הרפורמה במוניות השירות: קווים ראשונים בתל אביב עוברים לתשלום ברב-קו

בשלושה קווי מוניות שירות בעיר יתאפשר תשלום ברב-קו בעוד כשבועיים ■ מתי יצטרפו למהלך קווים מחוץ לתל אביב - ומה לגבי שירות בשבת?

אסנת ניר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוניות שירותצילום: מוטי מילרוד
אסנת ניר

הרפורמה במוניות השירות יוצאת לדרך: שלושה קווים בתל אביב יעברו לתשלום ברב-קו. קווים נוספים ברחבי הארץ צפויים להצטרף למהלך, אך אין ודאות כי אלה יפעלו בשבת.

בקווי מוניות השירות 4 ו-5, הפועלים בתל אביב, תתווסף בעוד כשבועיים האפשרות התשלום ברב-קו, ואליהם יצטרף קו 2 החדש - שייצא משכונת כפר שלם ויגיע עד לחוף הים, דרך שכונת יד אליהו ורחוב אלנבי. המהלך יתבצע באיחור של חודשיים, לאחר שתוכנן ליוני האחרון.

התשלום באמצעות הרב-קו במוניות השירות יאפשר מעבר בין קווי מוניות ואוטובוסים בטווח של 90 דקות, והנחות לאוכלוסיות כמו תלמידים, סטודנטים, אזרחים ותיקים ונכים. בנוסף תהיה אפשרות לשלם בכרטיס אשראי, במסגרת הרפורמה בענף מוניות השירות, שמקדם בימים אלה משרד התחבורה בשיתוף עם עיריית תל אביב-יפו.

מכיוון שמחיר הנסיעה במוניות השירות יהיה 6.80 שקלים, לעומת 5.9 שקלים באוטובוס עירוני, המעבר של נוסעי אוטובוס לנסיעה במונית שירות במסגרת 90 הדקות יגרור תוספת תשלום. בעלי כרטיסי מנוי תקופתיים (חופשי יומי, שבועי וחודשי) יוכלו לבצע את הנסיעה ללא תשלום בימי חול בלבד.

הקווים הראשונים יופעלו במתכונת החדשה החל ביום ראשון 18 באוגוסט על ידי ארגון מוניות תל אביב, שזכה במכרז של משרד התחבורה. המסלול הקיים של קו 4 הוא בין התחנה המרכזית החדשה לחניון רידינג, דרך הרחובות אלנבי ובן יהודה. קו 5 יוצא מהתחנה המרכזית החדשה לשכונת בבלי ומסוף ארלוזורוב, דרך רחוב דיזנגוף. שעות הפעילות של שני הקווים יהיו בין 05:00 בבוקר ל-3:30 בלילה, בתדירות של 5 דקות בשעות השיא ו-10 דקות בשעות השפל. הקו החדש (קו 2) יפעל מ-06:30 בבוקר עד חצות, בתדירות של 10 דקות ברוב שעות הפעילות.

שירות בשבת? לא חובה

מוניות השירות הן אמצעי התחבורה הציבורית היחיד בישראל שפועל בשבת. שלושת הקווים הראשונים שישלבו רב-קו בתל אביב אמנם יפעלו בשבת, אך במכרזי מוניות השירות באזורים אחרים בארץ אין הכרח מצד החברה הזוכה לספק את השירות גם בסופי שבוע.

ההחלטה אם להפעיל מוניות בשבת עומדת לרשות הזוכה בלבד, ללא התערבות רגולטורית, ולא קיים סבסוד לכך. לחברות משתלם כלכלית להפעיל את השירות בשבת, ולגבות תשלום גבוה יותר שאינו במסגרת הרב-קו. מערך תחבורה ציבורית הפועל גם בסופי שבוע יוכל לצמצם את התלות ברכב הפרטי בישראל, והמעבר לשימוש בתחבורה ציבורית הכרחי למאבק בגודש בכבישים.

מנהל הרשות הארצית לתחבורה ציבורית, אמיר אסרף, ציין כי הרפורמה בענף מוניות השירות נועדה לממש את ייעודן של מוניות השירות כאמצעי תחבורה משלים לאוטובוסים ולרכבות, ולחזק את מערך החבורה הציבורית בישראל. לדבריו, הרפורמה תשפר באופן דרמטי את שירותי התחבורה הציבורית ותאפשר מעבר של נוסעים נוספים מרכב פרטי למוניות שירות.

מיטל להביצילום: אייל טואג

סגנית ראש עיריית תל אביב-יפו ומחזיקת תיק התחבורה, מיטל להבי, מברכת על הוצאתה לפועל של הרפורמה שאותה היא מקדמת מטעם העירייה בשנים האחרונות - אך מתריעה לגבי יכולת השרידות הכלכלית של החברות, המחויבות להצטייד באמצעי תשלום טכנולוגיים ללא מימון ייעודי לכך. "אני שמחה שמאבקי נשא פרי. זוהי רפורמה חשובה לענף מוניות השירות, וסנונית ראשונה לרפורמה המלאה שתעניק פתרון חברתי, כלכלי וסביבתי לציבור המשתמשים. אני מקווה שההסדר הכלכלי שנקבע יאפשר לחברות להצליח ויגרום למפעילים נוספים ליישם את זכייתם במכרזים, ושנזכה ליישום מלא של הרפורמה עוד במחצית הראשונה של 2020", אמרה להבי.

להבי ציינה כי על רפורמת מוניות השירות הוחלט כבר ב-2006, אולם היא היתה תקועה במשך שנים. לדבריה, הענף כולו נפגע קשות מהעיכובים ברפורמה, הפופולריות שלו פחתה וכמות הרישיונות שניתנו למוניות ירדה מ-2,500 במקור ל-800 בלבד. להבי מסבירה זאת בעיקר בהיעדר האפשרות להשתמש בכרטיס הרב-קו, לממש הסדרי נסיעה וליהנות מהנחות. "רק לאחר מאבק ארוך ועשרות דיונים שהתקיימו בוועדת הכלכלה של הכנסת בראשותו של איתן כבל, הצלחנו להוציא את הרפורמה לפועל - כולל שילוב הרב-קו כאמצעי תשלום, כפי שדרשו גם המפעילים", הוסיפה להבי.

אשכול תל אביב הוא הראשון מבין 20 אשכולות עם כ-110 קווים, אשר אמורים להיכלל ברפורמה הכוללת הוספת קווים ומעבר לתשלום ברב-קו. לפני כחודש וחצי הכריזה ועדת המכרזים המשותפת למשרדי התחבורה והאוצר על הזוכים במכרזים להפעלת קווי מוניות השירות בארבעה אשכולות קווים - בדרום הארץ, במרכז ובאזור השרון.

המכרז לאשכול הקווים בשכונות הדרומיות של תל אביב, רמת גן וגבעתיים - הכולל את קו 16 החדש מדרך הטייסים לים - מתעכב לאחר שהזוכה בו, מוניות הדר-לוד, חזרה בה מכוונתה להפעיל את האשכול. חברת המוניות נקנסה ביותר מ-200 אלף שקל על אי-עמידה בתנאי המכרז.

באשכול בת ים-חולון-תל אביב, הכולל שישה קווים, זכו החברות מסיעי אריה שאשא וחברת האוטובוסים רמאללה ירושלים. באשכול רמלה-לוד מרחבי זכו חברת מאיה תור ומוניות יצחק שדה. האשכול כולל שבעה קווים עירוניים ובין-עירוניים ברמלה-לוד, וקווים בין-עירוניים לתל אביב ולראשון לציון. שניים מקווי המוניות באשכול הם קווים חדשים: קו עירוני ברמלה וקו בין-עירוני מרמלה ללוד. באשכול באר שבע וצפון הנגב זכתה חברת גלים נרקיס גל הסעות. האשכול כולל שבעה קווי מוניות שירות עירוניים בבאר שבע וקווים בין-עירוניים לערי הדרום, ובהן דימונה, אשקלון, אופקים, קרית גת ורחובות. ארבעה מהקווים באשכול זה הינם חדשים: שני קווים עירוניים בבאר שבע, ושני קווים בין-עירוניים מקרית גת לרחובות. במהלך 2020 צפויים אשכולות נוספים להתחיל לפעול במסגרת הרפורמה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker