כמה שנים, קורקינטים היו צעצוע לילדים ולא האמנו שתהיה חלופה לכלי רכב פרטי", אמרה להבי. "אני רואה בהם מסייעים לחילוץ פקקים, כלים סביבתיים ותורמים לכלכלה השיתופית. לצד זאת יש לא מעט אתגרים וכדי שהברכה לא תהפוך לקללה יצאנו בהסדרה בעיר".

אמירות אלה אינן מתיישבות עם כללי הרגולציה החדשים המגבילים את פעילות החברות. להבי התייחסה להגבלת היקף הכלים, המנוגדת ליעדי העירייה ל-2025: "גילינו שיש מקומות בעולם שבהם הכלים הופכים לזבל ומטרד כמותי", אמרה. בנוסף, ציינה להבי את האפשרות להגדיל את מספר הכלים המותר אם יוכיחו כי רמת השימוש מצדיקה זאת.

להבי התייחסה גם כן לביקורת שהושמעה בנוגע למרחק הקיים בין מקומות החניה המותרים שסומנו בעיר ליעד ובכך מבטלים את יתרון הכלים. "בני אדם הן חיות הולכות, ולכן אין שום בעיה שבן אדם יחנה את הקורקינט במרחק של 100-50 מטר וילך ברגל".

אחת הביקורות הבולטות שהגיעו מצד תושבי העיר, שהובילו ללחץ על העירייה ליישם רגולציה, הן טענות למטרד על המדרכות עבור הולכי הרגל. ריבלין התייחס לטענות אלה: "אנחנו שנה בארץ ומובילים מהלכים לחינוך ושינוי. 90% משאירים את הקורקינטים במקום נכון, ואנחנו פועלים בדרכים שונות לשיפור השאר: סדרנים המחזירים כלים למקומות ייעודיים, אפשרות דווח על מטרד באפליקציה ועוד".

יותם אביזוהר, מנכ"ל "ישראל בשביל האפניים" ציין כי העמותה תחל בסוף החודש בקורסים מעשיים לנהיגה בטוחה על הכלים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker