חצי מיליון נוסעים ביום, ב-10 מיליארד שקל: שפיר תרחיב את הרכבת הקלה בירושלים

קבוצה בראשות שפיר זכתה במכרז הענק להקמה והפעלה של הקו הירוק והארכת הקו האדום ברכבת הקלה בירושלים. בין היתר יוקמו מסילות חדשות באורך של 27 ק"מ, 50 תחנות חדשות וייוצרו יותר מ-100 קרונות ■ בימים האחרונים עלתה מניית שפיר ב-6%

אסנת ניר
אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הרכבת הקלה בירושלים. המצולמים אינם קשורים לכתבה
הרכבת הקלה בירושלים. המצולמים אינם קשורים לכתבהצילום: אוליבייה פיטוסי

נבחרה הזוכה במכרז להקמתו של אחד הפרויקטים התחבורתיים הגדולים בישראל: קבוצת TransJerusalem J-Net LTD, המורכבת מהחברות שפיר הנדסה וסופרבוס הישראליות ו-CAF הספרדית, נבחרה במכרז להקמה והפעלה של הקו הירוק - והארכת הקו האדום ברכבת הקלה בירושלים. על פי הערכות מדובר בפרויקט בהיקף של יותר מ-10 מיליארד שקל. ההחלטה על כך התקבלה היום (ד) על ידי ועדת המכרזים הבין-משרדית המשותפת למשרדי האוצר, התחבורה ועיריית ירושלים ובשיתוף צוות תוכנית אב לתחבורה, בראשות סגן החשב הכללי, נחמיה קינד. 

שפיר הנדסה הייתה מעורבת בשנים האחרונות בפרויקטים כהרחבת היישוב חריש, הקמת נמל אשדוד החדש עבור המפעיל, כביש 16. בנוסף, החברה מתפעלת פרויקטים תחבורתיים כחניון שפירים והנתיב המהיר וכביש 6 צפון.

רשת ה-JNET שעליה התמודדו הקבוצות כוללת את הארכות הקו האדום לשכונת נווה יעקב בצפון, ולבית החולים הדסה עין כרם בדרום. עוד כוללת הרשת את הקו החדש הירוק, שייצא מהאוניברסיטה העברית בהר הצופים, ויגיע עד לשכונות מלחה וגילה, עם שלוחות לאוניברסיטה העברית בשכונות גבעת רם וגבעת שאול. הרשת צפויה להיות באורך כולל של יותר מ-40 ק"מ. 

צילום:

הפרויקט שבו זכתה הקבוצה כולל הקמה של מסילות חדשות באורך של 27 ק"מ, הקמת 50 תחנות חדשות, תכנון וייצור של יותר מ-100 קרונות, הקמת מתחם מרכזי שיכלול חניון ומוסך לקרונות ומרכז בקרה ושליטה, חניוני חנה וסע והפרדות מפלסיות בצמתים מרכזיים. מניית שפיר עלתה באופן לא מוסבר ב-6% בימים האחרונים.

לאחר השלמתם, צפויים לנסוע בקווים החדשים כחצי מיליון נוסעים מדי יום. הפרויקט מבוצע בשיטת PPP - Public Private Partnership (שילוב חברות פרטיות בפרויקטים ממשלתיים לאומיים).

בנוסף, בעקבות מערכת יחסים עכורה בין המדינה למפעיל הקו האדום הנוכחי - "סיטי פס", והרצון כי חברה אחת תפעיל את שני הקווים, הזוכה תקבל לידיה גם את ההפעלה והתחזוקה של הקו האדום הקיים. הזוכה צפוי להתחיל בעבודת התכנון במהלך השנה הנוכחית והפעלת הרשת תבוצע בהדרגה, החל מסוף 2022 ועד להפעלה מלאה ב-2025.

בקרב הגורמים המעורבים במכרז נרשמה אכזבה לפני כחודשיים וחצי, לאחר שבשלב הגשת ההצעות נשארו רק שתי קבוצות מתוך שמונה שעברו את שלב המיון המוקדם. מלבד הקבוצה הזוכה הגישה הצעה גם כן קבוצת שיכון ובינוי יחד עם אגד.

"פרויקט זה הוא חלק משמעותי מ'תוכנית 2030', במסגרתה צפויים להתבצע פרויקטי תשתית במגוון תחומים", אמר היום החשב הכללי באוצר, רוני חזקיהו. "סיום ההליך המכרזי בלוח זמנים כה קצר מוכיח כי משרדי הממשלה פועלים במלוא המרץ כדי לקדם את רמת התשתיות בישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker